Biden vergi planı Bitcoin için olumsuz, Ethereum için olumlu sonuçlar doğurabilir! Nasıl?

kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve kripto para piyasalarında son günlerde etkili olan düzeltmede ABD Başkanı Biden’ın vergi planı etkili oluyor. Biden planı Bitcoin ve Ethereum üzerindeki etkileri farklı olabilir.


Biden vergi planı Bitcoin için olumsuz, Ethereum için olumlu sonuçlar doğurabilir! Nasıl?

Son hafta Bitcoin ve kripto para piyasalarında olağan üstü hareketlilik yaşanıyor. Piyasada ciddi düzeltme gözleniyor. Toplam kripto para piyasası değeri 2 trilyon doların üstünden 1.8 trilyon dolar bandına kadar geriledi. Piyasada 200 milyar doların üzerinde daralma yaşandı.

Kripto para piyasalarındaki türbülansta Türkiye merkezli birkaç kripto para borsasında yaşanan skandalların etkili olduğu iddia edildi. Ancak asıl etkili faktör ABD merkezli vergi planı.

Biden, ABD’li zenginleri etkileyecek çifte vergi planı üzerinde çalışıyor. Yapılan açıklamalarda vergilendirme yıllık geliri 400 bin dolar ve altı olan aileleri etkilemeyecek. Ancak 400 bin dolar ve üstü yıllık gelire sahip olan şahıslar, yüklü vergi yükü ile karşılaşabilir.

Bitcoin balinalarının gelirleri çoğunlukla 400 bin doların üstünde olduğu tahmin ediliyor. Bu süreçte balinalar ellerindeki Bitcoin’leri satışa çıkardıkları/çıkaracakları iddialar arasında. Kimileri de varlıklarını off-shore hesaplara aktarıyor.


Lütfen Bkz: ABD’den Çinli Bitcoin madencilerine darbe!

Özellikle Bitcoin ve kripto para gelirleri Biden yönetiminin radarında. Bu nedenle Bitcoin piyasalarında ciddi satışlar yaşandığı iddia ediliyor. Bitcoin’den kaçan paraların başta Ethereum olmak üzere altcoin piyasalarına kayma ihtimali var.

Ünlü bir analist ise söz konusu vergilendirme konusunda Bitcoin balinalarının alacağı kararı aşağıdaki gibi özetliyor.

“(Bitcoin) Satışları vergiler açısından çok maliyetli olacaktır. Bu nedenle (Bitcoin balinaları) varlıklarını Defi platformlarına yatırmak zorunda kalabilir ve karşılığında DeFi’lerden nakit para borçlanabilirler.”

DeFi platformlarının Ethereum blockchain’i üzerinde işlem gördüğü dikkate alınınca Ethereum lehine bir süreç gelişebilir.

Tarihsel anlamda vergi planları ve vergi rejimlerindeki değişimler oldukça radikal ve tahmin edilemeyen sonuçlar doğurdu. Bakalım Biden yönetiminin yeni vergi planı nasıl sonuç doğuracak.

Kaynak

Not: Kripto para ve Bitcoin piyasaları oldukça manipüledir ve spekülasyonlara açık piyasalardır. Yazılarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Biden vergi planı Bitcoin için olumsuz, Ethereum için olumlu sonuçlar doğurabilir! Nasıl?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.