1. Anasayfa
 2. Kripto Para Rehberi
 3. Güncel Verge coin rehberi: Verge (XVG) nedir, geleceği var mı?

Güncel Verge coin rehberi: Verge (XVG) nedir, geleceği var mı?

Güncel Verge coin rehberi: Verge (XVG) nedir, geleceği var mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Verge coin (XVG), güvenliği ve merkeziyetsizliği kendine prensip olarak belirlemiş blockchain tabanlı bir kripto para birimi. XVG’de mahremiyet ve günlük kullanım ön plana çıkıyor. Kriptonun tasarı mı da bu şekilde yapıldı.


Verge coin (XVG) nedir?

XVG, 2014 yılındaki ilk lansmanında DogeCoinDark olarak tanıtılsa da 2016 yılında bu karanlık isimle bağlarını koparıp Verge ismiyle markalaşmaya başlamıştı. Verge’nin toplam arz adedi 16.555.000.000 adet olarak biliniyor. (Dolaşımdaki arzı için Güncel coinmarketcap verilerine bknz.)

SPV teknolojisiyle desteklenen ve işlem süresi bakımından oldukça iyi olan Verge, işlem sürelerini 5 saniyeye kadar düşürmüştür.

Verge coin neyi amaçlıyor?

Verge coin, blockchain işlemlerini anonim ve izlenemez hale getirmeye çalışan bir kripto para birimidir. Yerel token XVG olarak biliniyor. Projenin diğer temel hedeflerinden biri, verimi önemli ölçüde artırmak ve hızlı onay oranları sağlamak, böylece blockchain işlemlerini günlük yaşama taşımaktır. 

Blockchain, kullanıcıları ağa bağlamak için standart olmayan bir teknolojiden yararlanarak kullanıcıları için tam bir gizlilik sağlamayı başaran bir sistem.

Verge, açık kaynaklı ve %100 topluluk odaklı bir proje olduğu için de dikkat çekiyor. Yani, perdenin arkasında ipleri çeken büyük bir vakıf veya şirket yok. Projenin ICO’su yok ve gönüllü çalışmalardan ve kamu bağışlarından en iyi şekilde yararlanacak şekilde kurgulanmış.

Projenin mahremiyet, anonimlik ve merkeziyetsizliğe olan bağlılığını vurgulamak gerekiyor. Verge’nin çekirdek ekibi, siyah kağıdını yalnızca kullanıcı adlarıyla imzaladı. 

Verge, 2014 yılında DogeCoinDark olarak piyasaya sürüldü. 2016 yılında, “Doge” memiyle bağlarını koparmak ve “dark” çağrışımını ortadan kaldırmak isteyen ekip, kendisini Verge olarak yeniden markalaştırdı. Gözlerini en iyi gizlilik paralarının listesinde olmaya adayan Verge ekibi, ilginç yeni teknolojiler ile birlikte hedeflerine biraz daha yaklaşmak için bazı güçlü güvenlik önlemleri sunuyor. 

Verge coin rehberi: Verge (XVG) nedir, geleceği var mı?

Verge coine güç veren teknoloji

Verge, işlemlerini tamamen anonim ve güvenli hale getirmek için bildiğimiz anlamdaki internetten uzaklaşan bir uygulama. Normalde, başka bir bilgisayarla işlem yapmak veya iletişim kurmak için, bu mesajı kolaylaştırmak için bir aracı olan bir İnternet Servis Sağlayıcısına (İSS) ihtiyacı oluyor.

Bir mesajı ağ üzerinden yönlendirmek için ISP’mizin, hem gönderenin internetteki benzersiz tanımlayıcısını (IP adresi) hem de alıcının IP adresini bilmesi gerekiyor. Bu, zaman içinde ISS’mizin bizim hakkımızda birçok özel bilgi topladığı anlamına geliyor.

Bağlantı anonimleştirme sorununu çözmek için ise verge coin, Tor ve I2P olmak üzere iki temel teknolojiden yararlanıyor. 

XVG gizliliği nasıl başarıyor ?

Verge üstün mahremiyet kabiliyetleriyle donatılmış ve kullanıcıların IP adreslerini ve koordinatlarının gizlemesini sağlayan TOR ve I2P platformlarıyla güçlendirildi. Bu da Verge’yi gizlilik odaklı kripto para kullanıcıları için uğrak yerlerden biri haline getiriyor.

