Home Bitcoin Profesör Smith: Bitcoin taraftarları bir kez daha kendilerini kandırıyor
koinmedya_brave

Profesör Smith: Bitcoin taraftarları bir kez daha kendilerini kandırıyor

Profesör Smith: Bitcoin taraftarları bir kez daha kendilerini kandırıyor
0
fairspin_koinmedya

Kimi yorumcular Bitcoin ve kripto paraları devrim niteliğinde görürken, bazıları da değersiz görüyor. Profesör Garry Smith’e göre Bitcoin taraftarları bir kez daha kendilerini kandırıyor.


Bitcoin taraftarları bir kez daha yanılıyor!

Trump, 11 Temmuz tarihinde “I am not a fan of Bitcoin” ile başlayan  o meşhur tweet’inden sonra insanları ikiye ayırdı: Bitcoin taraftarları ve Bitcoin karşıtları.

ABD’de Pomona College’da Ekonomi Profesörü olan Gary Smith, 15 Temmuz tarihinde Market Watch’da bir köşe yazısı kaleme aldı. Smith, bu köşe yazısından Bitcoin ve Bitcoin’in ekonomide rolü üzerine eleştirilerini dile getirdi. Makalenin başlığı “Bitcoin yatırımcıları sadece kendilerini kandırıyor”. Makalenin kapak resmi ise başlığından daha enteresan: Profesör makalenin kapak resminde 1995 yapımı Hollywood klasiği olan ve Jim Carrey’nin baş rol oynadığı “Salak ile Avanak (Dump and Dumper)” filminden bir kesit.

Profesör paranın ekonomideki kullanımını tarihsel bir bakış açısı ile inceledikten sonra konuyu Bitcoin’e getiriyor. Bitcoin’in merkez bankaları gibi bir otorite tarafından kontrol edilmediği belirtiyor. Bitcoin’i kriptografiye dayanan ve blockchain teknolojisi sayesinde merkeziyetsiz bir yapıya sahip sanal bir varlık olarak tanımlıyor.

Bitcoin için şu ifadeyi kullanıyor:

“Bir yatırım aracı olarak, bir Bitcoin ağaç kakan derisi ya da taş parçasından daha iyi değildir.”

Profesör’e göre hisse senetleri, bonolar ve emlak gerçek yatırım aracı. Çünkü onlar kâr payı, faiz ve kira geliri getirir. Ancak Bitcoin ise bir gelir üretmez.

Smith’e göre spekülatörler Bitcoin alır çünkü fiyatının artacağını beklerler ve kısa sürede elden çıkararak kâr elde etmeyi umarlar. Profesör, bu yatırım davranışını “Büyük Aptal Teorisi” olarak adlandırıyor. Profesör Smith bu benzetmenin ardından Lale Krizini örnek veriyor.

Profesör diğer tarihi bir ekonomik kriz olan “Güney Denizi Balonu” örneğini veriyor. 1700’lü yıllarda bir şirket adına bir dolandırıcı, hiçbir değer taşımayan hisse senetlerini pazarlamış ve saatler içinde tüm hisse senetlerini satmıştı.  Bu dolandırıcı daha sonra İngiltere’yi terk etti. Profesör Smith, Bitcoin’i Güney Denizi Balonunda satılan hisse senetlerine benzetiyor.

Profesör Smith, bu yılın Nisan ayında beri artan Bitcoin fiyatlarının (balonunun) önceki gibi (2017 yılında yaşanan artışlar) sona ereceğini düşünüyor.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Blockchain teknolojisi tüm global markaları etkiliyor: Sıra Siemens’te

Ripple’ın CEO’su Libra ve Bitcoin hakkındaki son gelişmeleri yorumluyor

Ethereum’a neler oluyor? Neden fiyatlar sürekli düşüyor

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X