1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin halving’den sonra gözler Zcash’de

Bitcoin halving’den sonra gözler Zcash’de

Bitcoin halving’den sonra gözler Zcash’de
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Zcash (ZEC) coin haberleri en güncel haliyle bu yazımızda. Yazımızı takip ederek ZEC coin ile gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz


Gizlilik coinlerinden Zcash bugün ilk halvingini gerçekleştiriyor. Bu olayın piyasada olumlu etki yapması ve ZEC coin fiyatını arttırması bekleniyor.   

İlk kez gerçekleşecek olan Zcash halving, Zcash enflasyonunu %25’den %12.5’a düşürecek. Bu olayın zcash için önemi büyük çünkü gizlilik odaklı bu altcoin 2016’da başladığından bu yana yüksek enflasyon altında eziliyordu.

Zcash (ZEC) coin haberleri Bitcoin halving'den sonra gözler Zcash'de
Zcash zec coin haberleri

Halving dizisi her dört yıl boyunca gerçekleşiyor. Bugün başlayacak olan olay Zec coin enflasyonunu önemli ölçüde düşürecek. Zcash blok ödülleri de 6.25 den 3.125 e düşecek.

Zcash ayrıca dördüncü kez network yükseltmesi yapacak ve bu güncelleme ile geliştiricilere gelecek 4 yıl için 70 milyon dolar fon sağlanmış olacak.

Zcash (ZEC) coin gizlilik odaklı olmakla suç mu işliyor?

Hayır, Monero için bu konuda kesin deliller olsa da Zcash için herhangi bir delil bulunamadı.

Zcash sıfır bilgi kanıtını kullanıyor, bu da tüm işlemlerde gönderici, alıcı , ve işlem miktarını kimse bilmeden doğrulama gerçekleşiyor. Ayrıca bu kanıt uygulaması varlıkların özel olarak saklanmasına da imkan veriyor. Bir diğer ifade ile  gizli olan sadece işlemin kendisi değil saklanan varlık miktarı da.

Zcash (ZEC) coin haberleri Bitcoin halving'den sonra gözler Zcash'de
zcash zec coin haberleri

Bu yılın başlarında Zcash bir araştırma tezine konu oldu. Tezin amacı gizlilik coinlerinin ne amaçla kullanıldıklarıydı. Meşru amaçlar için mi yoksa gayri meşru amaçlar için mi kullanıdıklarını araştıran çalışmada Monero hackerlar  ve siber suçlar için en çok tercih edilen coin olurken Zcash için bu yönde hiç bir delil bulunamadı.

Zcash (ZEC) coin haberleri ve fiyat tepkisi

ZEC coin balon gibi şişirildiği ilk zamanlarda BTC’den daha yüksek fiyattaydı. Ancak fiyatı benzer durumdaki altcoinlerle birlikte eridi gitti.

Sektörü inceleyen uzmanlar ZEC fiyatının aşağı doğru gidişinin madencilerin yeni kazıdıkları ZEC’leri satmalarından kaynaklandığını söylüyorlar çünkü ilk zamanlarda ZEC coin çok yüksek enflasyon ile mücadele etmek zorunda kalıyordu. Zcash’in bu ilk halvingi bu açıdan kayda değer bir rahatlama sağlayacak gibi duruyor çünkü madencileri zorlayan bir durum yok şu anda.

Zcash (ZEC) coin haberleri Bitcoin halving'den sonra gözler Zcash'de
zcash zec coin haberleri

Yazımızın hazırlnadığı sırada ZEC coin fiyatı 65 dolar, geçtiğimiz hafta %11 değer kazandı.

Zcash fiyatları 2020 yılının Ağustosunda yıllık en yüksek seviyeyi görmüştü, nerdeyse 100 doları bulmuşu. 2017-2018 dönemindeki kripto balounu esnasında 900 dolara kadar çıkmıştı. Bu nedenle diyebiliriz ki eski zaferini yaşaması için ZEC coinin galiba bir fırın ekmek yemesi gerekiyor. Halving bunu sağlayacak mı göreceğiz.

Kaynak