Anasayfa Altcoin 1 Litecoin ne kadar? Litecoin kaç tl? Litecoin kaç dolar? Litecoin grafik ve Güncel Litecoin kuru

1 Litecoin ne kadar? Litecoin kaç tl? Litecoin kaç dolar? Litecoin grafik ve Güncel Litecoin kuru

1 Litecoin ne kadar? Litecoin kaç tl? Litecoin kaç dolar?  Litecoin grafik ve Güncel Litecoin kuru
0
koinmedya_googlenews

1 Litecoin ne kadar? Litecoin kaç tl? Litecoin kaç dolar? Güncel Litecoin kuru ve Litecoin grafik gibi merak edilen sorularının kapsamlı cevaplarını bu sayfamızda bulacaksınız. Güncel Bitcoin fiyat bilgisine detaylı verilerle anlık olarak bu sayfadan ulaşabilir, piyasaları yakından takip edebilirsiniz.


Litecoin grafik

Litecoin kaç tl? Litecoin kaç dolar? Güncel Litecoin kuru

 

Litecoin (LTC) nedir ve farklı yapan ne?

Tüm  işlemlerinin kamusal ledgerini kolayca devam ettirebilmek için bir blockchain kullanan dijital para formu olan Litecoin banka ya da ödeme işleme servisi gibi aracılara ihtiyaç olmadan bireyler ve iş kolları arasında parayı doğrudan transfer etmek için kullanılıyor.

Üç şey Litecoin’i farklı kılıyor:

  1. Hız
  2. Coin sayısı
  3. Market kapasitesi

Hız

Litecoin bazı önemli farklılıklarla birlikte Bitcoin arkasındaki aynı açık kaynak kodunun temelinde bulunuyor. Bitcoin altınına gümüş olmak için mühendis Charlie Lee tarafından oluşturulan litecoin’in farkı onun işlem hızında yatıyor.

Ayrıca Bakınız: Litecoin MimbleWimble geliştirme programı başladı

Bitcoin’e göre dört kat daha hızlı bloklar oluşturduğu için çok daha hızlı bir şekilde işlem meşruiyetini  doğrulayabiliyor ve de onlardan çok daha fazlasını aynı zaman çerçevesinde işleyebiliyor.

Coin Sayısı

Bazı kripto paraların gerçek değer bulundurmalarının nedeni onların sınırlı ikmallerinin olması. Başlangıçta oluşturulan sayılara yenisi eklenemiyor. Bitcoin 21 milyon coinlik bir limite sahipken bu sayı Litecoin’de 84 milyon

Market Kapasitesi

Her ne kadar market kapasitesi Bitcoin yanında soluklaşıyorsa da Litecoin bu anlamda ilk beş kripto para arasında yerini alıyor.

Bu sıralama fiyat ve dolaşımdaki coin sayısına göre dalgalanma gösterebiliyor.

litecoin vakfı'nın
1 Litecoin ne kadar? Litecoin kaç tl? Litecoin kaç dolar? Güncel Litecoin kuru ve Litecoin grafik

Litecoin madenciliği

Litecoin (LTC) nedir sorusundan sonra en çok sorulan soru Litecoin madenciliği nasıl yapılır’dır! Bitcoin ve Litecoin arasındaki diğer bir anlamlı fark Hashing algoritması var. Her biri bir bloku çözmekte kullanılır ve de her defasında kaç coin’in dağıtıldığı problemine çözüm bulur. Bir işlem yapıldığında kriptografiksel olarak korunan ve henüz gönderilmiş olanlardan biri içinde gruplandırılır.

Madenciler olarak bilinen bilgisayarlar kendi GPU ve/veya CPU devirlerini oldukça komplex matematiksel problemleri çözmekte kullanır, kendi kollektif güçleri bir çözüm bulana kadar veriler bir block içinde bahsedilen algoritmden geçirilir. Bu noktada sıralı bloklarda tüm işlemler tamamen doğrulanır ve yasallık kazanır.

