Home Altcoin Altcoin Haber Kripto fenomenleri dikkat! Brave tarayıcısında adınıza bağış toplanıyor olabilir!

Kripto fenomenleri dikkat! Brave tarayıcısında adınıza bağış toplanıyor olabilir!

Kripto fenomenleri dikkat! Brave tarayıcısında adınıza bağış toplanıyor olabilir!

0
“sportsbet”

Kripto fenomenleri arasında popüler bir youtuber olan Tom Scott bir süre önce kendi adına Brave tarayıcısında bağış toplandığını farketti. Scott, izni olmadan toplanan bağışlar için ne dedi? Brave tarayıcısı nasıl bir bağış sistemine sahip?

Kripto fenomenleri dikkat! İzniniz olmadan adınıza bağış toplanıyor olabilir!

Kripto fenomenleri arasında popüler bir youtuber olan Tom Scott bir süre önce kendi adına Brave’de bağış toplandığını farketti. Tom Scott, herhangi bir platformda bağış ya da kitlesel fon talep etmemesiyle takdir edilen popüler kripto fenomenleri ‘nden biridir. Scott böyle bir şeyi istemediği ve onaylamadığı için, Brave’den bağış toplamayı durdurmasını ve yapılan bağışların iadesini yapmasını istedi. Brave, bunu düzeltmeye çalışacağını fakat “geri ödemelerin imkansız” olduğunu söyledi.

(bknz: 30 Aralık’a kadar ralli ihtimali olan 3 kripto para)

Tabi ki, Brave’in topladığı bağışlar isimsiz olduğu için geri ödemeler mümkün değil. Ancak, rızası olmadan birileri adına bağış toplamak ne kadar etik sorgulanabilir. Scott’ın YouTube kanalında ve kişisel web sitesinde görünen pop-up’ların bu kadar yanıltıcı bir tasarıma sahip olması da ayrıca ilginç bir konu.

Brave Payments nedir? Brave tarayıcısının nasıl bir bağış sistemi var?

Yakın bir zamanda kullanıma sunulan Brave tarayıcısı’nın Brave Payments özelliği sayesinde YouTube hem reklamsız izlenebiliyor hem de sevilen youtuber’lar için bağış yapılabiliyor. YouTube Red’e benzeyen bir sisteme sahip olan Brave Payments’ın YouTube Red’den farkı bağış yapacağınız kişileri kendiniz seçebiliyorsunuz. Brave tarayıcısı üçüncü taraf reklamları engelliyor ve kendi ağında bulunan reklamları gösteriyor sadece. Reklam gelirlerini bir havuzda toplayıp yayıncılar ve kullanıcılarına karpayı veriyor.

(bknz: Stellar Lumens (XLM) almanın tam zamanı olabilir mi?)

Brave’nin tarayıcı içi bağış konseptinin kötü olduğu söylenemez, ancak platformlardaki bütün içerik oluşturucular hizmete dahil edilmiş gibi görünüyor. Kripto fenomenleri ‘nden Tom gibi bağış sistemine dahil olmak istemeyenler olabilir. Artık Tom’a bağış yapmak istediğinizde, tarayıcı size Tom’un sistemde bulunmadığını ve parayı alamayacağını söyleyecektir.

Peki Tom neden tepki gösterdi bu meseleye? Brave’in bağış toplamasında sorun yok ancak Tom bu sistemin tüm içerik yaratıcılarını izinleri olmadan sisteme dahil etmesine karşı çıkıyor. Tom’un tepkisi takdir edildi ve çok yakın bir zamanda Brave’in bu konuda önemli değişiklikler getirmesi bekleniyor.

Kaynak

Ayrıca bknz:

Ethereum vadeli işlemleri yolda mı?

Kucoin Bitcoin Gold da dahil 10 Altcoini listeden çıkarıyor

Ethereum orta vadede fiyat analizi: Ethereum eski günlerine geri mi dönüyor?

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0