fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. 2021’de Bitcoin’i hedef alan siber saldırılarda yüzde 200 yükseliş

2021’de Bitcoin’i hedef alan siber saldırılarda yüzde 200 yükseliş

2021’de Bitcoin’i hedef alan siber saldırılarda yüzde 200 yükseliş
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2021’de Bitcoin’i hedef alan siber saldırılarda yüzde 200 yükseliş olduğu ortaya çıktı. Öyle görünüyor ki BTC fiyatı ve kripto paraya olan talep yükseldikçe saldırganların da iştahı kabarıyor. Son dönemde özellikle yeni tür BTC çalma yöntemleri kullanıyorlar.


2021’de Bitcoin’i hedef alan siber saldırılarda yüzde 200 yükseliş

Barracuda Networks’ün son analizi, Bitcoin’i hedef alan siber saldırılarda artış olduğunu gösteriyor. 2021 yılının şimdiye kadarki altı aylık döneminde insanlardan BTC çalmak için olan siber saldırılar yüzde 192 arttı.

Saldırılarda çoğunlukla sahte e-posta dolandırıcılığı ve başkasını taklit etme yöntemleri kullanılıyor ve hedefte de Bitcoin sahipleri var. Veriler, saldırılardaki artışın Bitcoin fiyatı ile olan paralelliğini ortaya koyuyor. BTC fiyatı Ekim 2020 ile Mayıs 2021 arasında inanılmaz bir yükseliş kaydetmişti.

Daha önce Bitcoin’in karıştığı siber suçlar daha çok hack veya fidye yazılımı saldırıları olarak gerçekleşiyordu.

Araştırmaya göre, kriptoları hedef alan kimlik avı (phishing), başkası gibi görünme ve sahte ticari e-postalar ile yapılan siber saldırılar yeni bir gelişme.

İlgili – Bitcoin merkezsiz kalarak yüzde 51 saldırısını atlatabilir mi?

Barracuda Networks bu tür saldırılarda artışın, BTC’e olan taleple birlikte yükseldiği sonucuna varıyor. Fiyat yükselirken Bitcoin hold yapanlar da artıyor. Bu da kurbanları hedef almayı kolaylaştırıyor.

Barracuda Networks CTO’su Fleming Chi bu konuda şunları söylüyor:

“Bitcoin’e olan ilginin ve talebin yükselişi, siber suçlulara neredeyse izlenemez bir ödeme yöntemi sağladı ve özellikle bireysel yatırımcıları ve özel şirketleri hedef alan multi-milyar dolarlık bir fidye yazılımı, siber gasp ve kimliğe bürünme saldırıları ekonomisine olanak sağladı.”

Anonimlik kilit özellik

Araştırma aynı zamanda kriptonun anonimliğine de dikkat çekiyor. Siber saldırganlar bu merkeziyetsiz sistemde anonim kalarak işlerini görebiliyor.

Kripto para sektörü gelişmeye devam ediyor. Ayrıca ana akımda da artık yer alıyor. Bundan dolayı kullanıcılar da bu tür saldırılara karşı daha fazla farkındalık geliştirmeli. Chi, giderek dijitalleşen bir gelecekte kurumsal siber güvenlik bilincinin bir zorunluluk olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili – 3.6 milyar dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı – Platformun kurucuları kayıp

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: