okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.31%
Bitcoin
68.185,51 USDT
eth
ETH
-1.6%
Ethereum
3.722,90 USDT
bch
BCH
-0.15%
Bitcoin Cash
490,39 USDT
xrp
XRP
1.14%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-0.6%
Litecoin
84,95 USDT
bnb
BNB
-0.11%
Binance Coin
598,65 USDT
sol
SOL
-4.57%
Solana
168,13 USDT
avax
AVAX
-0.29%
Avalanche
38,41 USDT
ada
ADA
-0.74%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.95%
Poladot
7,34 USDT
doge
DOGE
5.75%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
0.25%
Shiba Inu
0,00 USDT

İngiltere-Binance yasağında son durum

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Cumartesi günü medyaya düşen İngiltere’nin Binance borsası kararı, yalnız kripto dünyasının değil bütün finans dünyasının merakla takip ettiği bir haber haline geldi. İngiltere-Binance olayında son durum nedir? Binance borsası nerede kurulu? Binance hala güvenli mi? Birlikte bakalım.

İngiltere-Binance olayında ne oldu? Son durum nedir?

Cumartesi günü yapılan bir açıklamada, British Financial Conduct yönetimi Binance borsasına yönelik olarak, tüm ticaret faaliyetlerini durdurması ve düzenleyici kurumla yakın temasta kalması için bir emir yayınladı.

FCA, İngiltere’de Türev İşlemlerin Ticaretini yasakladı


Kripto para ticareti FCA’dan izin gerektirmese de, türev ticareti İngiltere’de yoğun bir şekilde düzenlemelere tabidir. FCA’nın belirttiği gibi, Binance, İngiltere ve bütün Birleşik Krallık’ta ikamet edenlere düzenlenmiş finansal araçlar sunma iznine sahip değildir.

FCA’nın yayınladığı metinde şunlara yer verildi:

Binance Markets Limited’in Birleşik Krallık’ta herhangi bir düzenlemeye tabi faaliyette bulunmasına izin verilmez. […] FCA tarafından getirilen zorunluluklar nedeniyle, Binance Markets Limited’in FCA’nın önceden yazılı izni olmaksızın herhangi bir düzenlemeye tabi faaliyette bulunmasına izin verilmemektedir. Binance Group’taki başka hiçbir kuruluş, Birleşik Krallık’ta düzenlenmiş faaliyet yürütmek için herhangi bir Birleşik Krallık yetkilendirmesine, kaydına veya lisansına sahip değildir.

 

Dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda olan Binance En büyük kripto para borsasının FCA kararına uyması durumdan, İngiltere çıkışlı kullanıcıların, Binances futures, perpetual ve opsiyon işlemlerini kullanamayacağı anlamına geliyor. Öte yandan, İngiltere merkezli müşterilerin, marjin trade ile kaldıraçlı işlemler ve spot piyasasını kullanmasına izin verilecek.

İngiliz Otoriteleri, Düzenlenmemiş Faaliyetleri Engelliyor


FCA, bu süreçte İngiliz vatandaşlarını düzenlenmemiş kripto ticaret platformlarından kaçınmaya çağırmaya devam ediyor.

 

Kripto varlıklara yatırım reklamı yapan ve satan çoğu firma FCA tarafından yetkilendirilmemiştir. Bunun durum, belirli kripto varlıklara yatırım yaparsanız, işler ters giderse Finansal Ombudsman Hizmetine veya Finansal Hizmetler Tazminat Planına erişiminiz olmayacağı anlamına gelir.

 

Bu arada Binance, Twitter’da İngiltere merkezli yan kuruluşu,Binance Markets Ltd aracılığıyla İngiltere yasalarında yer alan düzenlemelere uyumluluk konusunda aktif olarak çalıştığını belirtti. Binance.com’daki ana ticaret platformunun etkilenmeyeceğini belirtirken, borsa henüz hangi enstrümanların Britanya çıkışlı müşterilerine açık olacağı konusuna bir netlik getirmedi.

 

binance İngiltere-Binance yasağında son durum

 

Binance borsası nerede kuruldu? Binance hala güvenli mi?

Binance-İngiltere olayı bu şekilde bir düzleme kavuşsa da konuyla ilgili kamu oyunda soru işaretleri oluşmaya devam ediyor. Bu noktada herkesin merak ettiği soru Binance borsası’nın nerede kurulduğu.

Binance Borsası, 2017 yılında Cayman Adaları’nda kuruldu. Binance her ne kadar Çin’li bir firma olarak bilinse de aslında ana merkesi Malta adasında ve faaliyetlerini bu çerçevede yürütüyor.

Peki Binance borsası güvenli mi?

Geleneksel finans dünyasının parçaları merkezi kurum ve kuruşların düzenlemelerine tabi olarak faaliyetlerini yürütüyorlar. İngiltere örneğinde olduğu gibi devletlerin bu finansal kuruluşlara karşı bir yaptırım gücü var ve her hangi bir haksız kazanç durumunda müşterilerin haklarını savunacak mekanizmalar söz konusu.

Kripto alanı ise merkeziyetçiliği reddeden; merkezsiz olmayı birinci hedefi ilan etmiş bir alan. Bu durumda her hangi bir haksızlık karşısında başvurabileceğiniz bir merkezi otorite aramak işin özüne aykırı. Binance borsası işlem hacmi açısından dünyanın en büyük borsası konumunda. Dolayısıyla kripto alanını ve Binance borsasını bu kriterlere göre değerlendirmek en doğrusu olacaktır.

 

İlgili: Kripto para borsası, haber günden ve gelişmeler

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.