BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin merkezsiz kalarak yüzde 51 saldırısını atlatabilir mi?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin merkezsiz kalarak yüzde 51 saldırısını atlatabilir mi?

Bitcoin merkezsiz kalarak yüzde 51 saldırısını atlatabilir mi?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin merkezsiz kalarak yüzde 51 saldırısını atlatabilir mi? Bitcoin Core geliştiricisi Gregory Maxwell ve Litecoin kurucusu Charlie Lee’ye göre bu sorunun cevabı olumsuz.


Bitcoin merkezsiz kalarak yüzde 51 saldırısını atlatabilir mi?

Bitcoin’in yüzde 51 saldırısına açık olmasının sebebi, merkezsiz yapısında yatırıyor. Merkezi yapıyı buraya eklemeden bu sorunu gidermenin yolu yok. Bu yönde görüşler, Bitcoin Core geliştiricisi Gregory Maxwell ve Litecoin kurucusu Charlie Lee’ye ait.

Sektörün birçok önde gelen isimlerine göre, merkezsiz olması blockchain teknolojisinin en büyük ve önemli özelliği. Yine de bu merkezsiz yapısından dolayı Bitcoin ve diğer iş ispatı (proof-of-work) projeleri, yüzde 51 saldırılarına açık olma eleştirisi ile karşı karşıya. Çünkü yüzde 51 saldırıları, blockchainin bu merkezsiz özelliğinin temellerini kullanarak bu fırsatı yakalayabiliyor.

Litecoin kurucusu Charlie Lee, bu konuda Twitter üzerinden konuşarak, “Merkezsiz sisteme, merkezli yapı eklenmeden yüzde 51 saldırılarına sebep olan açık düzeltilemez. Bu Bitcoin, proof of work ve merkezsiz sistem ile ilgili kilit konular ve çoğu insan bunu anlayamıyor.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Core geliştiricisi Gregory Maxwell de bu konuda konuşarak, yüzde 51 saldırılarını daha pahalı ve daha zor yapma imkanı olduğunu ifade ediyor. Yine de ona göre sisteme merkezli yapıyı sokmadan bunu durdurmanın yolu yok.

Maxwell şöyle konuşuyor: “İnsanlar, 1001 karmaşık şema geliştirdiler ve bunların hepsinin merkezi yapı olmadan yaptıklarını iddia ediyorlar. Ancak dikkatli bir şekilde analiz ederseniz, bu düzeltmeler ve eklemeler, sistemi merkezli yapıyor, sadece bu merkezi yapıyor gizleyerek yapıyorlar.”

Maxwell, kripto paralarla ilgili bu ifadeleri kullanırken, yüzde 51 saldırılarını da ancak merkezi yapının çözebildiğini savunuyor.

Merkezsiz yapıyı korumak

Maxwell yine de son olarak ilginç bir konuya değiniyor. Öyle görünüyor ki eleştirmenler yüzde 51 saldırıları riski konusunda takıntılı. Ancak bu riskin basit bir çözümü ona göre son işlem gerçekleşmeden önceki block onay sayılarını artırmaktan geçiyor.

Bitcoin blockchaininde bir block işlemi üzerinde oynamak, üzerine daha fazla block kazıldıkça daha fazla zorlaşıyor. Bu nedenle, onay sayısını artırarak yüzde 51 saldırısı gerçekleşse bile işlem yapmaya devam edilebilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.