Loading...
btc
BTC
-0.58%
Bitcoin
65.280,75 USDT
eth
ETH
-0.7%
Ethereum
3.133,00 USDT
bch
BCH
-0.95%
Bitcoin Cash
520,69 USDT
xrp
XRP
-0.67%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
-1.05%
Litecoin
78,89 USDT
bnb
BNB
-0.66%
Binance Coin
562,67 USDT
sol
SOL
-1.93%
Solana
148,34 USDT
avax
AVAX
-1.84%
Avalanche
36,59 USDT
ada
ADA
-0.91%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-1.48%
Poladot
6,75 USDT
doge
DOGE
-1.69%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-2.03%
Shiba Inu
0,00 USDT

Zero Knowledge Proof (ZKP) nedir?

Zero Knowledge Proof ZKP
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zero Knowledge Proof, kısaltılmışı ZKP, iki taraf arasında bilgi yada veri aktarımında şifreleme ve kriptografi kullanmayan dijital protokollere verilen ad. Yada kimlik doğrulama işlemlerini şifresiz gerçekleştiren protokoller şeklinde de düşünülebilir.


Zero Knowledge Proof (ZKP) nedir?

ZKP’lerin tarihi 1985 yılına kadar gidiyor. Shafi Goldwasser, Charles Rackoff ve Silvio Micali’nin geliştirdiği “bilgi karmaşası” ZKP’nin öncül yapısı olarak değerlendirilebilir.

Lütfen Bkz: SIM Swap nedir? Kripto paralarımı nasıl korurum?

ZKP’ler özellikle kamu kuruluşları arasında veri aktarımında ve özellikle bilgilerin nasıl ve nereden alındığının ispatlanmak zorunda olmadığı durumlarda kullanılıyor. Örneğin bir kamu kuruluşunda çalışan bir memur, kişinin kimlik numarasını sorgulayarak geçerli bir ehliyete sahip olup olmadığını incelemesi durumunda ZKP benzeri protokoller üzerinden sorgulama gerçekleştiriyor. Bu şekilde bir ZKP protokolü farklı iki ülke kamu kuruluşları arasında da kurulabilir.

Zero Knowledge Proof sistemi günümüz blockchain teknolojisi ile entegre hale getirilebilir. Bu sayede kripto paralar üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin onayı kolaylaşacaktır. Ne kadar para, ne kadar sürede ve kimlere transfer edildiği gibi bazı bilgiler saklı kalarak blockchain üzerinde para transferlerinin onayı gerçekleştirilebilir.

Zcash isimli kripto para, reel dünyada ZKP sistemini blockchain teknolojisine bütünleştirerek kullanıyor. Zcash’ın kullandığı bu sisteme SNARKs adı veriliyor. SNARKs ile blockchain üzerindeki işlemler, Zcash ağı kurallarına uyumlu biçimde onaylanırken tamamen şifrelenmiş şekilde gerçekleşiyor. Bu sistem hala gelişme aşamasında olmasına rağmen geleceğe yönelik önemli bir potansiyele sahip.

Lütfen Bkz: Reddit’ten ciddi bir iddia: Dash Labs kapanıyor mu?

ZKP şifreleme ihtiyacını ortadan kaldırarak birçok riski de elimine ediyor. JP Morgan, Zcash’in SNARKs sistemini baz alan Quorum eko sistemini kullanıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.