fbpx
promodex_koinmedya_banner_1440x90
promodex_koinmedya_banner_1440x90
BTC : 582195 ₺ ETH : 44554 ₺ XRP : 10.428 ₺ LTC : 2021 ₺ USDT : 13.637 ₺ XLM : 3.459 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Finans uzmanından ABD’ye bu kripto parayı yasaklama çağrısı

Finans uzmanından ABD’ye bu kripto parayı yasaklama çağrısı

Finans uzmanından ABD’ye bu kripto parayı yasaklama çağrısı
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Finans uzmanı, ABD hükümetinin bir kripto parayı yasaklaması gerektiğini düşünüyor. Ona göre bu kripto hem dünyaya hem de ABD’ye büyük tehlike oluşturuyor.


Finans uzmanı: ABD, Çin’in CBDC’ni yasaklamalı

Koruma fonu yöneticisi Kyle Bass, Çin’in geliştirdiği merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda uyarıyor. Ona göre, Çin’in komünist rejimi, bu devlet kontrollü dijital parayı bir Truva atı gibi kullanarak kendi otoriterliğini dünyaya yaymada kullanacak. Bass ayrıca eğer önlem alınmazsa bunun ABD’de “kanser” salgını gibi yayılacağını da düşünüyor.

Bass bir röportajı sırasında şöyle konuştu:

“Bir para birimi düşünün ki kendi aklı olacak. Sizin hesap bilgilerinizi, doğum gününüzü, sosyal güvenlik numaranızı ve nerde yaşadığını biliyor. Aslında sizin harcama eğilimlerinizi ve bunu nasıl harcadığınızı biliyor.”

Kyle Bass, Pekin’in çıkaracağı CBDC ile “ekonomik olarak bugün bulunduğu yerden çok daha güçlü bir konuma sahip olmayı ve aynı zamanda dünya ekonomisi üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı umut ettiğini” savunuyor.

Bass, Dallas merkezli Hayman Capital Management’in hem kurucusu hem de baş yatırım uzmanı. Bass, röportajında Çin’in dijital yuan çalışmaları konusunda sert sözler söyledi. Çin, kripto tabanlı bir CBDC olan dijital yuanı araştırma çalışmalarına 2014 yılında başlamış ve 2020 yılında da dört şehirde testlerine start vermişti.

İlgili – Çin merkez bankasından bu kripto türü ile ilgili uyarı

Çin Komünist Partisi, dünyada ulusal kripto para çıkaran ilk ülke olmayı düşlüyor. Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası, 8 Temmuz’da yaptığı açıklamada, CBDC testlerini genişlettiklerini bildirmişti. Ayrıca dijital yuan’ın başkent Pekin’de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyat Oyunları sırasında da test edileceğini açıklamıştı.

Diğer yandan Çin yönetimi dijital paralarının hedefi konusundaki amaçlarını açıklamaktan çekinmiyor. 30 Haziran’da Çin’in önemli devlet haber kurumu olan Global Times, dijital yuan’ın “ABD Doları’nın küresel alandaki gücünü zayıflatabileceğini” ile ilgili bir habere yer vermişti.

Bass ise bireylerin çok fazla dijital yuan’a sahip olmaları durumunda Çin etkisinin ve baskısının hedefi haline gelebilecekleri konusunda uyarıyor.

İlgili – Yasaklar sonrası Çin’de kripto hesabınızı açarsanız başınıza neler gelir?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.