Loading...
btc
BTC
-3.36%
Bitcoin
67.200,58 USDT
eth
ETH
-4.93%
Ethereum
3.487,25 USDT
bch
BCH
-4.99%
Bitcoin Cash
445,69 USDT
xrp
XRP
-3.38%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-3.27%
Litecoin
77,06 USDT
bnb
BNB
-3.29%
Binance Coin
604,50 USDT
sol
SOL
-6.68%
Solana
148,43 USDT
avax
AVAX
-2.75%
Avalanche
31,39 USDT
ada
ADA
-4.36%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-2.06%
Poladot
6,37 USDT
doge
DOGE
-4.59%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-5.14%
Shiba Inu
0,00 USDT

Yasağa rağmen Çin Bitcoin madencileri yolunu buldu

Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin, geçen sene getirdiği yeni kripto para yasakları ile Bitcoin madenciliğinin de önünü kesmişti. Öyle görünüyor ki bu yasaklar da ülkedeki BTC mining için engel olmadı. Hala dünyanın önemli madencilik merkezi ve hatta ön sıralarda.


Yasağa rağmen Çin Bitcoin madencileri yolunu buldu

Çin hükümeti geçen sene geniş çaplı kripto para yasakları getirmişti. Bu yasaklar daha önce faaliyetine izin verilen Bitcoin madenciliğini de kapsamıştı. Sonuçta çok sayıda madencilik çiftliği bu ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Buna rağmen öyle görünüyor ki Çin’de hala önemli ölçüde BTC mining yapılıyor.

Çin madencileri yeni yasaklara adapte olmanın yollarını buldu. Bu ülkede göze çarpmadan madencilik faaliyetlerini sürdürmek için yabancı proxy hizmetlerini kullanılıyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) verileri, Çin’deki Bitcoin madenciliği ile ilgili önemli hususlara dikkat çekiyor. Buna göre geçen sene Eylül ayı ile bu yıl Ocak ayları arasında Bitcoin’in toplam hash gücünün yüzde 20’si Çin’de üretildi. Böylece Çin, ABD’den sonra Bitcoin hash gücünde ikinci sırada.

İlgili – Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Geçen sene Mayıs ayında gelen yasaktan sonra Temmuz-Ağustos 2021 döneminde Çin’in Bitcoin madencilik payı yüzde sıfıra düşmüştü. Ancak son CCAF verileri gösteriyor ki bu rakam Eylül’de yüzde 22.3’e yükseldi. ABD’den sonra ikinci sırada. ABD o dönemde yüzde 27.7 paya sahipti.

Ekim 2021 ve Ocak 2022 arasında ise Çin’in madencilik payı yüzde 20 civarında kalmaya devam etti.

Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Hash gücünde yüzde 13.2 paya sahip ülke Kazakistan ve üçüncü sırada yer alıyor. Kanada ve Rusya, sırasıyla yüzde 6.5 ve yüzde 4.6 ile ilk beşte yer alıyor.

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

CCAF raporda şu açıklamaya yer veriyor:

“Veriler, ülkede önemli bir yeraltı madenciliği faaliyetinin oluştuğunun güçlü bir kanıtı. Şebekeden bağımsız elektriğe erişim ve coğrafi olarak dağınık küçük ölçekli operasyonlar, yeraltı madencilerinin operasyonlarını yetkililerden gizlemek ve yasağı aşmak için kullandıkları başlıca araçlar arasında yer alıyor.”

Temmuz – Ağustos 2021 döneminde Çin madenciliği hızla yüzde sıfıra düşse de ardından yeniden yükseldi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.