KoinMedya
Home Bitcoin Forbes: Bitcoin iyi Haber ve Düzenlemelerle 10.000 Dolar Olur

Forbes: Bitcoin iyi Haber ve Düzenlemelerle 10.000 Dolar Olur

Forbes: Bitcoin iyi Haber ve Düzenlemelerle 10.000 Dolar Olur
“bayebit”


0
Bitcoin iyi haber ve düzenlemelere muhtaç. Kripto para sektörü ve Bitcoin hakkında bu yıl malesef ardı ardına kötü haberler geldi. Bu düşüş daha ne kadar sürecek. Güzel günler ne zaman?

Bitcoin Fiyatının Bu Yılki Seyri

Bitcoin iyi haber ve düzenlemeler olmadığında nasıl serbest düşüş yapıyor gelin beraber bakalım. Bu yıl Nisan ayı hariç tutulursa neredeyse aralıksız devam eden düşüş dalgası Haziran sonunda fiyatları $5,755’a düşürmeyi başardı. Gelen tepki dalgası ile Temmuz ayında fiyatlar en fazla $6,835’i görse de fazla uzağa gidemedi. Bu değerler geçtiğimiz Aralık’ta piyasanın gördüğü en yüksek zirveden (ATH-$19,885) yaklaşık %70 daha düşük değerler. Nisan’daki yükseliş dalgasıyla görülen ~$10,000 değerinden bile %36 daha düşük sulardayız.

Kripto paraların doğasında bulunan dikkat çekici ölçüdeki volatilite geçtiğimiz yılın ikinci yarısındaki coşkun boğa selinde kendini kanıtlamıştı. Yukarıda verdiğimiz rakamlar da Bitcoin’in ne kadar hareketli olduğunu gözler önüne seriyor. İşin ilginci yapılan araştırmaya göre kripto paralar arasında en düşük volatilite Bitcoin’de. Yani altcoinler bundan çok daha çalkantılı.

Haziran 2018 itibariyle Bitcoin ağında aktif olan adres sayısı 420,000. Bu sayı Eylül 2016’dan bu yana en düşük sayı. Adres başına düşen  işlem hacmi ise $800’e kadar düştü. Bu değer Aralık 2017’de $2,600 idi. Bu değerler kıyaslandığında düşüşün boyutu daha ne anlaşılabilir.

İşlem hacimlerinde yaşanan beklenti ötesi düşüş Forbes’in yıl sonu için geçmişte yaptığı öngörüleri güncellemesine yol açtı. Oluşturdukları işlem hacmi bazlı tahmin motorunun sonuçlarına göre önceden $12,500 olarak yaptıkları tahmini $10,000 olarak değiştirdiler. Yaptıkları hesaplamaların iki ana etmeni var: aktif Bitcoin hesap sayısı ve ortalama işlem hacmi.

Peki Bitcoin’in Gidişatını Bozan Şey Neydi?

Bitcoin zirveleri gördüğü sıralarda yaşanan gelişmelerin bir çoğu Bitcoin’e duyulan güvene zarar verdi. İlk önce bankaların sermaye aktarımı için kullanılan kredi kartı kullanım yasakları geldi. Ardından mali denetleyici ve düzenleyici kurumların Bitcoin hakkındaki uyarıları geldi. Hatta bazı ülkeler Bitcoin’i doğrudan yasa-dışı ilan etti. Bu ve bunlar gibi olumsuz haberler Aralık 2017’de yaşanan tarihi zirveden sadece 2 ay sonra Şubat 2018’de fiyatların $6,000’a kadar düşmesine sebep oldu.

Ne varki Nisan’da geleneksel finans endüstrisinin kripto paralarla ilgilendiği yönündeki olumlu haberler ile birlikte gidişat yeniden pozitife döndü. Goldman Sachs IntercontinentalExchange ismiyle kripto para ticaret masası kuran ilk büyük banka oldu. Kripto paraların finans sistemine adaptasyonu anlamına gelen bu iyi haberler piyasada kısa da sürse bir bahar etkisi yarattı.

Bitcoin tam $10,000’ı görmek üzereydi ki bu sefer de Mt. Gox’un piyasaya 8200’den fazla Bitcoin sürmesi rüzgarı tersine döndürdü. Hemen ardından ise iki Güney Kore borsasının hacklendiği haberi işleri temelli çıkmaza soktu. Bu hadiseler günlük işlem hacimlerinde büyük oranda daralmalara yol açtı. Mart 2018’de aylık işlem hacmi $914 milyon iken bu sayı Haziran 2018’de $335 milyona gevşedi. Yatırımcıların sektöre yön veren kripto borsalarının güvenlik seviyeleri hakkındaki endişeleri yüzünden yakın gelecekte ciddi bir yükseliş öngörülmüyor. Borsalar hakkında güven verici gelişmeler yaşanmadığı sürece.

 Bitcoin iyi haber alır mı?

Fiyatı piyasa tarafından belirlenen her mal ve hizmette olduğu gibi Bitcoin’in fiyatını arz ve talep belirliyor. Talebi oluşturan iki etmen ise aktif kullanıcı sayısı ve yaptıkları işlem hacmi. Arz tarafında ise Bitcoin’in toplam arzının %80’inin kazıldığı görülüyor. Bu yüzden fiyat tahmini yaparken talep tarafına odaklanmak daha mantıklı. Talebi artıracak ilk etmen ise Bitcoin iyi haber ve düzenlemeler ile yatırıcımların güvenini geri kazanması.

Forbes geliştirdiği tahmin motoru ile, işte bu talep tarafındaki işlem hacimlerine ve aktif kullanıcılara odaklanıyor. Son yaptıkları matematiksel analizler $12,500 olarak yaptıkları tahmini $10,000’e çekmelerine sebep oldu. Sitelerinde de görülebileceği üzere kullanıma açtıkları gösterge paneli bireysel tahmin yapmaya da izin veriyor. Şu ana kadar %95 oranında başarılı tahmin yaptığını belirten geliştirici ekibin yayınladığı videoda da görülebileceği üzere iyi haberler şu anda en önemli etken.

Coinajans