Bu gizliliğe ‘VPN kullanarak da sahip olamaz mıyız?’ diye sorabilirsiniz. Ancak VPN sizlere asla tam görünmezlik sağlayamayacak. Çünkü kullanmış olduğunuz VPN siteleri veya uygulamalarındaki 3. şahıslar, sizin bilgilerinize her zaman ulaşma lüksüne sahip. Ancak Blockchain tabanında inşa edilmiş ve merkeziyetsizliği kendisine şiar edinmiş olan Verge, kullanıcılarına yüzde 100 gizlilik sağlıyor.

Şimdi de I2P ve TOR entegrasyonları hakkında kısaca bilgi verelim.

Tor nedir?

Tor, “The Onion Router ” anlamında açılıma sahiptir. IP adreslerini anonimleştirmek ve internette gizliliği ve güvenliği artırmak için ücretsiz ve iyi bilinen bir yazılımdır.

“Onion Router” adıyla , Tor’un benzersiz çevrimiçi bilgi yönlendirme yöntemi ima ediliyor. Mesajı A bilgisayarından B bilgisayarına iletmek için tek bir ISP kullanmak yerine, Tor ağı, binlerce gönüllü arasındaki bağlantıyı geri döndürerek mesajı birden çok şifreleme katmanına sarar ve ağındaki eş bilgisayarlar arasında aktarım sağlar. Örneğin, gazeteciler, ihbarcılar ve muhaliflerle, anonim olarak ve daha güvenli bir şekilde iletişim kurmak için Tor’u kullanır.

Tor’un yöntemi, IP adreslerinin hedefine ulaşmadan önce defalarca değişmesini sağlayarak işlemin izlenmesini zorlaştırmak. Verge, Tor’u blockchain’deki işlemleri kolaylaştırmak için bir standart olarak uygular ve kullanıcılara önemli ölçüde artan gizlilik ve anonimlik sağlar

I2P nedir?

I2P, “Invisible Internet Project”in kısaltmasıdır ve yeni nesil bir bağlantı anonimleştirme çözümüdür. Tor, kullanıcılarının normal İnternet’e anonim olarak bağlanmasını sağlarken, I2P ağındaki kullanıcılar arasında güvenli ve anonim dahili bağlantıları kolaylaştırmaya odaklanıyor. Bu, genellikle “Darknet” olarak adlandırılan şey. Esasen, I2P internet içinde kendi özel ağını oluşturuyor. 

Çalışma şekli, gelen ve giden mesajlar için iki ayrı tünel oluşturması ve tek bir mesajı iki farklı pakette şifrelemesidir. Gönderdiğiniz mektuplar için bir posta kutunuz ve aldığınız mektuplar için başka bir posta kutunuz olduğunu hayal edin. Herkesin IP adreslerini gizleyen dinamik yönlendirme ile birlikte I2P çözümü, ele geçirilse bile mesajların kodunun çözülmesini son derece zorlaştıran bir uygulama. 

Verge blockchain’de, işlemlerinizi Tor veya I2P aracılığıyla yönlendirme seçeneğine sahipsiniz, ancak her durumda IP’niz anonimleştiriliyor. 

Wraith protokolü

Bu bağlantı anonimleştirme çözümlerinin yanı sıra Verge, Wraith Protokolünden de yararlanır. Verge kullanıcılarına genel ve özel blockchain işlemleri arasında seçim yapma olanağı veren bir teknolojidir. Kamu işlemleri hız ve şeffaflığı garanti ederken, özel işlemler tamamen izlenemez ve tamamen özelleşiyor.

Verge coinin geleceği nasıl?

Projenin sürekli değişen ve çoğunlukla anonim geliştirme ekibi ile ilgili olan bazı itibar sorunlara rağmen, Verge tamamen merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir proje. Bu da topluluk desteğini kesinlikle sağlıyor. 

Verge, Rootstock projesi aracılığıyla bir yan zincir de sunmayı planlıyor. Bu, akıllı sözleşmelerin işlenmesini mümkün kılıyor. Bu zorluğu çözmeyi başarırlarsa, Verge, Monero ve Zcash gibi diğer projelerin de ivme kazandığı anonimleştirilmiş blockchain alanında benzersiz bir konuma sahip olabilir. 

