fbpx
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBNB Haberleri
  3. Zor durumdaki Binance’ten 400 milyon dolarlık BNB yakma

Zor durumdaki Binance’ten 400 milyon dolarlık BNB yakma

Zor durumdaki Binance’ten 400 milyon dolarlık BNB yakma
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, tarihinin en büyük ikinci token yakma olayını gerçekleştirdi.


Binance 400 milyon dolarlık BNB token yaktı

Binance, borsa tarihinin en büyük ikinci “token burn” olayını gerçekleştirdi. Bu yakma işlemi, Binance’in dünyanın farklı ülkelerinin düzenleyicileri tarafından soruşturulduğu bir ortamda yapıldı.

Binance, dün yaptığı açıklamada, altıncı çeyrek dönem BNB token yakma olayını tamamladığını bildirdi. Sonuçta 1,296,728 BNB token (mevcut fiyattan 393,673,653.52 dolar ediyor) dolaşımdan kaldırıldı.

Eğer bu miktar gözünüze çok göründüyse, bunun Binance’in en büyük ikinci “token burn” olayı olduğunu hatırlatalım. Binance dört yıl boyunca yoken yakma olayları yapıyor. En büyük token burn ise geçtiğimiz Nisan ayında yapılmıştı. O zaman yaklaşık 600 milyon dolar değerinde BNB yakılmıştı.

Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao (CZ Binance @cz_binance) da o zaman Twitter üzerinden söz konusu olayı şöyle duyurmuştu:

“Yarım milyar doları yakmayı hayal edin, bekleyin etmeyin. Bu gerçek.”

Dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance neden her çeyrekte bu kadar token geri alarak onları yok ediyor? Aynı sebepten merkez bankaları kendi paralarını alarak onları dolaşımdan çıkarıyorlar. BNB yakarak Binance likidite arzını düşürüyor. Bununla da BNB token az bulunurluğunu yükseltiyor ki bu da tokenin fiyatına yükseliş baskısı yapıyor. Bu da teoride BNB sahipleri ve borsanın kendisinin yararına.

Özgün whitepaper belgede Binance her çeyrekte, kazancının yüzde 20’si kadar BNB token yakmayı vaat etmişti. Bu yıl ise Binance gizlice söz konusu ifadeyi whitepaper’dan kaldırdı. Bunu ise yasal bir tavsiye üzerine yaptığını iddia ediyor. Ayrıca yine de söz konusu miktarın yakılacağını söylemişti.

Yakılan 400 milyon dolarlık token olayına dönersek, eğer Binance hala her çeyrekte kazancının yüzde 20’sini yakıyorsa, Nisan’da yaptığı rekor BNB burn olayından sonra 2 milyar dolar kazanç sağladığı demek oluyor.

Son olarak Binance’ın dünyanın farklı ülkelerinin düzenleyicilerinin baskısı altında olduğunu hatırlatalım. Borsa ise düzenleyicilerle çalıştığını iddia ediyor.

İlgili – Düzenleyici baskısı sonucu Binance bu işlemleri durdurdu

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: