1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Tüm tasarruflarımızı Bitcoin’e aktarmalı mıyız?

Tüm tasarruflarımızı Bitcoin’e aktarmalı mıyız?

Tüm tasarruflarımızı Bitcoin’e aktarmalı mıyız?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasasındaki artışı bir fırsat olarak gören ve bu fırsatı kaçırmak istemeyen çok fazla kişi var. Peki yatırım nasıl yapılmalı?

Tüm tasarruflarımızı Bitcoin’e aktarmalı mıyız?

Son dönemlerin en popüler yatırım yöntemlerinden bir kripto paralar. Ülkelerin içinde bulundukları durumlar ve yaşadığımız koşullar göz önünde bulundurulduğunda kripto paralara yönelimin arttığını görüyoruz.

Kripto paraların getirileri çok yüksek seviyelere çıktı. Treni kaçırmama çabası yönelimin artmasındaki en önemli neden olarak karşımızda duruyor. Bir başka neden ülkelerin özellikle salgın nedeniyle içinde bulundukları enflasyonist dönemin etkilerinden tasarrufları korumak. Üçüncü neden ise aslında rasyonel bir yatırımcının ilk sıraya yazması gereken değişken olan kripto paraların arkasındaki teknoloji ve bu teknolojinin geleceği.

İlgi o kadar yüksek seviyelere çıktı ki kripto paraların toplam market hacmi 2,5 trilyon dolara ulaştı. Bu son bir yıla göre nerdeyse %300 den fazla bir artışı temsil ediyor.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Yatırımcıların kripto paralara nasıl yatırım yapması gerektiğine dair uzmanlardan çeşitli uyarılar geliyor.

Nj.com’dan Karin Price Mueller köşesinde bu konuya değindi. Mueller köşesinde kendisine yöneltilen bir soruya cevap veriyor.

Soru şöyle: Babam 78 yaşında ve emeklilik fonlarında yaklaşık 1 milyon doları var. Şimdi Bitcoin satın almaktan veya sosyal medyada okuduğu hisse senetlerine yatırım yapmaktan bahsediyor. Onun yatırım fonlarına bağlı kalmasını nasıl sağlayabilirim?

Soru aslında belirli bir tasarrufu olan herkesin aklından geçeni yansıtıyor. Boonton’da JFL Toplam Varlık Yönetimi’nde sertifikalı bir finansal planlamacı olan Jeanne Kane, bu soru özelinde benzer sorulara şu şekilde cevap veriyor:

“Yatırımın nasıl değer kazanabileceğini veya düşebileceğini anlamaya çalışın. Örneğin Apple, 2021’in ikinci çeyreğinde yıllık %54 artışla 89,6 milyar dolar gelir elde etti ve hisse başına 1,40 dolar kazanç elde etti. Hisse senetleri, tahviller ve yatırım fonları için araştırma yapabilir ve bu soruların cevaplarını alabilirsiniz. Bitcoin gibi yatırımlar aynı standartta tutulmalıdır. Bitcoin değerini nereden alıyor ve neden artıyor? Babanız Bitcoin veya başka bir yatırım için bu soruları cevaplayamazsa, ona yatırım yapmamalıdır.”

Jeanne Kane, soruya özel olarak ise şu cevabı veriyor:

“Belirli yatırımlar etrafında yaratılan heyecana duygusal olarak kapılmış gibi göründüğünde, onu engellemek mümkün olmayacaktır. Belki ayrı bir hesap açmasını ve 100.000 dolar veya daha azını koymasını ve bununla yatırım yapmasını önerebilir ve maruz kalmayı sınırlayabilirsin. Mantık genellikle duygusal tepkilerle iyi sonuç vermez, bu yüzden yapabileceğiniz en iyi şey gerçekten dezavantajı sınırlamaktır.”

Bu öneri Geçtiğimiz günlerde ünlü milyarder Elon Musk’ın ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’in açıklamaları ile örtüşüyor. Hem Musk hem de Bailey tüm birikimlerin kripto paralara aktarılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: