BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. XBT nedir? XBT teknik analizi
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

XBT nedir? XBT teknik analizi

XBT nedir? XBT teknik analizi
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

” XBT “, Bitcoin için kullanılmaya başlanan ve uluslararası geçerliliği olan meşruiyetini yansıtan yeni bir kısaltmadır. ” XBT ” kısaltması , uluslararası geçerliliği olan para birimlerinin listesini tutan Uluslararası Standartlar Organizasyonu’ndan (ISO)’dan gelmektedir.


XBT nedir? Neden XBT kısaltmasına ihtiyaç duyuldu?

 

XBT’nin analizine başlamadan önce küçük bir ayrıntıyı belirtmekte yarar var: Bitcoin merkeziyetsiz bir yapıya sahip olduğundan Bitcoin kısaltması konusunda karar verecek merkezi bir otorite yok. Şu ana kadar “BTC” kısaltması tercih ediliyordu. Ancak Bitcoin artık ulusal para birimleri ile yarışır şekilde büyüdü. Bu nedenle Uluslararası Standartlar Organizasyonu ISO’ya  uygun biçimde piyasalardabu şekilde bir kısaltma tercih edilmeye başlandı. Bu standartlara göre herhangi bir ülke ile bağlantısı olmayan para birimlerinin başına “X” ifadesi konuluyor. Sonuçta Bitcoin, herhangi bir ülkeye bağlı olmayan bağımsız ve merkeziyetsiz bir para birimi. BTC’ye benzer başka bir örnek olarak altın, verilebilir. ISO standartlarına göre altın, XAU kısaltması ile ifade ediliyor. Bitcoin’in yeni kısaltması ismi hayırlı olsun.

Lütfen Bkz: ABD’lilerin yüzde 6’sının Bitcoin’i var ve diğer istatistikler

Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte CoinMarketCap verilerine göre 8.300 dolardan işlem görüyor. 24 Eylül tarihindeki düzeltmeden sonra 8 bin dolar seviyesi, Bitcoin için yeni bir destek seviyesi haline geldi. Son bir hafta içerisinde ise BTC, 8.500 doların üstüne çıkamadı. Yani Bitcoin, 24 Eylül’den sonra 8.000-8.500 dolar arasında konsolide oluyor.

BTC fiyatlarında 30 Eylül tarihine kıyasla, bu tarihte Bitcoin 7.800 dolar seviyesine kadar gerilemişti, kısmi bir düzelme olsa da trend hala ayı görünümlü. Günlük değerlere göre 100 dönemlik hareketli ortalama (100MA) seviyesi, 200MA ile arasındaki farkı açıyor.

xbt-nedir

Yukarıdaki olumsuz tabloya rağmen MACD verileri yükselen trend sergiliyor. MACD verileri 24 Eylül’deki düzeltme ile beraber sıfırın altına düşmüştü. Artık yavaş yavaş pozitif değerlere doğru yöneliyor.

Lütfen Bkz: Hougan, Bitwise Bitcoin ETF’nin onaylanacağından ümitli

Bu arada XBT’de uzun pozisyon alan yatırımcılar, Bitcoin’i yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere yükselen üçgen formunun üstüne taşıyabilir. Böyle bir yol açıldığında XBT fiyatları 9.000-9.200 aralığına kadar yükselebilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: