1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Güney Koreli kripto para borsaları şimdilik rahat: Ama uzun sürmeyecek!

Güney Koreli kripto para borsaları şimdilik rahat: Ama uzun sürmeyecek!

Güney Koreli kripto para borsaları şimdilik rahat: Ama uzun sürmeyecek!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

En canlı kripto para piyasalarından birine sahip olan Güney Kore, kripto para borsalarını ilgilendiren bir dizi regülasyona hazırlanıyor. Borsalara tanılan süre şimdilik uzatıldı.


Güney Koreli kripto para borsaları şimdilik rahat: Ama uzun sürmeyecek!

Güney Kore Finans Otoritesi kripto para piyasaları ve kripto para borsaları üzerindeki denetimlerin dozunu günden güne arttırıyor. Bu konuda Finans Otoritesi, kripto para borsaları ile işlem yapan bankaları ciddi biçimde sıkıştırıyor.

Güney Kore merkezli 4 popüler kripto para borsası Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit ticari işlemlerini Güney Kore merkezli NH Nonghyup Bank ve Shinhan Bank üzerinden yürütüyor. Borsalar ve bankalar arasındaki sözleşmeye istinaden kripto para yatırımcıları fon transferlerini kolayca gerçekleştirebiliyor. Ancak Güney Kore Finans Otoritesi, KYC/AML protokolleri olarak bilinen standartların gerine getirilmesini dikte ediyor. Bu gelişmenin ardından bankalar, kripto para borsalarına vermiş olduğu süreyi 24 Eylül’e uzatma kararı aldı. Bu tarihe kadar KYC/AML standartlarını yerine getirmeyen borsaların sözleşmeleri iptal edilecek.

Lütfen Bkz: Sakın bu tuzağa düşmeyin! Dogecoin’e kurulan Elon Musk tuzağı

KYC/AML protokolleri müşterilerinin kimliğini kayıt altına alan ve kara para ile mücadele için geliştirilen bazı protokoller olarak biliniyor. Bu standartlar sayesinde kripto para borsaları üzerindeki tüm işlemler kayıt altına alınacak ve rapor edilebilecek. Bu sayede Güney Kore sınırları içerisinde tüm kripto para işlemleri takip edilebilirken vergilendirilebilecek de.

Ancak KYC/AML protokollerinin uygulanması ile Güney Kore merkezli kripto para borsalarının Kore harici ülkelerden kullanıcı kabul etmeleri oldukça güç hale gelecek. Bu durumda Güney Kore merkezli kripto para borsalarının işlem hacminde ciddi düşüşler bekleniyor.

Güney Kore yönetimi son yıllarda kripto para piyasaları üzerinde katı denetlemeler uygulamaya başladı. Kripto para çıkarmak ve kripto para girişimleri ciddi denetimlere tabi. Kripto para şirketlerinin Güney Kore’de faaliyetlerine devam etmeleri için gerekli lisansları almaları gerekiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.