1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD’den Çinli Bitcoin madencilerine darbe!

ABD’den Çinli Bitcoin madencilerine darbe!

ABD’den Çinli Bitcoin madencilerine darbe!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin madenciliği oldukça büyük bir sektör. ABD ve Çin arasında bu endüstride ciddi bir rekabet yaşanıyor.


ABD’den Çinli Bitcoin madencilerine darbe!

Günlük ortalama 900 ile 1,000 arasında Bitcoin kazılıyor. Günlük kazılan Bitcoin’lerin cari fiyatlarla ifade edecek olursak yaklaşık 50 milyon dolara denk geliyor. Bilindiği üzere 900 ila 1,000 arasındaki ifade edilen bu Bitcoin’ler, madencilere kazdıkları blok başına ödül olarak veriliyor.

Günlük üretilen 50 milyon dolarlık değeri Bitcoin madencilerinin günlük geliri olarak görebiliriz. 50 milyon dolara Bitcoin transferlerinden elde edilen işletim ücretlerini de eklediğimizde madencilik piyasasının günlük gelir hacmi daha da artış gösteriyor.

Günlük küresel Bitcoin madencilik geliri: 50 milyon dolar (BTC transfer ücretleri hariç)

Aylık küresel Bitcoin madencilik geliri: 1.5 milyar dolar (BTC transfer ücretleri hariç)

Günlük küresel Bitcoin madencilik geliri: 18.3 dolar (BTC transfer ücretleri hariç)

bitcoin madencilik ABD’den Çinli Bitcoin madencilerine darbe!

Yukarıda bahsedilen pastanın büyüklüğü ister isteme bu alanda ciddi bir rekabetin yaşanmasına neden oluyor. Hali hazırda Bitcoin madenciliğinde Çin merkezli Bitcoin madencilik havuzlarının hakimiyeti söz konusu. Bitcoin hash değerlerinin yaklaşık %60’ı Çin merkezli Bitcoin havuzları ve çiftlikleri tarafından üretiliyor.

Lütfen Bkz: Ethereum yer çekimine meydan okuyor: Destek hattı oldukça belirginleşti!

Çin hakimiyeti ister istemez Bitcoin yatırımcılarını tedirgin ediyor. Çin kaynaklı bir enerji sorunu ya da alınacak sürpriz bir hukuki karar Bitcoin blockchain’ini felç edebilir.

Son yıllarda Bitcoin madencileri finansal ve hukuksal belirsizliklerin nispeten daha az olduğu ABD’yi ve Kanada’yı tercih ediyor. Kanada merkezli Bitcoin madencilik şirketi Bitfarm, ABD merkezli Foundry Digital LLC ile ortaklık kurmaya karar verdi. İkili güçlerini birleştirerek petahash değerlerini yükseltecekler. Bu ortaklık sayesinde Bitfarm ve Foundry Bitcoin blok kazımında daha rekabetçi hale gelmeyi planlıyorlar.

Ortaklığın ardından 2,464 adet yüksek donanımlı Antminer kazıcılar, Foundry Bitcoin madencilik havuzuna transfer ediyor. Bu ortaklık Foundry’ye 133 petahash’lık güç katacak.

Kaynak