okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.65%
Bitcoin
68.837,56 USDT
eth
ETH
2.65%
Ethereum
3.848,83 USDT
bch
BCH
-2.15%
Bitcoin Cash
483,04 USDT
xrp
XRP
-2.12%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.58%
Litecoin
83,64 USDT
bnb
BNB
-0.26%
Binance Coin
600,80 USDT
sol
SOL
-3.48%
Solana
162,50 USDT
avax
AVAX
-4.05%
Avalanche
36,73 USDT
ada
ADA
-0.94%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.32%
Poladot
7,52 USDT
doge
DOGE
-3.79%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-2.94%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ünlü analistten yüreklere su serpen Bitcoin öngörüsü!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’in gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için kullanılan çeşitli ölçüm ve modeller var. Bunlardan belki de en popüleri, ünlü kripto para analisti PlanB’nin stok-akış modeli. Bu modele göre, son piyasa çöküşüne rağmen hala herşey yolunda görünüyor!

İşte PlanB’nin 288 bin dolarlık meşhur Bitcoin öngörüsü!

Bugün yaşanan %7’lik düşüşün ardından, tecrübeli analist PlanB, Bitcoin‘in önümüzdeki üç yıl içinde hala ortalama 288.000$’a ulaşacağını öne sürdü.

Popüler stok akış modellerinin yaratıcısı bugün paylaştığı bir tweette, potansiyel Bitcoin boğa koşusu ilgili şüpheleri ortadan kaldıracak şeyler söyledi.

PlanB: Bitcoin’de herşey plana göre ilerliyor!

PlanB, Bitcoin’in altına benzer şekilde hareket ettiğini gösteren bir grafik paylaştı. Ve 40.000 doların üzerine çıkmamasına rağmen Bitcoin’in son zamanalardaki fiyat performansı konusunda hala pozitif olduğunu ifade etti.

“Bitcoin’in bu aşamada, siyah S2FX model hattına dokunmaması beni gerçekten şaşırtır. Mevcut volatiliteden bağımsız olarak; sarı, yeşil ve mavi noktalar, kırmızı ve turuncu noktalardan (çok) daha yüksek olacak.”

Plan B, Stock-to-Flow modeline göre, Bitcoin’in blok ödülündeki düşüşün bir sonucu olarak, Bitcoin fiyatının 2024 yılına kadar 288 bin dolar olacağını öngörüyor.

288.000 dolarlık bu fiyat hedefi, S2FX modelindeki son güncelleme sonucu ortaya çıkan bir değeri ifade ederken, güncellemeden önce (modelin 2019 versiyonu), analist 100.000 dolarlık bir fiyat tahmininde bulunmuştu. Her iki model de, blok ödülü yarılanma döngüsüne dayanıyor.

bitcoin öngörüsü Ünlü analistten yüreklere su serpen Bitcoin öngörüsü!

PlanB ayrıca, 2021’in diğer zirve yılları (2013 ve 2017) ile gerçekten uyumlu olduğunu söyleyerek, Bitcoin’in ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu yönündeki iddiaları çürüttü.

Ayrıca Twitter’da takipçilerine şöyle söyledi: 

“Sapma, 2013’ten (S2F ~10) veya 2017’den (S2F ~25) çok farklı değil, sadece yarılanmadan sonraki olağan durgunluk hali.” 

 

Ayrıca bknz: Yıl sonuna kadar Bitcoin kaç dolar olur?

 

Bitcoin Stock to flow nedir? (Stok-akış modeli)

Orjinal Stok-akış modeli (stock to flow model – S2F) finansal varlıkların enflasyon oranlarını kıyaslamak için geliştirilen bir modeldir. Bu modele göre Bitcoin’i değerli kılan temel faktörlerden en önemlisi Bitcoin’in arzının sınırlı olması. Piyasada işlem gören söz konusu varlığın miktarının, yıllık arzına bölümünden elde edilir.

