1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Dikkat! 2021’e damga vuran bu altcoinler için uyarılar yoğunlaştı

Dikkat! 2021’e damga vuran bu altcoinler için uyarılar yoğunlaştı

Dikkat! 2021’e damga vuran bu altcoinler için uyarılar yoğunlaştı
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasasının devasa bir hacme yükseldiği 2021 yılına damga vuran bazı altcoinlere karşı itiraz sesleri yükseliyor.  Detaylar haberimizde.

Dikkat! 2021’e damga vuran bu altcoinler için uyarılar yoğunlaştı

Kripto ekosistemi için mükemmel geçtiğini rahatlıkla söyleyebileceğimiz bir yılı geride bıraktık. Bu yılda birçok kripto paranın yıldızı parladı. Ancak meme kriptolar olarak tabir edilen kripto paraların çok konuşulduğunu biliyoruz.

İlgili: Meme coin nedir, en popüler meme coinler hangileri?

Başta Dogecoin olmak üzere, Shiba Inu, Dogelon Mars ve Floki, yıl içerisinde defalarca gündem oldu. Nisan ve mayıs aylarında ünlü milyarder Elon Musk’ın rüzgarını arkasına alan Dogecoin, köpek temalı kripto paraların tanınmasına ve yenilerinin piyasaya sürülmesine öncülük etti. Doge’nin 1 dolar hedefi gerçekleşmese de kripto piyasasında kendine bir yer edinmeyi başardı.

İlgili: Dogecoin nedir, geleceği nasıl?

2021 yılının son çeyreğinde ise Shiba akımı başladı ve kripto para bir anda sosyal medyanın gündemine oturdu. Köpek temalı kripto paralar aslında gücünü tam olarak buradan yani sosyal medyadan alıyor.  Arkalarında toplanan kalabalığın yönlendirmesi ile benimsenmesi artan bu paralara karşı yüksek perdeden itirazlar da geliyor.

İlgili: Shiba Inu nedir, geleceği nasıl?

Son olarak Fool.com’un kıdemli yazarlarından biri olan Sean Williams yazdığı makalede meme kriptoları “veba gibi uzak durulması gereken kripto paralar” olarak tanımladı.

Williams, şu anda 16,000’den fazla kripto paranın olduğu piyasada rekabet avantajlarının ve farklılaşmanın her zamankinden daha önemli olduğunu savundu. Yazar, meme kriptoların bu özelliklere sahip olmadığını belirterek yatırımcıları uyardı.

Shiba ve doge

Dogecoin ve Shiba Inu’ya getirilen eleştirilere göz atıp eleştirilerin haklı olup olmadığının yorumunu okuyucularımıza bırakalım.

Meme kriptoların lokomotifi olan Dogecoin’in en fazla eleştiri aldığı konuların başında blok zincirinin yavaş olması geliyor. İşlem ücretleri, Ethereum ve Bitcoin’den düşük olsa da ekosistemdeki popüler kripto paralardan daha yüksek.

Ayrıca eylül ayında günlük tamamlanan ortalama işlem sayısı üç yılın en düşük seviyesine (günde yaklaşık 20.000) düştü. Ödeme devi Visa, Dogecoin’in blok zincirinde günlük gerçekleştirdiği işlem sayısını saniyede gerçekleştiriyor.

Doge’den sonra piyasanın en değerli meme kriptosu olan Shiba’ya karşı eleştiriler ise Doge’den daha acımasız. Analistler, Shiba’nın rekabet avantajının ve farklılaşmasının olmamasının yanı sıra Ethereum ağı üzerinde inşa edilmiş olmasını da dezavantaj olarak görüyorlar. Onlara göre Shiba’nın tek güç kaynağı arkasındaki sosyal medya gücü. Sosyal medyada pompalanan gücün ise geçici olduğuna vurgu yapıyorlar. Ayrıca piyasadaki SHIB tokenlerin büyük bir kısmının 10 büyük balinanın elinde olması da eleştiri konularından biri.

Algı yönetiminin çok önemli olduğu günümüzde bu iki meme kriptonun sahip olduğu gücü küçümsemek doğru olmayabilir. Ancak eleştirileri bir kenara not etmekte de yatırımcılar açısından fayda var.

Kaynak

Etiketler: