okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.31%
Bitcoin
68.185,51 USDT
eth
ETH
-1.6%
Ethereum
3.722,90 USDT
bch
BCH
-0.15%
Bitcoin Cash
490,39 USDT
xrp
XRP
1.14%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-0.6%
Litecoin
84,95 USDT
bnb
BNB
-0.11%
Binance Coin
598,65 USDT
sol
SOL
-4.57%
Solana
168,13 USDT
avax
AVAX
-0.29%
Avalanche
38,41 USDT
ada
ADA
-0.74%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.95%
Poladot
7,34 USDT
doge
DOGE
5.75%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
0.25%
Shiba Inu
0,00 USDT

ABD Merkez Bankası Başkanı’ndan piyasaları titreten açıklamalar – Bitcoin nasıl etkilenir?

İşte son Bitcoin yükselişinin arkasındaki temel faktör!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, bu sabah merkez bankasının yıllık Jackson Hole toplantısında, piyasaları sarsan açıklamalarda bulundu.

FED’den korkutan açıklamalar – Bitcoin nasıl etkilenir?

Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, bu sabah merkez bankasının yıllık Jackson Hole toplantısında, “bir süreliğine” sıkı para politikası benimsenmesi konusunda bir konuşma yaptı. Powell’ın yorumlarının ardından, risk piyasalarını korku ve endişe sardı.

Fed’in Wyoming’deki yıllık Jackson Hole toplantısında konuşan Başkan Powell, “Federal Açık Piyasa Komitesi’nin şu anda kapsayıcı odak noktasının enflasyonu %2 hedefine geri getirmek olduğunu” söyledi.

Powell, enflasyonu başarılı bir şekilde düşürmenin federal fon oranında uzun süreli bir şahinlik gerektireceğini savunarak, önümüzdeki aylarda yapılacak sert faiz artışlarına bir nevi zemin hazırlamış oldu.

ABD Merkez Bankası Başkanı'ndan piyasaları titreten açıklamalar - Bitcoin nasıl etkilenir?
FED’den korkutan açıklamalar – Bitcoin nasıl etkilenir?

 

 

“Fiyat istikrarını yeniden sağlamak biraz zaman alacak ve talep ile arzı daha iyi bir dengeye getirmek için araçlarımızı güçlü bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Enflasyonu düşürmek, muhtemelen trendin altında bir büyüme dönemini de beraberinde getirecektir.”

 

 

Bu konuşma, traderların riskli piyasalardaki en büyük korkularını doğrulamış görünüyor. Powell’ın bu sabahki yorumlarından bu yana Nasdaq %4 (497 puan) düşerken; Dow Jones Sanayi Ortalaması %3 düşüşle 1.008 puan düştü.

Dahası S&P 500 de Powell’ın açıklamalarının ardından %3,5 oranında düşüş göstererek, gün içinde 141 puan düştü.

Peki yakın vadede Bitcoin nasıl etkilenir?

İlginizi çekebilir:

2022 Bitcoin çöküşünü bilen analist konuştu: Short squeeze geliyor!

Analistten dikkat çeken “Bitcoin boğa tuzağı” uyarısı!

FED toplantısı sonrası kripto paralarda düşüş!

Bugün FED toplantısında, Başkan Powell’ın yaptığı konuşmaların ardından, kripto piyasaları da darbe aldı. Hatta yakın vadede düşüş oranlarının artması şaşırtıcı olmaz.

Büyük hisse senedi endekslerine benzer şekilde; Bitcoin bugün %4 düşüşle 20.727$’ı görürken; ETH %8’lik bir düşüş yaşadı. 

ABD Merkez Bankası Başkanı'ndan piyasaları titreten açıklamalar - Bitcoin nasıl etkilenir?
ethereum merge

Ethereum Merge yaklaşırken, dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi, bu hafta bir ralli yaşamıştı. Ancak Powell’ın bugünkü yorumları bu kazanımların neredeyse tamamını sildi süpürdü.

Fed başkanı, her zamanki gibi net konuştu ve zor zamanların bizi beklediğini söyledi:

 “Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş büyüme ve daha yumuşak işgücü piyasası koşulları, enflasyonu düşürürken, hanelere ve işletmelere de biraz acı getirecek.

Bunlar, enflasyonu düşürmenin talihsiz maliyetleri.. Ancak fiyat istikrarını yeniden sağlayamamak çok daha fazla acı anlamına gelir.” 

Powell’ın bu sabahki konuşmasında belirttiği gibi, fiyat istikrarını sağlamak Merkez Bankası’nın birincil hedefidir.

Bu ayın başlarında, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, enflasyonun temmuz ayında %8.5’te dengelendiğini ortaya koydu. Piyasalar bu haber üzerine toparlandı, ancak Powell izleyicileri, çok çabuk güvende olduklarını düşünmemeleri konusunda uyardı.

Fed başkanı, “Temmuz ayı için düşük enflasyon verileri, kesinlikle memnuniyetle karşılansa da yalnızca bir aylık iyileşme, enflasyonun düştüğünden emin olmadan önce, Komite’nin görmek istediği verilerin çok gerisinde kalıyor” dedi.

Powell ayrıca, hayati işleri yarım bırakabilecek ve hatta o noktaya kadar yapılanları geri alabilecek etkili politikalardan çok erken vazgeçmenin tehlikelerini vurguladı. Ufukta sürekli bir şahin politika dönemi olduğunu belirterek, konuşmasına “Fiyat istikrarını yeniden sağlamak muhtemelen bir süre kısıtlayıcı bir politika duruşunun sürdürülmesini gerektirecektir” şeklinde devam etti.

Kripto paralar, ayı piyasasında 8. ayı da geride bırakırken; Powell’ın sözleri yakın bir gelecekte yükseliş eğilimi bekleyenler için güven verici olmaktan bir hayli uzak görünüyor.

Ancak Ethereum Merge ile eylül ortasında piyasalarda bir canlanma bekleniyor. Bununla birlikte şu anda birkaç belirgin yükseliş katalizörü olsa da makro iklim, kısa vadede kripto para birimi gibi riskli varlıklar için sağlıklı bir görünüm vadetmiyor.

İlginizi çekebilir:

Samsung 2023 hedefi ile kripto dünyasında fırtına estirecek! 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.