KoinMedya
Home Altcoin Altcoin Haber XRP Nedir? Ripple Nedir? Gerçekten Bu Farkı Biliyor musunuz?

XRP Nedir? Ripple Nedir? Gerçekten Bu Farkı Biliyor musunuz?

XRP Nedir? Ripple Nedir? Gerçekten Bu Farkı Biliyor musunuz?
“bayebit”


0
XRP nedir, Ripple nedir bu farkı anlamak gerçekten önemli. Bu sadece Ripple için değil bütün kripto para birimi toplululuğu için çok önemli.

XRP Nedir? Ripple Nedir?

Öncelikle şundan bahsetmemiz gerekir; Ripple’ın arkasındaki PR firması olan The Hatch Agency’ ye göre XRP bağımsız bir dijital varlık ve Ripple dan farklı.

Ripple dünya çapında para gönderme için finansal çözümler sunan bir teknoloji şirketiyken, XRP arkasında açık kaynak blockchain teknolojisi olan dijital bir varlık.

Ripple farkı şöyle açıklıyor:

Ripple xRapid ürününde XRP’yi ve XRP Ledger’i kullanan bir yazılım şirketi. Bu dijital varlığı veya teknolojiyi kontrol etmiyor. Şu anda 60 milyar XRP’ye sahip .

Yani XRP Ledger tekil bir varlığa ait olamaz, merkezi değildir. Ripple da dahil olmak üzere herhangi bir kuruluş veya kişiden bağımsız olarak varlığını korur.

Dahası Ripple kullanan ile XRP kullanan arasında ciddi bir fark vardır. Ripple finansal kuruluşlar tarafından kullanılırken XRP, XRP Ledger üzerinde kurulanlar ve borsalarında XRP’yi listeleyenler tarafından kullanılır.

Peki “XRP nedir” sorusu neden önemli? Neden XRP ile Ripple arasında böyle bir kilit fark var? SEC son açıklamasında Bitcoin ve Ethereum ile bunların statülerinden bahsederken Ripple ya da XRP’den bahsetmedi. Bitcoin ve Ethereum menkul kıymet olarak sınıflandırılmıyor fakat neden burada XRP tokenden bahsedilmedi?

SEC Ripple’ı bir menkul kıymet olarak belirlerse XRP piyasalarda düşüş yaşayabilir ve eğer Ripple Howey Test’i geçemezse sorumluları yasal sorunlar yaşayabilir. Dikkate alınması gereken önemli bir konu ise merkezileşme.

Fakat diğer bir önemli yorum da protokolün XRP’siz çalışabileceğini söyleyen David Schwartz’dan geldi. Eğer bunu söylediyse XRP token Ripple’ın piyasadaki değerini arttırmak için var denilebilir.

XRP ve Ripple haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Coinajans