Örneğin; piyasadaki toplam Bitcoin miktarı 18.435 milyon. Yıllık Bitcoin arzı ise 11 Mayıs 2020’deki ödül yarılamasının ardından 666,000 BTC’den 333,000 BTC’ye düştü. Bu durumda S2F değerleri ise 27.6’dan 55.4’e yükseldi. Yani ödül yarılanmasından sonra, Bitcoin ile altının S2F değerleri neredeyse eşitlendi. 

S2F modelinin 2019 versiyonu temelde, Bitcoin’in – tıpkı altın gibi – sınırlı bir arza sahip olmasından dolayı değerli olduğu gerçeğine dayanıyor. Buna göre; dolaşımın dışında kalan arz, her yıl yarı yarıya azaldığından varlığın değeri artar.

Modeldeki değişiklik, (S2FX-stok-akış çapraz varlık modeli) ise, altın ve gümüş gibi diğer varlıkları ve bir yatırım varlığı olarak Bitcoin’in olgunlaşma aşamalarından bir kaçını resme dahil etti.

PlanB daha önce, BTC’yi bu kadar yüksek seviyelere taşıyacak devasa miktardaki fonun nereden geleceğini şöyle anlatmıştı:

“Bu para gümüş, altın, negatif faiz oranlarına sahip, yağmacı hükümetler tarafından yönetilen ülkeler, mali genişleme politikalarına (QE) karşı koruma sağlayan milyonerler ve kurumsal yatırımcılardan gelecek.”

Bitcoin halving neden önemli?

Bitcoin halving nedir?

Bitcoin madencilik gücü patlama yaptıysa sırada BTC fiyatı var diyebilir miyiz?

Dünya genelinde milyonlarca madenci, hash güçlerini birleştirerek, yaklaşık olarak her 10 dakikada bir blok kazar. Bu blokların içerisinde binlerce para transferi işlemi bulunur. Bu işlemlerin kaydedilmesi ve doğrulanmasından sorumlu olan madencilerin yer aldığı maden havuzuna çıkarılan her blok için ödül verilir.

Her 210 bin blokta bir madencilere verilen ödül miktarı yarıya düşer. Son Bitcoin kazılana kadar da bu şekilde bölünmeye devam edecek. İşte bu sisteme “halving – yarılanma” denir.

İlk olarak 50 BTC ile başlayan madencilik ödülü, 2. halvingde 25 BTC’ye, 3. halvingde ise mevcut ödül miktarı olan 12.5 BTC‘ye düşürüldü.

Bitcoin madencileri, şu ana kadar yaklaşık 18 milyon adet BTC’yi dolaşıma soktu. Geriye kazılacak 3 milyon BTC kaldı.  Diğer bir ifadeyle Bitcoin arzının %85’ine ulaşıldı.

Ünlü analistten yüreklere su serpen Bitcoin öngörüsü!

Halving sistemi, Bitcoin’in uzun vadede değerini artıran en önemli etkenlerden biridir. Arzın azalması durumunda fiyatlar yükseliş gösterir. Çünkü yarılanma işleminin ardından kazanılan Bitcoin miktarı azalacağı için, dolaşıma giren BTC miktarı da azalacak ve dolayısıyla bu da fiyatların yükselmesine vesile olacak.

Ayrıca, Bitcoin madenciliğinin zorlaşması ve işlem sırasında harcanan enerjinin artması da maliyetleri yükseltecek. Bu da dolaylı biçimde varlığın fiyatının yükselmesine neden olacak.

Stock-to-flow oranı olarak adlandırılan bu metrik, bir emtia ya da varlığın, yeni üretim miktarına kıyasla yatırımcılar tarafından tutulan kısmı ile ilgilenir. Örneğin altın stock-to-flow oranı en yüksek varlıktır. Bu yüzden altın fiyatı kısa vadede düşse de uzun vadede hiçbir zaman düşmez.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.