Loading...
btc
BTC
0.17%
Bitcoin
66.889,24 USDT
eth
ETH
0.34%
Ethereum
3.481,11 USDT
bch
BCH
-0.92%
Bitcoin Cash
427,70 USDT
xrp
XRP
-0.22%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
0.01%
Litecoin
79,15 USDT
bnb
BNB
0.7%
Binance Coin
603,97 USDT
sol
SOL
-1.69%
Solana
144,79 USDT
avax
AVAX
0.03%
Avalanche
31,00 USDT
ada
ADA
-1.04%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-1.51%
Poladot
6,26 USDT
doge
DOGE
-0.52%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
0.11%
Shiba Inu
0,00 USDT

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları kapitülasyonda! Endişe etmeli miyiz?

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları kapitülasyonda! Endişe etmeli miyiz?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü bir blockchain veri analiz plattformu tarafından paylaşılan bir rapor, Bitcoin’in bir sonraki trendi hakkında bir hayli ilginç ipuçları veriyor.

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları pes ediyor!

Blockchain veri analiz platformu Glasnode tarafından payaşılan on chain metriklere göre, Bitcoin düşüş trendinde ve uzun vadeli yatırımcılar da pes ediyor! Ancak aynı zamanda bu metrikler, ayı piyasasının sonuna yaklaştığımızı gösteriyor.

Şöyle ki; maliyet esasını baz alan Cost Basis indikatörüne göre, satın alma fiyatı ile satış fiyatı arasındaki uyuşmazlık sürekli arttığı için uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının çoğu hala kapitülasyon (teslim olma*) sürecinde. Ancak mevcut kapitülasyon, piyasadaki en büyük dağılım olabilir.

İlgili: Dolar endeksi 21 yılın zirvesine yaklaşırken Bitcoin’e ne olacak?

Peki bu durumda endişe etmeli miyiz?

(* Kripto piyasalarında capitulation (teslim olma/pes etme) nedir, ne anlama geliyor? Bu dönem, uzun süren ayı piyasalarında kaçınılmaz bir son olarak karşımıza çıkar. Bu evreye gelindiğinde, büyük satışlar görülür ve yapılan bu işlemler sonucu volatilite artar. Yüksek hacimli panik satışları piyasayı çöküşe doğru götürür. Ancak iyi tarafı şu ki; burada fiyatlar, gelecek akümülasyon süreci için önemli olan dip seviyeleri bulur.) 

Uzun vadeli yatırımcar arasında artarak devam eden bu kapitülasyon; Bitcoin, zirve seviyelerinde işlem görürken yaşanmış olsaydı, belki endişe verici bir işaret olabilirdi. Ancak uzun süredir mevcut işlem aralığında hareket ettiği için, nispeten büyük bir satış hacminin olumsuz etkisini görme olasılığımız daha düşük.

İlgili: Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları kapitülasyonda! Endişe etmeli miyiz?

Glassnode raporu ayrıca, yatırımcıların piyasaya ortalama hangi fiyatlardan girip çıktığını gösteren ve kripto para piyasasında gerçekleşen kar ve zarar gibi başka metrikleri de inceliyor. Metrik, belli başlı piyasa aşamalarını belirlememizi sağlıyor; düşüş, yükseliş ve güvensizlik.

Metriğe göre; kayıplar gerçekleşen kâr oranını büyük ölçüde geride bıraktığı için, kripto piyasası şu anda düşüş aşamasında. Ancak Gerçekleşen Kar ve Zarar metrikleri, bize mevcut piyasa koşulları hakkında bir ipucu verirken, aynı zamanda bu metrikler sayesinde piyasadaki her bir döngünün uzunluğunu da görebiliriz.

Örnek vermek gerekirse; 2016 ve 2019 arasındaki dönem döngülerin üçünü de içerirken, aynı döngüler 2020 ile 2022 arasında yalnızca iki yıllık bir dönemde yaşandı.

Raporda bahsedilen on chain metriklerin neredeyse hepsi de kripto para piyasasının düşüş trendinde olduğunu gösteriyor.

Ancak, onchain metrikler Bitcoin’in üç aydır devam eden aşağı yönlü hareketi sırasında negatife dönerken, 2016 ve 2019 arasındaki yükseliş ve düşüş döngülerine kıyasla piyasadaki her döngü önemli ölçüde kısaldığı için, piyasa tersine dönmeye yakın olabilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.