1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Dev yatırım şirketinden 2 kripto tabanlı ETF
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Dev yatırım şirketinden 2 kripto tabanlı ETF

Dev yatırım şirketinden 2 kripto tabanlı ETF
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yönetimi altında 1.5 trilyon dolarlık varlık olan yatırım şirketi Invesco, iki kripto para tabanlı ETF için gerekli belgelerle başvuru yaptı.


Invesco’dan 2 kripto tabanlı ETF başvurusu

ABD yatırım yönetimi şirketi Invesco, kripto para tabanlı ETF (exchange traded funds) çıkarmak isteyen firmalar kervanına katıldı. Invesco’nun yönetimi altında 1.5 trilyon dolardan fazla varlık bulunuyor. Kripto para ve Bitcoin’e odaklanan ETF çıkarmak isteyen çok sayıda şirket var.

Invesco, ETF çıkarmak için SEC başvurusunu 9 Haziran 2021 tarihinde yaptı. Bu belgelerde, şirketin 2 kripto para tabanlı ETF çıkarmak istediği belirtiliyor. Bu ETF’lerin isimleri ise şöyle: “Invesco Galaxy Crypto Economy ETF” ve “Invesco Galaxy Blockchain Economy ETF”.

Belgede bu girişim ile ilgili şu açıklama yapılıyor:

“Fon, varlıklarını Dayanak Endeks ile aynı oranda tahsis edecek (yani, normal şartlar altında, Fon, varlıklarının yaklaşık %85’ini Öz Sermaye Bileşeninin menkul kıymetlerine, %10’unu Vadeli İşlem Bileşenine ve %5’ini ETP ve Tröst Bileşenine yatıracaktır).”

İlgili – Ünlü varlık yöneticisinden SEC’e bir ETF başvurusu daha!

Çoğu başvuruda kripto paralara direkt yatırım isteniyor. Ancak Invesco kripto paralara direkt yatırım istemiyor. Şöyle açıklıyor:

“Fon, kripto paralara ya da kripto varlıklara ve initial coin offering’lere direkt yatırım yapmayacak. Bununla birlikte, Fon, ticari faaliyetlerinin bir parçası olarak bir veya daha fazla kripto varlığı kullanan veya kripto varlıklarını tescilli yatırım olarak tutan şirketlere yaptığı yatırımlar nedeniyle kripto varlıklara dolaylı olarak maruz kalabilir.”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şimdiye kadar hiçbir Bitcoin ETF’ye onay vermedi. Birkaçını da geri çevirirken, gerekçe olarak da piyasa manipülasyonu ve volatiliteyi gösteriyor.

SEC daha önce VanEck Bitcoin ETF ile ilgili kararını Haziran’a kadar ertelemişti. Diğer Bitcoin ETF’ler de SEC’te beklemede. Ancak Invesco’nın direkt olmayan kripto yatırımı ile ilgili başvurusu düzenleyici kurumdan daha hızlı onay alabilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: