Loading...
btc
BTC
1.05%
Bitcoin
67.359,20 USDT
eth
ETH
0.57%
Ethereum
3.523,82 USDT
bch
BCH
1.63%
Bitcoin Cash
397,66 USDT
xrp
XRP
3.76%
Ripple
0,59 USDT
ltc
LTC
0.15%
Litecoin
73,51 USDT
bnb
BNB
0.54%
Binance Coin
596,59 USDT
sol
SOL
2.73%
Solana
173,74 USDT
avax
AVAX
2.23%
Avalanche
28,79 USDT
ada
ADA
-0.34%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.09%
Poladot
6,34 USDT
doge
DOGE
7.55%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
2.47%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Yeni Başlayanlar için Kripto Piyasasında Kaldıraçlı işlemler Rehberi

Yeni Başlayanlar için Kripto Piyasasında Kaldıraçlı işlemler Rehberi

kripto piyasasında kaldıraçlı işlemler
Yeni Başlayanlar için Kripto Piyasasında Kaldıraçlı İşlemler rehberi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto dünyasında para kazanmanın pratik yollarından biri de Marj Ticareti (kaldıraçlı  işlemler)’dir. Bugünkü yazımda kripto piyasasında kaldıraçlı işlemler konusunu işlemeye çalışacağım. Bu konuda rehberlik edecek birini arıyorsanız doğru adrese geldiniz.


Kripto Piyasasında Kaldıraçlı İşlemler Denince Ne Aklımıza Geliyor?

Yatırımcılar Kaldıraçlı işlemler yolu ile borç aldıkları kripto parayı pozisyon yoğunluklarını arttırmak için kullanırlar. Kaldıraçlı işlemler, kişinin sahip olduğu parayı riske atarak borç aldığı para ile ticaret yapmasına olanak sağlar. Yani bir kişi küçük meblağlar ile çok büyük kazançlar elde edebilir.

Kripto piyasalarda standart pozisyon ticareti 1: 1 kaldıraçta işlem görmektedir. Kaldıraç işlemi ile kaldıraçlarınızı iki katına, üçe katlayabilir hatta dört katına çıkarabilir, böylece kârınızı (veya kayıplarınızı) katlanarak artırabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Diyelim ki 3000 dolarınız var. 3000 dolar borç alarak 6000 dolar değerinden bir Bitcoin aldınız. Bitcoin değeri 6500 dolara çıktı. Aldığınız borcu çıkardığınız zaman 3500 dolarınız olacak ve 500 dolar hiç yoktan elinize geçmiş olacak. Kaldıracı artırdıkça karınız artacaktır. Bu, sizin ticaret deneyiminiz ve teknik analiz beceriniz ile doğru orantılıdır.

Kaldıraçlı işlemlerin Riskleri ve Kazançları

Faiz işleminde kaldıraçlı işlemler için ek bir maliyet vardır. Ödünç alınan krediye ne kadar faiz ödeyeceğin bir borsadan diğerine farklılık gösterebilir. Kaybettiğiniz maksimum miktar başlangıçta pozisyona yatırdığınız ana paranızdır. Bu nedenle eğer kripto paranız için 2X’lik bir kaldıraç kullandınız ve paranız da % 50 azaldıysa tüm paranızı kaybettiniz demektir.

Örneğin 200 $’lık pozisyonunuzun 100 $’ını kaybettiyseniz size verilen borcu kaybettiğiniz için hesabınız kapanacaktır(tasfiye değeri). Ödünç alınan paraya dair ücretleri de ödemek zorunda olduğunuz pozisyonunuz 90-95 $ civarında kapanmış olacaktır.

Kaldıraçlı İşlemler için Birkaç İpucu

Kripto piyasasında Kaldıraçlı işlemler kullanarak çok daha fazla para kazanmak için size birkaç ipucu vermek istiyorum:

Riskinizi yönetin – Hem kar ve zarar senaryoları için çalışmalar yapın. Her işlemde durma kaybı(stop loss) ayarlamayı unutmayın. Böylece daha fazla kaybın olma ihtimalini bertaraf edebilirsiniz.

Danışman Bulun– Eğer bu konuda tecrübesiz iseniz muhtemelen büyük kayıplar yaşayacaksınız. Ancak bu konuda kulağı kesik birini bulup yardım almanız sizin yararınıza olacaktır.

Volatilite takibine alışın!- Düşük fiyat volatilitesine dikkat edin Çünkü birçoğu yakındaki bir sıçramaya gebedir.  Fiyatlar aniden ve keskin bir şekilde düşerse hemen geri dönüş noktası arayın dönüş noktası arayın.

Hangi Borsalar Kaldıraçlı İşlemlere izin veriyor sorusuna cevabı, Cex.i0, Bitfineks, Bitex, Kraken, Poloniex olacaktır. Bu borsaların sunduğu teklifler birinden diğerine değişmektedir. Sizin için en uygun olanı bulmak sizin sorumluluğunuzda.

Marj Ticareti Denemeye Değer mi?

Çok fazla tecrübeye ve teknik analiz anlayışına sahip değilseniz, kaldıraçlı işlemlerden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim. Başkasının parasını kullanmanın verdiği stres tecrübe eksikliği ile birleşince sizin için işkenceye dönüşecektir.

Ayrıca bütün birikiminizi kripto dünyasında kaldıraçlı işlemler tecrübesi ile bir kalemde silmeniz kuvvetle muhtemel. Ancak, ticari deneyime sahip “mantıklı” bir risk severseniz kaldıraçlı işlemleri denemek servetinize servet katabilirsiniz.  Tabii ki işlem yapacağınız herhangi bir borsadaki tüm marj işlem oranlarını ve çağrılarını okuduğunuzdan emin olun.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.