Home Bitcoin Bitcoin Haber Duyarlılık Analizi: Bitcoin Dibe Vurdu mu?

Duyarlılık Analizi: Bitcoin Dibe Vurdu mu?

Duyarlılık Analizi: Bitcoin Dibe Vurdu mu?


0
Sizce Bitcoin dibe vurdu mu? Herkesin bu soruyu sorduğunu ve bu konseptte çok haber okuduğunuzu biliyoruz. Lakin bu haberimize eden kaynaklık Remy Stephens’in farklı bir analiz sistemi var. Mikrofonu kendisine bırakıyoruz

Bitcoin Dibe Vurdu Mu?

Bitcoin $6,000 desteğini kırıp 2018’de gördüğü en düşük değere ulaşınca çevreme bakındım ve arkadaşlarımın panikleyip paniklemediğini kontrol ettim. Sonuçta Bitcoin yerlerdeydi. Bitcoin dibe vurdu mu artık buradan çıkar mı diye merak ederken 24 Haziran’da 1 saat içinde BTC $500 birden yükseldi. Bu artık tüm talihin döndüğünün işaretiydi değil mi? Evet? Öyle değil miydi?

Üzülerek belirtmeliyim ki analizlerime göre henüz dibi görmüş değiliz.

Yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi Bitcoin (BTC) fiyatı $5,750’e düştüğünde bazı borsalardaki yatırımcı duyarlılığı da dip yaptı, lakin fiyatların yaptığı toparlanma sonrası duyarlılık da ani bir şekilde yükseldi. Fakat duyarlılık verilerinin bu canlılığı uzun süreli muhafaza edebildiği söylenemez. Çünkü 27 Haziran günü tekrar görüntü negatife dönmüş durumda. Duyarlılık analizi dipleri yakalama konusunda çok iyi değildir ama onaylama konusunda gerçekten iyidir. Peki Neden? Öncelikle sosyal medyadaki duygu yoğunluğunun Bitcoin fiyatlarına birebir etki ettiğine dair yayınlanmış bir araştırma mevcut.

Benim verilerime göre, bunun doğru olduğu kanıtlandı. Nisan ayında piyasada bahar rüzgarları eserken grafiklerde çok olumlu duyarlılık analiz geri bildirimleri almıştık. Şu anda piyasada hiç benzer bir görüntü yok.

Peki Mayıs’ta Durum Nasıldı?

Güzel günlerin gelmeyeceğini söylemiyorum. İyi günler önümüdeki haftalarda gelecektir ama şu anda bunu doğrulayabilecek hiçbir veri yok elimizde.

Gelin biraz daha geçmişe bakalım

Yukarıdaki grafiğe baktığınızda, gerçekten gözünüze çarpan bir şey olmadığını söylerseniz… kesinlikle haklısınız demektir. Grafik Mayısın sonlarını gösteriyor ve o dönemlerde piyasa çok sıkıcıydı. Olası bir yükseliş hareketini doğrulamak için uzun-vadeli grafiklerde de sıçrama gözlemlenmesi gerekir.

Tekrar ediyorum benim burda aradığım şey doğrulama, yani pozitif yönlü anlık bir çıkış değil, itkinin sürekliliği. Nisan’daki gibi bir çıkış dalgasının başladığı noktayı tahmin edememek muhtemelen çok can sıkıcı olmayacaktır. Ama düşüş trendi devam ederken piyasaya erken girmek insanın canını gerçekten sıkıyor.

Bir diğer kontrol etmemiz gereken veri hacim grafiği. Şu bir gerçek ki piyasalar yükselirken yatırımcılar sosyal medyada çok paylaşım yaparlar, piyasalar düşerken ise paylaşım sayıları azalır. Aynı grafikte görüldüğü gibi

Geçtiğimiz Pazar günü piyalarda yaşanan ani yükseliş dalgası kalıcı olsaydı Pazartesi sabahı Twitter’ın alev alması gerekirdi. Peki ne oldu? Çakıldı. Hatta sosyal medya iletisi hacmi son bir kaç ayın en düşüğündeydi.

Peki dibe vurduk mu? Ben bu konuda kendimi ikna edemiyorum. Takip ettiğim güvenilir analist dostlarım bundan sonra bir düşüş dalgasının daha geleceğini ve bizi $5,500’ın kıyılarına vurabileceğini söylüyor. Hatta daha düşük seviyeleri bekleyenler de var. İşler elbette değişebilir ama sakin geçen her gün Pazar günü yaşanan patlamanın yukarı itiş gücünü de siliyor.

Eğer bunun gibi bir kez daha ani çıkış yaşarsak, çıkışın sürdürülebilir olduğuna beni ikna edecek duyarlılık analizi ve sosyal medya hacim grafiklerinde güzel şeyler görmeye ihtiyacım olacak. Size tavsiyem şu, güvenli yol alın, maceraya atılmayın. Önünüzü gördükten sonra harekete geçin, piyasanın yönünde işlem açın.

Metodoloji

Her hafta Twitter’da insanlara ilham verenleri, popüler teknik analistleri ve büyük yatırımcıların hesaplarını kontrol ederim. Hangi coinler hakkında olumlu, nötr ve olumsuz görüş bildirdiklerine bakarak duyarlılık analizi yaparım.

İnsanları gerçekten etkileme kabiliyeti olanların retweetlerini, fav’larını, mesaj hacimlerini, duygularında gözlemlenen olumlu yada olumsuz değişimleri tek tek kaydederim. Bu verileri coinlerin ve tokenlerin popülaritesini ve belli zaman aralıklarındaki performanslarını belirlemek için kullanırım.

Önüme aldığım coini hacim, duygu durum ve güçlü kalemlerden kaçının desteğini aldığı gibi parametreleri içeren formülümle rating hesaplamasını yaparım.

Bu yazdıklarım elbette yatırım tavsiyesi değildir. Sadece size, yatırım yaparken farklı yolların da izlenebileceğine dair vizyon vermek istedim. Grafiklere gömdüğünüz RSI, EMA, Stochastic gibi matematiksel tabanlı göstergelerden ziyade ilhamını duygulardan alan subjektif analizler de mümkün.

Lakin daha yolun başındayım, ne kadar veri elde edersem o kadar sağlıklı bir analiz yöntemi çıkaracağımı umuyorum. Sistemim halen geliştirilme aşamasında, konu hakkında farklı görüş ya da önerileriniz olursa zevkle dinleyip notlarım arasına katacağımı bildirmek isterim.

Yazara şu linkten ulaşabilirsiniz

https://twitter.com/FomoCryptoDojo

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya