1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Dolar endeksi 21 yılın zirvesine yaklaşırken Bitcoin’e ne olacak?

Dolar endeksi 21 yılın zirvesine yaklaşırken Bitcoin’e ne olacak?

Dolar endeksi 21 yılın zirvesine yaklaşırken Bitcoin’e ne olacak?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dolar endeksi, son 20 yılın en yüksek seviyesine yaklaşıyor. Doların güçlendiği böyle bir ortamda Bitcoin ve diğer kripto paralar nasıl etkilenir?


Dolar endeksi 21 yılın zirvesine yaklaşırken Bitcoin’e ne olacak?

Bir fiat para birimlerinden oluşan sepete karşı doların endeksi olan DXY, 21 yılın zirvesine yaklaşıyor. Fed’in faiz oranlarını artırma vaatleri karşısında dolar çok güçlendi. Böyle bir ortamda Bitcoin ve kripto sektörüne ne olacak?

Bu hafta finans sektöründe iki önemli gelişme bekleniyor. Birincisi enflasyonun yükselmeye devam edip etmediğini gösteren CPI verileri. İkincisi ise FOMC toplantısı. Bu iki olayın muhtemelen Bitcoin ve tüm kripto para sektörü üzerinde büyük bir etkisi olacak.

Piyasa analistleri, FOMC toplantısında Fed’in faiz oranlarını %0,5 (50 baz puan) artıracağına %100 oranında yani kesin gözüyle bakıyor. Yine de toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell’ın durumu nasıl değerlendireceği dikkatle izlenecek. Çünkü yapacağı açıklamada Fed’in gelecekte atacağı adımlar konusunda sinyaller verecek.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Peki, Bitcoin nasıl etkilenir?

Dolar endeksi 21 yılın zirvesine yaklaşırken Bitcoin’e ne olacak?

Böyle bir ortamda Bitcoin için makro görüntü nasıl olur? BTC için ayı durumu görüntüsü veriyor. Çünkü zayıf ekonomik görünüm ve dünya genelindeki piyasalar düşüşe devam ediyor.

Zaten Bitcoin fiyatı yılın başından bu yana düşüş trendinde ve zaman zaman hem “higher high” hem de “higher low” hareketler yapıyor. Bu düşüş trendini kırması için ise kısa süre önce gördüğü 48,000 dolardaki yerel zirveyi kırması gerekiyor. Ancak bu durumda yükselen bir pozisyona sahip olacak.

Şu an düşüşe devam eden BTC fiyatı için muhtemel destek 34,000 dolar – 35,000 dolar bölgesinde. Ama eğer burası da düşüşü durduramazsa, Temmuz 2021’de test ettiği 29,000 dolardaki başka bir önemli desteğe doğru inişe devam edebilir.

İlgili – 2011’de 100 dolarlık Bitcoin yatırımı yapmak size ne kazandıracaktı?

Ama en büyük felaket senaryosu, yüzde 20 daha düşerek 20,000 dolar seviyesine gelmesi. Bu ise BTC’nin Aralık 2017 boğa koşusunun zirvesini test etmesi anlamına geliyor. Çok büyük bir gerileme demek. Böyle bir ortam kurumsalların gelecek pozisyonlarını kurması için iyi bir zaman.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Fed kararı, FOMC toplantısı ve buradan çıkacak karar ne olursa olsun, uzun vade ya da en azından önümüzdeki birkaç yıl için elinde Bitcoin tutmak isteyenler için durum pek değişmeyecek. Çünkü bir noktadan sonra BTC yeniden yükselmeye başlar.

Kaynak

Etiketler: