1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. 2023 yılında Bitcoin fiyatını belirleyecek 3 önemli faktör

2023 yılında Bitcoin fiyatını belirleyecek 3 önemli faktör

2023 yılında Bitcoin fiyatını belirleyecek 3 önemli faktör
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para piyasası ayı durumuna devam ediyor. Böyle bir ortamda BTC fiyatına etki eden ve fiyatı etkileyen 3 önemli faktörün ne olduğuna bakalım.


2023 yılında Bitcoin fiyatını belirleyecek 3 önemli faktör

Bitcoin piyasası son zamanlarda daha istikrarlı bir ilerleme sağlıyor. Öyle görünüyor ki kripto para piyasası son yılların en düşük volatilitesini yaşıyor.

Kripto paraların yıllık volatilitesi bu hafta başında yüzde 10,64 oranında düşerek Temmuz 2020’den bu yana olan en düşük seviyesini kaydetti. Kripto para fiyatları da son haftalarda belirli seviyeler arasında işlem görüyor. Bitcoin için bu aralığın 16.000 dolar ile 17.000 dolar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii yılın başından bu yana Bitcoin ve kripto paralar büyük ölçüde değer kaybetti. Bu göz önüne alındığında son günlerdeki düşük volatilite sürpriz olarak görülebilir.

Son bir yılda ise Terra USD krizi ile yaşanan LUNA çöküşü, en büyük borsalardan olan FTX’in iflas etmesi ve Three Arrows Capital’in tasfiye edilmesi hepsi piyasaya olumsuz yansımıştı.

Tüm bu gelişmeleri göz önüne alan analistler ise yatırımcıların önümüzdeki dönemde dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

İlgili – Ethereum fiyatı 2023 yılına nasıl başlar? Güncel ETH teknik analizi

Hisse senetleri ve Bitcoin korelasyonu

bitcoin

Analistler son dönemde yüksek olan Bitcoin, kripto para ve hisse senetleri arasındaki korelasyona dikkat çekiyor. Digital Capital Management Direktörü Tim Enneking, bu durum ile ilgili şöyle diyor:

“Bitcoin fiyatını şu an etkileyen en büyük faktör (diğer piyasalar ile olan) korelasyon. Bu korelasyonun yüksek kalacağını varsayarak, Bitcoin ve kripto piyasalarının fiat piyasaları ile bağlı hareket edeceğini söyleyebiliriz. Bu da enflasyon ve faiz oranlarına bağlı.”

Böylece Bitcoin fiyatını 2023 yılında etkileyecek 3 önemli faktörü şöyle sıralayabiliriz

  • Hisse senetleri piyasası ile korelasyonu
  • Enflasyon
  • Faiz kararları

Böyle bir ortamda birçok analist Bitcoin fiyatının daha fazla düşmesini bekliyor. Bazıları fiyatın 15.500 dolarda dip yapacağını söylüyor. Bazılarına göre ise dip seviye 12.000 dolar ya da 10.000 dolarda görülecek.

İlgili – Bitcoin fiyatı Ocak 2023’te yükselir mi, düşer mi? Güncel BTC teknik analizi

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: