fbpx
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. En güvenilir 2 kripto para borsası hangileri?

En güvenilir 2 kripto para borsası hangileri?

En güvenilir 2 kripto para borsası hangileri?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

BTI, blockchain şirketinin hazırladığı rapor, güvenilir kripto borsası listesi çıkarıyor.Rapora göre çoğu borsalar, wash trading yöntemi ile işlem hacimlerini arttırarak müşterilerini manipüle ediyor.


Güvenilir kripto borsası hangileri?

Wash trading (kirli ticaret), bazı kripto para borsalarının başvurduğu  illegal bir yöntem. Ancak bazı ülkelerde kripto para piyasaları, tam regüle edilmiş piyasalar olmadığından “wash trading” yapabiliyorlar.

Peki nedir bu wash trading?

Borsa içerisindeki bazı hesapların sadece işlem hacmini arttırmak için sahte ve anlık alım-satım yapması. Ya bu hesaplar borsaya yönetimi tarafından işlem hacmini yüksek göstermek açılıyor ya da borsada listelenen kripto paranın yöneticileri tarafından ilgili kripto paranın işlem hacmini arttırmak için açılıyor. Her iki durumda da illegal ve iş ahlakına uymayan bir yöntem. Kirli ticaret yapan borsalar kripto para yatırımcılarını yanıltarak yatırım yapması hedefleniyor. Bu konuda sicili en temiz yani en güvenilir kripto borsası Coinbase ve Kraken.

Lütfen Bkz: Rapor: Bitcoin borsalarında işlem hacimleri yüzde 88 oranında sahte!

Coinbase ve Kraken’in en şaibesiz kripto para borsası listesinde bulunmasında ABD piyasalarındaki regülasyonlar da etkili oluyor. ABD finansal piyasalarındaki mevzuat, borsaların illegal ve iş etiğine aykırı davranmasına engel oluyor.

koinmedya_paradex

19 Eylül tarihinde BTI’nin (Blockchain Transparency Institute) hazırladığı rapor borsaların wash trading konusunda karnesini ortaya serdi. 2019 yılında top 40 borsadaki işlem hacminde yüzde 35,7’lik daralmada kirli ticaret hesaplarının kapatılması etkili oldu. Raporda en şaibesiz kripto borsası listesinde Kraken ve Coinbase’den sonra sırasıyla Poloniex ve Upbit var. OKEx ve Bibox ise seçilen kripto para borsaları arasında en çok kirli ticaret hesaplarına sahip olan borsalar. Raporda ABD ve Japonya’dan gelen verilerin daha kesin ve doğru veriler olduğu ileri sürüldü.

Lütfen Bkz: Büyük kripto paralar küçüklerden daha çok yükseliyor-İşte nedeni

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.