Madenciler ayrıca  bir blokun çözüldüğü her defada, emeklerinin meyvelerini toplarlar, yardım edenler arasında -daha güçlü hasherler aslan payını almak üzere- önceden tanımlanmamış sayıda coin dağıtılır. Kripto para madenciliği yapmak isteyenler ödül kazanmak için, işlem yapma güçlerini tipik olarak diğerleriyle birleştirecekleri havuza katılır.

Yukarıda bahsedildiği gibi Litecoin ve Bitcoin hashing yaparken zıt algoritmler kullanır. Bitcoin rölatif olarak daha komplex kabul edilen SHA-256 kullanırken, Litecoin scrypt olarak refere edilen yoğun hafızalı bir algoritm kullanıyor.

Farklı iş delillendirme algoritmalarının anlamı farklı hardware ve siz madencilik teçhizatlarınızın Litecoin üretmek için uygun tanımlamalarla karşılaşacağından emin olma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Litecoin nasıl alınıyor?

Eğer Litecoin satın almak istiyorsanız ve madencilikle de ilgilenmiyorsanız Bitcoin gibi değer paralarla, borsalar olarak bilinen web sitelerinden bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu borsaların bazıları ve de Coinbase gibi diğer servisler Litecoin alımını US doların da dahil olduğu resmi paralarla yapmanıza olanak veriyor.

Litecoin cüzdanları

Bitcoin ve diğer kripto paralar gibi Litecoin de tipik olarak dijital bir cüzdanda biriktiriliyor. Farklı türde cüzdanlar mevcut: Software bazlı ve kendi bilgisayarınız ya da mobil cihazınızda tutabileceğiniz olanlar yanında fiziksel hardware cüzdanları da mevcut. Diğer bir güvenli ancak modası geçmiş olan, yine de bir şekilde komplex bir metod da Litecoin’lerinizi depolayabileceğiniz kağıt cüzdanlar oluşturmak. Bu sonuncusunda, bir basamakta webe bağlı olmadan bilgisayar üzerinde özel anahtar oluşturulup print ediliyor.

Her cüzdan sizin Litecoin adresinizden coin almak ve göndermek için özel bir anahtara ihtiyaç duyuyor. Çünkü bu anahtarlar bir hardware cüzdanda çevrim dışı olarak tutuluyor. Bunlar doğal olarak internete bağlı cüzdanlara göre daha güvenli.

Bu uygulama merkezli cüzdanlar masaüstü formunda ya da mobil software olarak mevcut ve hemen tüm popüler işletim sistemleri ve cihazlarda bulunuyor.  Electrum gibi üçüncü taraf uygulamalara ek olarak laptop ve masaüstü kullanıcılarının Litecoin Core kurma seçenekleri var. Bu, Litecoin ekibi tarafından oluşturulmuş ve güncellenmiş tam teşekküllü bir program. Litecoin Core, sürece herhangi bir aracıyı müdahil etmeden tüm blockchaini doğrudan uçtan uca networktan indirebiliyor.

Litecoin block explorer

Diğer kamusal kripto paralarda olduğu gibi tüm Litecoin işlemleri de kendi blockchaini içinde kamusal ve araştırılabilir. Bu kayıtları incelemenin ya da bireysel block için araştırmanın en kolay yolu işlem hatta adres bilançosunu Litecoin Block Explorer vasıtasıyla yapmak. Buradan seçilebilecek pek çok şey var ve basit bir Google search bile bireysel ihtiyaçlarınıza uyacak bir çözüm bulmanıza yardımcı olacak.

NOT: 1 Litecoin ne kadar? Litecoin kaç tl? Litecoin kaç dolar? Güncel Litecoin kuru ve Litecoin grafik ile ilgili yazımızdaki veriler kripto borsaları tarafından otomatik olarak sağlanmaktadır ve veri sağlayıcılarımızın gecikme yaşanabilir. KoinMedya bu verilerin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Daha fazla litecoin yazısı için tıklayınız.

Etiketler:
X