1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. İşte 2022’de Bitcoin’i geride bırakabilecek kripto paralar!

İşte 2022’de Bitcoin’i geride bırakabilecek kripto paralar!

İşte 2022’de Bitcoin’i geride bırakabilecek kripto paralar!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Lider kripto para birimi kripto paraların benimsenmesini sağladı ancak geriden gelenler tahtına göz dikiyor. Yeni yılda Bitcoin’i geride bırakabilecek altcoinler ve teknik detayları haberimizde.

İşte 2022’de Bitcoin’i geride bırakabilecek kripto paralar!

Bitcoin, kripto piyasasının değer bakımından tartışmasız lideri konumunda. BTC, sahip olduğu 892 milyar dolarlık piyasa değeri ile piyasanın %39,8’ini domine ediyor. Bitcoin’inin hemen arkasındaki Ethereum ise 447 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. ETH’nin bu değerine karşılık gelen hakimiyet oranı ise %20,3.

Lider kripto para birimi son 5 yılda %4,750 değer kazandı. 2021 yılının başından bu yana ise %60’lık bir değer artışı gördü. Bitcoin, yatırımcılarının yüzünü güldürse de lokomotifi olduğu piyasada onun tahtına göz diken ve getirileri ile BTC’ye meydan okuyan kripto paralarda var. Bu kripto paraların projelerine ve teknik detaylarına göz atalım.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

BTC’ye 2022 yılında rakip olabilecek ilk kripto para Ethereum (ETH). Ether, 2021 yılında yaklaşık %400 değer kazanarak Bitcoin’i bu anlamda geride bırakmayı başardı. Ekosisteme kazandırdıkları ve vadettiği projeler ile gelecekte Bitcoin’in tahtını sallayacak kripto paraların başında gösterilen Ethereum, işlem ücretlerinin yüksekliği ve işlem hızının yavaş olması ile eleştiri alıyor.

Ethereum yıllık grafik

kripto para İşte 2022’de Bitcoin’i geride bırakabilecek kripto paralar!

İlgili: Ethereum fiyat tahmini

Ethereum 2.0’a geçiş yolunda önemli adımlar atan altcoinlerin lideri bu yıl yapılan Londra güncellemesi ile daha deflasyonist bir varlık oldu. Ethereum’un blok zinciri ağı, binlerce başka kripto para biriminin ve blok zinciri uygulamasının üzerine inşa edildiği temeli sağlıyor ve bu alanda lider durumda. Ether, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 3,820 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin’e karşı elini yükselten bir diğer altcoin ise Solana (SOL). 2021’de devasa bir getiri sağlayan Solana, yıl başından bu yana %8,166 değer kazandı. Aynı zamanda doğrudan Ethereum’un da rakibi olan platform, Ether’e karşı işlem hızı ile avantaj sağlıyor. Piyasanın en değerli 5’inci varlığı olan SOL, yaklaşık 55 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. An itibari ile 177 dolardan işlem görüyor.

Solana yıllık grafik

kripto para İşte 2022’de Bitcoin’i geride bırakabilecek kripto paralar!

İlgili: Solana fiyat tahmini

2022 yılında Bitcoin’den daha fazla getiri sağlayabilecek altcoinlerden biri de Basic Attention Token (BAT). İnsanların kişisel verilerini çok daha sıkı bir şekilde saklamalarına ve internet üzerinden reklamları engellemelerine olanak tanıyan bir web tarayıcısı hizmeti sunan BAT, 2021 yılında %506 değer kazandı. Düşük fiyatı ile dikkat çeken BAT, yazım anında 1,312 dolardan işlem görüyor.

BAT yıllık grafik

kripto para İşte 2022’de Bitcoin’i geride bırakabilecek kripto paralar!

Kaynak

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: