fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ünlü analistten sevindiren yorum: Bitcoin 2021 Şubat seviyelerinde!

Ünlü analistten sevindiren yorum: Bitcoin 2021 Şubat seviyelerinde!

Ünlü analistten sevindiren yorum: Bitcoin 2021 Şubat seviyelerinde!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyat görünümü konusunda oldukça iyimser tahminlerde bulunan ünlü bir kripto para analisti, Bitcoin 2021 Şubat ve Ağustos ayları arasındaki ilginç benzerliği ortaya çıkardı.

Bir kez daha, Bitcoin 2021 Şubat seviyelerinde!

Ünlü bir kripto para analisti, Bitcoin fiyat görünümü konusunda oldukça iyimser tahminlerde bulunuyor ve mevcut durumun daha öncekilere kıyasla neden çok daha sağlam bir toparlanma süreci olduğunu açıklıyor.

Ünlü analistten sevindiren yorum: Bitcoin 2021 Şubat seviyelerinde!

 Bitcoin’in Şubat 2021’deki seviyelerine geri döndüğünü söyleyen popüler kripto analisti Joseph Young, yükseliş konusunda oldukça iyimser.

CryptoQuant tarafından hazırlanan bir BTC grafiğine atıfta bulunan analist, en büyük kripto para biriminin hemen hemen şubat ayının başındaki seviyelerde işlem gördüğünü ifade etti. (8 Şubat’ta Bitcoin 38,560 dolar.)

Ancak buna rağmen, Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri piyasasında açık pozisyonların* sayısının, şubat ayının başına kıyasla şu anda önemli ölçüde düşük olduğunu belirtti.
(*açık pozisyon (open interest) sayısı, vadesi henüz dolmamış (hâlâ işlem görmekte olan) ve kapatılmamış türev sözleşmelerin sayısı anlamına geliyor. Bu metrik son zamanlarda piyasa ile ilgili daha pozitif bir görünüme işaret ediyor.)

Dolayısıyla Young, Bitcoin’in gelecek fiyat hareketleri konusunda hala iyimser ve öncekilere nazaran çok daha sağlıklı bir toparlanma sürecine tanık olduğumuzu söylüyor.

“BTC fiyatında düşüş riski azalıyor!”

Kripto para analiz firması Santiment de analistin görüşünü destekleyen bir tweet yayınladı. Ve bazı mevcut faktörlerin Bitcoin fiyatının düşme riskini azalttığını gösteren veriler ortaya koydu.

Santiment, BitMex borsasındaki Bitcoin fonlama oranının büyük short pozisyonlar karşısında direnmeye devam ettiğini gösteren bir grafik paylaştı. Buna göre, mevcut fonlama oranı* şu ana kadar yeni bir düşüşü başarıyla engellemiş görünüyor.

Ayrıca grafiğe göre, Bitcoin long ve short pozisyonları arasındaki oran, nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesinin (65.000 dolar) ardından gelen düşüşünün başlangıcından bu yana negatif ve nötr bölge arasında gidip geliyor.

Santiment, bu sayede Bitcoin için aşağı yönlü yeni bir hareket riskinin daha az olduğunu söylüyor.

(*BitMEX, kullanıcılarının aktif bir şekilde alım satım yapmalarını teşvik etmek için fon kazanmalarını sağlar. Piyasa duyarlılığı yükseldiğinde/düştüğünde veya ABD dolarının arzı yetersiz kaldığında, traderlar borsada BTC’de short/long işlem açarak (ya da tersi) fon kazanabilirler. 

Fonlama oranı ise, borsalar tarafından piyasayı dengelemek ve vadeli fiyatı spot fiyata yaklaştırmak için sürekli vadeli işlemler (perpetuals) sunan bir mekanizmadır.

BitMEX ve Binance Futures gibi vadeli işlem borsaları, piyasada dengeyi sağlamak için “fonlama” adı verilen bu mekanizmayı kullanıyor. Piyasa katılımcılarının ezici bir çoğunluğu long sözleşmeler yaparken, short pozisyon sahipleri bir ücretle teşvik edilir veya bunun tam tersi de olabilir.

Çok yüksek bir fonlama oranı, genellikle çok uzun bir boğa koşusunun işareti olarak kabul edilir. Ve çoğu zaman ardından gelecek olan bir geri çekilmeye zemin hazırlar.)

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: