1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD finans devleri kripto paraların kokusunu aldı
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

ABD finans devleri kripto paraların kokusunu aldı

ABD finans devleri kripto paraların kokusunu aldı
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD finans devleri, kripto para alanına artan oranda ilgi gösteriyor. Çok azı köşede kalıp izlemeyi tercih etse de, çok daha fazlası kripto alanında farklı şekillerde boy gösteriyor. ABD finans devletinin kripto paralarla ilgili attığı adımlara bakalım.


Daha fazla ABD finans devi kripto alanına adım atıyor

Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım riskli bir iş olarak kalmaya devam ediyor. Ancak bu riskli oyun aynı zamanda büyük kazançlar da verebiliyor.

Bu ikilem karşısında birkaç ABD finansal devam sektörden uzak durmayı tercih ediyor. Ancak diğerleri artan oranda kripto para dünyasına dikkatli adımlar atıyorlar.

Mesela JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon kısa süre önce şöyle dedi: “Benim insanlara şahsi tavsiyem: Buradan uzak durun.” Hemen ardından da şunu ekliyor: “Ancak yine de müşterileriniz bunu istemeyecek anlamına gelmiyor.”

Bundan dolayı, Dimon geçtiğimiz ay bankanın yıllık toplantısında yaptığı açıklamada, varlığına göre ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan’ın müşterilerine kripto para işlemlerinde nasıl yardımcı olabileceğinin yollarını araştırdığını söylemişti.

Daha önce sadece bilgisayar meraklıları kripto paralara ilgi duyuyordu. Şimdi ana akım yatırımcılar da bu alanda yatırım yapmaya başladı. Özellikle de Bitcoin fiyatının 2020 yılı ve 2021 yılı başındaki büyük sıçramasından sonra.

Kripto alanına adım atan yeni finans devleri

Geçtiğimiz Perşembe günü, finans sektörünün saygın isimlerinden State Street, yeni kripto para bölümünün kurulduğunu açıklamıştı.

Ayrıntılar: Trilyon dolarları yöneten ABD bankasından önemli kripto para hamlesi

Çarşamba günü ise online işlemler şirketi Interactive Brokers de yazın sonuna doğru platformlarında online kripto para ticaretinin açılması yönünde karar kabul etmişti.

Rakipleri Charles Schwab ve Fidelity gibi Interactive Brokers de şu an platformda Bitcoin işlemleri sunmuyor. Buna rağmen müşterilerine kripto para ve Bitcoin vadelileri içeren bazı varlıklara yatırım yapma seçeneği sunuyor.

Bitcoin işlemler yapmak isteyen yatırımcılar şu an Robinhood Crypto ya da kripto para uzmanı olan Coinbase’e yüz tutuyor.

ForUsAll, küçük işletmelerin emeklilik hesaplarını yöneten bir platform. ForUsAll, Pazartesi günü yaptığı duyuruda, Coinbase ile bir anlaşma yaptıklarını bildirdi. Buna göre müşterileri bakiyelerinin yüzde 5’e varan kısmını kripto paralara yatırım yapabilecek.

Yatırım bankası Morgan Stanley, Mart’ta yaptığı açıklamada, varlıklı müşterilerin Bitcoin fonlarına yatırım yapmasına izin vereceklerini bildirmişti. Goldman Sachs ise kısa süre önce kripto para ticareti ile ilgili bir ekip kurduğunu duyurdu.

Öte yandan 2018 yılında kripto para ticareti ile ilgili bir bölüm açan Fidelity Investments ise SEC’e Bitcoin ETF başvurusu yaptı.

İlgili – Dev yatırım şirketinden 2 kripto tabanlı ETF

Dikkatle yaklaşanlar büyük şirketler

Wells Fargo, Citigroup ve Bank of America CEO’ları ise geçtiğimiz Mayıs ayında kongre oturumunda yaptıkları açıklamada, kripto para alanına dikkatle yaklaştıklarını söylediler.

Bu alana adım atmakta tereddüt eden finans kuruluşları ise gelecek daha sıkı düzenlemeler, şiddetli volatilite, FOMO ve FUD gibi piyasa manipülasyonlarından endişe ediyorlar.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: