Trading bots (ticaret botları) nedir, botlar nasıl manipülayon yapıyor?

Arbitraj nedir? Bitcoin arbitraj botları kazandırır mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Trading bots yani ticaret botları kripto para piyasalarında sıklıkla kullanılan yazılımlardır. Bu yazılımlar sayesinde altcoin fiyatları manipüle edilebilir mi?


Trading bots (ticaret botları) nedir?

Trading bots ya da ticaret botları kripto para borsalarında sıklıkla başvurulan yazılımlardır. Kripto para piyasaları yüksek volatilite gösteren ve 7/24 açık olan piyasalar olduğu için yatırımcıların sürekli bu piyasaları takip etmeleri beklenemez. Ticaret botları sayesinde yatırımcılar, piyasalardan uzak kaldıkları zaman dilimlerinde olası kayıplarını minimize edebilir ya da kâr fırsatlarını değerlendirebilir. Örneğin 25 Mart tarihinde Bitcoin, anlık 51 bin doların altına geriledi bu süreci değerlendiren bazı yatırımcılar, ticaret botları sayesinde düşük fiyattan Bitcoin satın alabildiler. Ayrıca stop loss da bir nevi trading bots yazılımları sayesinde gerçekleştiriliyor.

Ticaret botları iyi niyetli kullanılabilen yazılımlar olduğu gibi kötü niyetle de kullanılabilir ve piyasada manipülasyona yol açabilir. Bazı kripto para borsaları işlem hacmini trading bots sayesinde sanal olarak arttırabiliyor. Yine benzer şekilde işlem hacmi çok düşük olan kripto paralar, trading bots sayesinde sahte işlem hacmine yol açabiliyor. Hatta bu kripto paralar adına açılan sahte hesaplar üzerinden sahte alım yapılarak fiyatlar sanal biçimde arttırılabiliyor. Sanal biçimde fiyatların arttığından habersiz olan bazı yatırımcılar, bu manipülasyonun kurbanı olabiliyor.

Lütfen Bkz: Hangi kripto paraya yatırım yapmalıyım ve neye dikkat etmeliyim?

Geleneksel finansal piyasalar aşırı regüle olmuş piyasalar olduğu için piyasadaki manipülasyonların hukuku karşılığı oluyor. Örneğin ülkemizde böyle bir manipülasyonun hukuki karşılığı aşağıdaki maddede düzenlenmiş durumda:

İşlem bazlı piyasa dolandırıcılığı SPKn’nun 107 nci maddesinin birinci fıkrasında (107/1) düzenlenmiştir. Anılan düzenleme uyarınca, “Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler” hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası verileceği hükme bağlanmıştır.

Lütfen Bkz: En güvenilir kripto borsası listesinde sadece 2 borsa var

Ne yazık ki kripto para borsaları birçok ülkede henüz regüle edilmiş piyasalar değil. Bu nedenle trading bots ile yapılan manipülasyonlara karşı yatırımcılar savunmasız durumda. Bu durumdan kurtulmanın yolu ise güvenilir borsalarda işlem yapmak ve güvenilir kripto paralara yatırım yapmak.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Trading bots (ticaret botları) nedir, botlar nasıl manipülayon yapıyor?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.