Anasayfa Altcoin Binance, BNB yakma programına devam ediyor

Binance, BNB yakma programına devam ediyor

Binance, BNB yakma programına devam ediyor
0
koinmedya_googlenews

Binance, 9 çeyrek dönemdir BNB yakma programını devam ettiriyor. Şu ana kadar toplam 14,5 milyon adet Binance Coin imha edildi.


BNB yakma programı

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in kripto parası BNB’nin 9’uncu dönem kripto para yakma işlemi tamamladı. Fiyatlardaki enflasyonla mücadele için Binance, BNB için “para yakma” işlemi başlatmıştı. Bu amaçla piyasadan belli miktarda BNB toplanarak imha ediliyor. Bu sayede piyasadaki Binance Coin arzının bollaşması kısmen önlenmeye çalışılıyor. Bu yöntem, yani para yakma yöntemi, geçmiş dönemlerde yüksek enflasyon yaşayan ülkelerde fiyat istikrarını sağlamak için başvurulan bir yöntem olarak uygulandı. Günümüzde Binance Coin ve Tron gibi kripto paralar da bu yönteme başvuruyor.

Lütfen Bkz: Binance vadeli işlem hacmi spot işlemleri geride bıraktı

koinmedya_bybit

Binance 2019’un üçüncü çeyreğinde 2 milyon adet BNB coin’i imha etti. Cari fiyatlarla yaklaşık 37 milyon dolar değerinde Binance Coin bir nevi yakılmış oldu. 2019’un 3’üncü çeyreğinde Binance Borsasının karı ise 185 milyon doların üstünde. Yani kârının yaklaşık yüzde 20’sini Binance borsası, fiyat istikrarı için feda etmiş oluyor. Aşağıdaki tabloda çeyrek dönemler halinde yakılan BNB miktarını ve Binance Borsası kârını birlikte görüyoruz. 9 çeyrekte toplam yaklaşık 14,5 milyon adet BNB imha edilmiş. Cari fiyatlarla yakılan Binance Coin miktarı 260 milyon doları aşıyor. Aşağıdaki tabloda ise bulunduğu çeyrek döneme göre fiyatlar hesaplanmış ve 207 milyon dolarlık BNB imha edilmiş görülüyor.

BNB yakma Binance, BNB yakma programına devam ediyor

Binance Borsası kârının yaklaşık yüzde 20’sini feda etmiş olsa bile kârında düzenli bir artış trendi yaşanıyor. Aşağıdaki grafikte Binance Borsası kârındaki değişimi görüyoruz.

BNB yakma Binance, BNB yakma programına devam ediyor

Lütfen Bkz: 2019’un başarılı altcoinleri hangileri?

Teorikte finansal bir varlığın arzı, diğer değişkenler sabitken, azalırsa fiyatı artar. Ancak Binance coin’in 2019 yılı içerisinde fiyatlarındaki değişime göz attığımızda fiyatlarında ciddi dalgalanmaların yaşandığını görüyoruz. Buna rağmen 2019 yılının ilk dönemlerine göre BNB fiyatlarını kıyasladığımızda yaklaşık 3 kat fiyat artışı söz konusu.

Kaynak

X