Verge (XVG) coin fiyatı: Anlık Verge (XVG) fiyatı için tıklayınız.
ToplamVerge (XVG) coin arzı: 16.555.000.000 XVG
Piyasada işlem gören Verge (XVG) coin arzı: Dolaşımdaki güncel Verge (XVG) arzı için tıklayınız.
Verge (XVG) coin işlem hacmi. 24 saatlik Verge (XVG) işlem hacmi için tıklayınız.
Tüm zamanların en yüksek fiyat (ATH) seviyesi için: 0,3006 dolar (23 Aralık 2017)
Tüm zamanların en düşük fiyat (ATL) seviyesi için: 000002167 (5 Şubat 2015)
Toplam Verge (XVG) coin yatırım dönüşü (ROI) için tıklayınız.

Verge XVG’nin madenciliği

Verge, çoklu madencilik algoritmasını kullanan nadir kriptolardan biri. Bu da demektir ki madenciler XVG’ yi 5 farklı yöntemle çıkarabilirler. Bu algoritmaların çok azı ASIC donanımı kullanır.

Bahse konu bu 5 algoritma aşağıda sıralanıyor.

 • scrypt
 • X17
 • Lyra2rev2
 • Mürşid
 • Blake2s
Verge Coin (XVG) nedir

XVG’nin avantajları

 • Gelecekte RSK teknolojisinin uygulanmasıyla Verge, entegre akıllı sözleşmeler işlevselliğine sahip ilk gizlilik odaklı kripto para birimi olacak.
 • Sınır ötesi işlemler 30 saniyelik bloklar sayesinde çok hızlı. Bitcoin’de blok oluşturma süreleri ise 10 dakika.
 • Verge, her işletim sisteminde kullanılabilir (masaüstü) hem de mobil cihazlarla uyumlu çoklu cüzdan uygulamalarına sahip. Bu da Verge’yi kitlesel kullanıma uygun hale getiriyor.
 • Maksimum arzı sabittir ve 16,5 milyar coin tutarında. Bu arz daha adil bir dağıtım yapılmasını sağlar, piyasa manipülasyonunu büyük ölçüde önler ve Verge’yi düzenli ödemeler için uygun hale getirir.
 • Verge çoklu algoritma sistemine sahip olduğu için, bir çok türde madencilik cihazı ile madenciliği yapılabilir.

İlgili – Verge yeni ortağını duyurdu – XVG kötü talihini sonunda kırabilecek mi?

Verge coin nasıl kullanılır?

Diğer kripto paralar gibi, Verge coin de cüzdanlar arasında fon göndermek ve almak için kullanılabilir. Projenin nihai hedefi ise bu kripto paranın global ödemeler için kullanılması. Tabii bu çok daha uzun bir süre gerektirebilir. Yine de teknolojisi bu amaç için ideal görünüyor.

Şöyle bir para transferi düşünün. Ailenizden birine sınır ötesi bir para gönderimi yapmak istiyorsunuz. Yerel bir bankaya gidebilir, birkaç form imzalar ve fonları transfer edersiniz. Bu işler bazen günler alabilir ve çok maliyetli.

Bunun yerine para transferini Verge coin üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu paranın yerini bulması ise 30 saniye sürecek. Hem de çok daha düşük bir maliyetle. Ayrıca bu işlemi yapmak için yerel bankanın şubesine ya da Western Union bürosuna gidip form da doldurmanıza gerek yok. Bu işlemleri anonim bir şekilde bilgisayarınız üzerinden yapabilirsiniz.

Buna ilave olarak, gerçek dünyada kağıt ve madeni paralar üzerinden bir harcama yaptığınızda, hiç kimseye adınızı ve adresinizi vermenize gerek yok. Hiçbir kimlik de göstermeniz gerekmiyor. İşte Verge coin de böyle bir düşünce ile yola çıktı. Tek farklar. Bir kağıda basılı bir fiat para harcamak yerine kripto para harcarsınız.

Kripto paranın başka bir kullanım alanı ise yatırım ile ilgili. İleride fiyatı yükselir diye yatırım amaçlı Verge (XVG) alımı yapan yatırımcı ve traderler var. Traderler ilk defa 2014’te Verge coin aldıklarında (o zamanlar ismi DogecoinDark’tı), kriptonun fiyatı 0.000005 dolardı.

Takip eden iki yıl boyunca pek yükseliş göstermedi. Ancak adının değişmesinden sonra büyümeye başladı. 2017 yılının sonunda da kripto çılgınlığı döneminde 0.29 doları gördü. Yani ilk çıktığında Verge coin alan birisi, 2017’de yüzde 5 milyon kâr yapmış oldu.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.