Home Kripto para Haber Yorum Haber Bir sonraki rezerv para birimi kripto olabilir mi?
koinmedya_brave

Bir sonraki rezerv para birimi kripto olabilir mi?

Bir sonraki rezerv para birimi kripto olabilir mi?
0
fairspin_banner

Son 400 yılda birçok para birikiminin etkisi altına giren dünyanın bundan sonraki rezerv para birimi kripto olabilir mi? Uluslararası ticarette dijital para birimi kullanmanın zamanı geldi de geçiyor diyenlerdenseniz benimle aynı fikirdesiniz?


Bütün küresel para birimleri miadını doldurdu

Dünyanın iki büyük ekonomisine sahip olan Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşı artık yavaş yavaş çığırından çıkmaya başladı. Her iki ülke de rakip ülkenin para birimine devalüasyon yaptırmak suretiyle kendi para birimini güçlendirme amacında. Ancak bu nereye kadar sürdürülebilir?

14. yüzyıldan itibaren dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan para birimlerinde Avrupalı devletlerin hakimiyetini görüyoruz. Özellikle sömürgecilik faaliyetlerinin hız kazanmasıyla zenginleşen Portekiz, İspanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere gibi Avrupalı devletler kendi para birimlerini uluslararası ticarete hükmetmek için kullanmışlar.

Son olarak ABD doları, 1944 yılında imzalanan Bretton Woods anlaşmasının ardından o zamana kadar uluslararası ticarette baskın olan İngiliz Sterlininin hegemonyasını kırarak dünya rezervinin para birimini haline gelmeye başladı.

ABD Doları ciddi bir tehdit altında

Şimdiye kadar geçerli olan rezerv para birimlerinin ömrü 80 ila 110 yıl arasında olmuş. ABD doları bu statüyü 75 yıldır resmi olarak sürdürüyor. Ancak Bretton anlaşmasından önce de ABD doları uluslararası ticarette kullanılıyordu. Bu sebeple birçok kişiye göre ABD doları için “Acı Son” çok yakın.

Aslında şu anda kullanılan ABD dolarının Bretton Woods sistemine uymadığı da göz ardı edilemez bir gerçek. Çünkü 1971 yılında ABD hükumetinin başında olan Nixon yönetimi, dünya üzerinde hakim olan sahip olduğun altın kadar para basabilirsin prensibini değiştirerek mevcut petro-dolar sistemini hayata geçirdi. Böylelikle ABD hükumeti kendi parasın istediği gibi basmaya başladı.

Bulunduğumuz teknoloji çağında artık ülkeler kendi elektrikli araçlarını üretiyor. Dolayısı ile petrole olan bağımlılık gün geçtikçe azalıyor. Bununla birlikte petrol çıkaran birçok Güney Amerika ve Arap ülkesinin ticaretlerinde doları ortak birim olarak kullanmaktan vazgeçmeleri hiç de uzak bir ihtimal değil. Bu durum ABD’nin dünya üzerindeki egemenliği için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Bir sonraki rezerv para birimi kripto olabilir mi?

Günümüzdeki ekonomik ve siyasi gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda dünyanın yeni bir para birimine doğru ilerlediğini görebiliyoruz. Yakın zamanda Financial Times’a konuşan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) CEO’su Agustin Carstens, merkez bankalarının beklediğimizden daha kısa bir zaman sonra dijital para çıkarmaya başlayacaklarını iddia etti.

Bitcoin rezerv para birimi olacak yazısı ilginizi çekebilir!

Bu yüzden neden yeni rezerv para birimi kripto para olmasın ki? Hükumetlerin kısmen de olsa kontrol altında tutabilecekleri, güvenilir bir rezerv para birimi herkesin onayını alacaktır.

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Dolardan sonraki rezerv para birimi kripto para olabilir mi?

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X