Home Bitcoin Bitcoin Haber Bitcoin Türkiye’de Popüler

Bitcoin Türkiye’de Popüler

Bitcoin Türkiye’de Popüler


0
Bitcoin, Türkiye’de hızla yayılıyor. Ipsos’un yaptığı yeni bir araştırmaya göre her beş kişiden biri kripto paraya sahip.


Bitcoin Türkiye’de giderek daha popüler hale geliyor. Kripto para işlemleri için Avrupa ilginç bir yer olsa da Türkiye’de kullanımı hızla artıyor. Euro kullanan bölgeler dolar kullananlara göre popüler olmasa da, Avrupa’da giderek adını bu alanda duyurmaya başladı. Türkiye ise kripto para pazarında hızla bir merkez haline geliyor. Neredeyse beş kişiden biri bir çeşit kripto paraya sahip bu oldukça etkileyici.

Global kripto para pazarında, Asya ve Amerika’nın hakimiyeti var. Her gün muazzam ticaret hacmi oluşturulan bu yerlerde bu yeni teknoloji ile ilgili düzenlemelerde diğer bölgelerin çok önünde. Yine de uygun düzenlemelere imkan tanıyan Avrupa, kripto para firmalarının giderek daha çok ilgisini çekiyor.

Önde gelen firmalardan Binance bunlardan biri. Geçtiğimiz aylarda Malta’ya yatırım yapan firmanın bu adımının burada ticaret için ne kadar pozitif etki oluşturacağı tartışma konusu oldu. Halihazırda çok az ülke kripto paralara mücadele imkanı veriyor, ama Malta bu konuda olumlu bir örnek olarak başı çekiyor.

Türkiye pazarı hızla gelişiyor

Buna ilaveten, Türkiye’nin bu pazarda hızla geliştiğini kaydetmek gerek. Ipsos’un yaptığı yeni bir araştırmaya göre her beş kişiden biri kripto paraya sahip. Her ne kadar bu araştırma genel nüfusun az bir kısmını içerse de, yine de Bitcoin ve Altcoin türevlerine giderek artan bir ilginin olduğunun ortaya koyuyor.

Karşılaştırmak için kripto para sahiplik oranının Avrupa’da halen sadece % 9 olduğunu belirtelim. Bu istatistik gerçekten ilginç ve pek çok kişinin beklediğinden daha yüksek.

Her ne kadar durum giderek iyiye gitse de, kripto paralar Avrupa’da hala niş ürünü olarak görülüyor. Enteresan olan şu ki Avrupa’da kripto para sahibi olma oranın Amerika ve Avustralya’dan daha yüksek.

Bu gibi araştırmalar doğru anlaşılmalı. Avrupa’da bu pazara ilginin arttığı açık ama bu ilginin asıl nedeni 2017 sonunda başlayıp 2018’in ilk aylarına kadar devam eden çılgın fiyat yükselişi.

Şu an bütün market düşmüş durumda ve Avrupa’nın bu yeni teknolojiye ilgisinin devam edip etmeyeceğini göreceğiz. Bütün dünyada panik satışlar gerçekleşiyor ve biz konuştuğumuz rakamların birkaç ay içinde çok farklılaştığını görebiliriz.

Kripto paraların riskli yapısı daima halkın ilgisini frenleyen temel unsur olarak kalacak. Her türlü yatırımın bir risk olduğu söylenebilir ama son dönemde Bitcoin ve Altcoin’lerde yaşanan pazar kırılganlığı diğerlerinden çok farklı. Bu durumda bile Avrupa’da ilginin giderek arttığını görmek güzel. Kripto paralar hala gelişim aşamasında ve en güzel günler henüz gelmedi.

 

Kaynak için tıklayın

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya