1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Türkiye’de kripto para yasası seçimden önce mi yoksa sonra mı?

Türkiye’de kripto para yasası seçimden önce mi yoksa sonra mı?

Türkiye’de kripto para yasası seçimden önce mi yoksa sonra mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ülkemizde çıkarılacak olan Bitcoin ve kripto para yasasının içeriği ve etkileri merak ediliyor. Yasa seçimden sonraya mı yoksa seçimden önce mi çıkacağı konusunda ise belirsizlik hakim.


Türkiye’de kripto para yasası seçimden önce mi yoksa sonra mı?

Türkiye’de bir süredir Bitcoin ve kripto para yasası üzerinde çalışılıyor. İlgili yasanın ise düzenleyici bir yasa mı yoksa yasaklayıcı bir yasa mı olacağı merak ediliyor. Kripto para piyasalarının merkezsiz olması ve kripto paralar üzerinden işlem gerçekleştirenlerin gerçek kimliklerinin bazı durumlarda tespit edilememesi bir düzenlemeyi zorunlu kılıyor. Ayrıca kripto para piyasalarının doğası gereği aşırı dalgalı seyretmesi piyasa düzenleyicilerinin radarında. Bu gerekçelerden dolayı hem dünyada hem de ülkemizde kripto para piyasalarını düzenlemeye ve denetlemeye yönelik hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2022-2025

Kimi ülkeler Bitcoin ve kripto para piyasaları üzerinde yasaklayıcı ve yıkıcı regülasyon kararları alırken bazı ülkelerdeki eğilim daha liberal yönde. Liberal politika benimseyen ülkeler sadece düzenleyici yasalar üzerinde çalışıyor.

Ülkemizde Bitcoin ve kripto para yasa çalışmalarına yönelik bir taslak metin geçtiğimiz günlerde kamuoyuna sızdı. Taslak metindeki bazı maddelerin Bitcoin ve kripto para piyasalarını olumsuz yönde etkileyeceği çok tartışıldı.

 

Ulusal Kripto Para İcra Ekibi (National Cryptocurrency Enforcement Team, NCET).

Lütfen Bkz: Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonların kripto piyasalar üzerindeki etkileri

Cumhuriyet Gazetesinden Sercan Çalbak’ın haberine göre BDDK ve Merkez Bankasından yetkililer taslak metin hakkında piyasadan görüş alındığını ve regülasyonların dünyadaki gelişmeler ışığında belirleneceği belirtildi. TBMM’den alınan kaynak bilgilere göre ise kripto para yasası taslağının geri çekildiği ve teknik olarak önümüzdeki yasama yılından önce gündeme getirilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum fiyat tahmini 2022-2025

Önümüzdeki yasama yılında ise Türkiye’nin gündemi tamamen seçimlere kilitleneceğinden kripto para yasası seçimden sonraya kalabilir.

Kaynak