1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. En güvenilir kripto para borsası hangisi?

En güvenilir kripto para borsası hangisi?

En güvenilir kripto para borsası hangisi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Geçtiğimiz hafta Türkiye merkezli 3 kripto para borsasının işlemlerini olaylı biçimde sonlandırması kripto paralara borsalarının güvenilirliğini tekrardan tartışmaya açtı. Dünyada en güvenilir kripto para borsaları hangileri?


Güvenilir kripto borsası hangileri?

Wash trading (kirli ticaret), bazı kripto para borsalarının başvurduğu  illegal bir yöntem. Ancak bazı ülkelerde kripto para piyasaları, tam regüle edilmiş piyasalar olmadığından “wash trading” yapabiliyorlar.

Peki nedir bu wash trading?

Borsa içerisindeki bazı hesapların sadece işlem hacmini arttırmak için sahte ve anlık alım-satım yapması. Ya bu hesaplar borsaya yönetimi tarafından işlem hacmini yüksek göstermek açılıyor ya da borsada listelenen kripto paranın yöneticileri tarafından ilgili kripto paranın işlem hacmini arttırmak için açılıyor. Her iki durumda da illegal ve iş ahlakına uymayan bir yöntem. Kirli ticaret yapan borsalar kripto para yatırımcılarını yanıltarak yatırım yapması hedefleniyor. Bu konuda sicili en temiz yani en güvenilir kripto borsası Coinbase ve Kraken.

Lütfen Bkz: Biden vergi planı Bitcoin için olumsuz, Ethereum için olumlu sonuçlar doğurabilir! Nasıl?

Coinbase ve Kraken’in en şaibesiz kripto para borsası listesinde bulunmasında ABD piyasalarındaki regülasyonlar da etkili oluyor. ABD finansal piyasalarındaki mevzuat, borsaların illegal ve iş etiğine aykırı davranmasına engel oluyor.

BTI’nin (Blockchain Transparency Institute) hazırladığı rapor, borsaların wash trading konusunda karnesini ortaya serdi. Raporda en şaibesiz kripto borsası listesinde Kraken ve Coinbase’den sonra sırasıyla Poloniex ve Upbit var.

Raporda ABD ve Japonya’dan gelen verilerin daha kesin ve doğru veriler olduğu ileri sürüldü.

Kaynak