1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Sır perdesi aralanıyor: Bitcoini kim kontrol ediyor?

Sır perdesi aralanıyor: Bitcoini kim kontrol ediyor?

Sır perdesi aralanıyor: Bitcoini kim kontrol ediyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin, Satoshi Nakamoto isimli gizemli bir mucit tarafından geliştirilmesine rağmen herhangi bir kuruluş ya da kişi tarafından kontrol edilmiyor. Bitcoin merkezi hareket edemeyecek geniş bir grup tarafından kontrol ediliyor. Peki kim bunlar?


Bitcoini kim kontrol ediyor?

Bitcoin çekirdek kodları açık kaynak bir yazılım olup bağımsız birçok geliştirici tarafından destekleniyor. Bu geliştiriciler arasında resmi olmayan bir hiyerarşik bir yapı bulunuyor.  Pierter Wuille ve Gregory Maxwell gibi geliştiriciler Bitcoin’i geliştirmek adına uzun yıllar mesai harcadığı için bu iki kişinin görüşlerine daha çok önem veriliyor. Wuiille ve Maxwell gibi bir grup geliştiricinin Bitcoin yazılımlarında değişiklik yapmaya hakkı var. Ancak bu durum Bitcoin’in bu kişiler tarafından yönetildiği anlamına gelmiyor.

Bitcoin çekirdek kodlarında değişiklik yapılması için diğer yazılımcıların onayını almak gerekiyor. Bu topluluğa giren yeni yazılımcıların ise bir süre çalışarak kendisini ispat etmesi gerekiyor.

Bitcoin arzı bilindiği üzere 21 milyon ile sınırlı. Teorik olarak 21 milyonluk limit, Bitcoin çekirdek kod geliştiricileri tarafından arttırılabilir. Ancak pratikte bunun için çok geniş çaplı bir uzlaşı gerekiyor. Bu da şimdilik imkânsız gibi. Ne de olsa Bitcoin’i değerli kılan kıt olması.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Bitcoin üzerinde etkili olan diğer grup Bitcoin madencileri. Madenciler; işlemlerin blockchain ağına kaydı, transferlerin onaylanması ve veri transferi gerçekleştirmek gibi hayatı görevi yerine getiriyorlar. Bu görevi yerine getirken karşılığında Bitcoin ödülleri ve işletim ücretleri alıyorlar. Bitcoin madencilik endüstrisine yüzlerce ve binlerce hissedarı olan havuzlar hakim. Bu havuzlardan öne çıkanlar:

F2Pool (%18.7)

Poolin (%15.4)

AntPool (%13.4)

BTC.com (%12.8)

Ve diğerleri (%39.7)

Bu havuzların Bitcoin blockchain’ini teorikte manipüle etme ihtimalleri var. Bunun için ağın en az %51’ini kontrol edecek bir kartel oluşturmaları gerekiyor.

Bitcoin’i etkileyebilecek diğer grup ise Bitcoin balinaları. 1,000 BTC ve üzeri Bitcoin’e sahip olan adreslerde tüm Bitcoin’lerin yaklaşık %40’ı bulunuyor. Balinaların bazen dump-pump yaparak fiyatlarda manipülasyon yaptıklarına şahit oluyoruz.

Lütfen Bkz: Bitcoin eyaletleri fethetmeye başladı! Artık Biden bile durduramaz!

Bitcoini kim kontrol ediyor?

i- Bitcoin çekirdek kod geliştiricileri

ii- Bitcoin madencileri

ii- Bitcoin balinaları

Kısaca Bitcoin’i bir kişi ya da bir kuruluş yönetmiyor. Bitcoin ortak paydada ittifak etmiş (kâr) geniş bir yapı tarafından kontrol ediliyor. Bu durum kripto para piyasalarında merkeziyetsizlik kavramı ile açıklanıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.