Home Bitcoin Forbes: Sorunlu ülkelerde kripto, fiat paranın yerini alıyor
koinmedya_brave

Forbes: Sorunlu ülkelerde kripto, fiat paranın yerini alıyor

Forbes: Sorunlu ülkelerde kripto, fiat paranın yerini alıyor
0
fairspin_koinmedya

Gresham’ın meşhur yasası “kötü para iyi parayı kovar” şeklindedir. Söz konusu Bitcoin (BTC) olduğunda ise bu biraz çelişkili görünebilir, ancak kripto fiat paranın yerini alıyor.


Kripto fiat paranın yerini alıyor

Gresham yasasını ele alırken, belki de önce şu soruyu sormak lazım: Bitcoin iyi para mı yoksa kötü para mı? Fiat paranın yerine geçmesi, onun kötü para olduğu anlamına mı gelir? Peki ya fiat paradan daha iyiyse, o zaman fiat paranın Bitcoin’i kovması gerekmez mi?

Aslına bakarsanız Gresham’ın bu meşhur yasasının anlatmak istediği şey bu değil. Kötü para iyi parayı kovar, çünkü insanlar iyi paralarını saklar ve kötü paralarını dolaşımda tutarlar. Bu bir tür arbitrajdır. Yani “kötü parayla alışveriş yap ve iyi parayı biriktir.”

Fiat para ve kripto para

Şu anda fiat para ve kripto arasında olan biten de tam olarak buna benziyor.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, Yuan’ın kötü para olduğu ve BTC’nin iyi para olduğu anlamına gelir. Zira Bitcoin değer olarak yükseliyor, çünkü Asya’da Yuan’dan çıkıp dolar talebinde bulunan büyük Bitcoin alıcılarının varlığı söz konusu. Bitcoin bir dolar vekili şeklinde görülüyor ve satın aldıktan saniyeler sonra istediğiniz yere gönderebiliyorsunuz. Dahası, “iyi para” olduğu için, Bitcoin yükselen talebin ekstra bir faydası olarak dolara bağlı bir değerlemesi söz konusu.

Bitcoin “iyi” paradır

Özetle söylemek gerekirse, Gresham’ın meşhur yasasındaki anlamıyla ele alırsak, Bitcoin iyi paradır ve Çin para biriminin değer kaybetmesinin sonucu olarak insanlar tarafından dolaşımdan çekilmekte ve birikim aracı olarak görülmektedir. Başka bir deyişle, kripto fiat paranın yerini alıyor. Her şeyin ötesinde, eğer satın almak için cebinizde fiat para varsa, kim Bitcoin’ini harcamak ister ki?

Açıkçası, eğer Bitcoin’in değerinin düşeceğine yönelik bir beklentiniz varsa ve hem fiat para hem de kripto paraya sahipseniz, bu durumda harcamalarınızı kripto paralarınızdan yaparsınız. İşte bu durumda Gresham yasası tersine işlemiş olur.

Kaynak

Güvenli şekilde Bitcoin almak istiyorsanız tıklayınız

koinmedya_brave
0
0
0
X