2022 Bitcoin ve kripto için ayı piyasası yılı mı olacak?

Hadi hayırlı olsun! İlk Bitcoin ETF onaylandı Bundan sonra ne olacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasası ve sektörün lideri Bitcoin büyük bir çöküş yaşadı. Hatta öyle ki Temmuz 2021’in çöküşünün seviyelerine yaklaştı. Peki, bundan sonrası için ne beklenebilir?


2022 Bitcoin ve kripto için ayı piyasası yılı mı olacak?

Bitcoin fiyatı yeni bir yerel dip seviyesi kaydetti. Buna ek olarak kripto para piyasası toplam değeri de 1.6 trilyon dolara kadar yaklaşık yüzde 20’lik bir düşüş yaşadı. Büyük kripto paralar değer kaydetmeye devam ediyor. Kasım 2021’de birçok yatırımcı hala BTC fiyatının 100,000 doları görebileceğini ümit ediyordu. Ancak gelinen noktada 100,000 dolar hedefleri ileri bir tarihe ertelenmiş oldu. Peki, 2022 yılı ayı piyasası yılı mı olacak?

İlgili – Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatının yöneldiği kritik seviye

Kripto piyasası değeri 2 trilyon doların altında

Piyasa değerine göre en büyük kripto Bitcoin’in fiyatı 36,000 dolar seviyesinin altına geçti. Çöküşten önce sahte bir yükseliş yaşanmıştı. BTC fiyatı burada kısa süreliğine 43,000 dolar sıçrasa da yine hızla 41,000 dolara düştü. Bu da yatırımcıların piyasanın yönü konusunda emin olmadığını gösteriyor.

BTC için güçlü bir psikolojik destek olan 41,000 dolar çökerken, fiyat aylar sonra ilk defa 40,000 doların da altında. Sonuç olarak 36,000 doların da altında işlem görüyor. Bu aynı zamanda Temmuz 2021’den bu yana görülen en düşük seviye. Bu gelişmeler üzerine tüm kripto paralar ortalama yüzde 20’lik kayıplar verdiler.

Diğer yandan hisse senetleri piyasası da benzer kayıplar veriyor.

2022 yılı kripto ayı piyasası yılı mı olacak?

Toplam piyasa değeri grafiği

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Kripto ayı piyasası yakın

Son birkaç haftada Bitcoin’deki düşüşler orta vadeli düzeltmeler olarak yorumlanıyordu. Bundan dolayı da BTC fiyatının 2022’in ilk çeyreğinde yeniden boğa olabileceği düşünülüyordu. Ancak 40,000 doların altına düşüş şüpheler doğurdu. Bundan dolayı 2022 yılında ayıların hakimiyetinin güçlü olabileceği görüşü üstünlük kazanmaya başladı.

Boğa ümitler 68,000 doların zirve olamayacağı düşüncesi üzerine kurulmuştu. 2013 ve 2017 yılı boğa ralliler ile kıyaslandığında böyle bir beklenti ortaya çıkıyordu. Ancak şimdi öyle görünüyor ki Bitcoin ayı piyasasına geçiş yapıyor olabilir.

Çöküş ne kadar sürecek?

Tarihsel olarak uzun vadeli ayı piyasasında Bitcoin zirveden yüzde 80 çöküş yaşıyor. Şu an yüzde 50 düşmüş durumda. Bundan dolayı hala uzun vadeli boğa döngüsünün devam edebileceği beklentileri de var.

Yine de bu kadar düşüş ile 2022’de gerçek bir ayı piyasası ihtimali de az. Ancak çok şiddetli bir fiyat düzeltmesi olabilir. Bu durumda da 2022 yılı ilk çeyreğinde yeni ATH yapma ihtimali de çok düşük. Çünkü önümüzdeki 1-2 ay için böyle bir beklenti vardı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2022 Bitcoin ve kripto için ayı piyasası yılı mı olacak?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.