1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. 21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında ne olacak?

21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında ne olacak?

21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında ne olacak?
0

21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında madencileri Bitcoin network’unda tutmak için ne motive edecek? Nihayetinde Bitcoin blockchain’i madenciler sayesinde hayatta kalıyor.


21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında madencileri ağda ne tutacak?

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i geliştirdiğinde Bitcoin’in algoritmasını 21 milyon adet ile sınırlı olacak şekilde geliştirdi. Yazının kaleme alındığı saatte gün yüzüne çıkan toplam Bitcoin sayısı 18,192,387 adet. Geriye 2,807,613 adet Bitcoin kazılmayı bekliyor. Bu haberimizde 21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında ne olacak sorusunun cevabını araştırıyoruz.

Lütfen Bkz: China coin Bitcoin’den farklı olacak

Mayıs 2020’de blok başına madencilere verilen ödül miktarı 12,5’ten 6,25’e düşürülecek. Yani aylık dağıtılan ödül miktarı hali hazırda yaklaşık 55 bin adet. Bu değer Mayıs 2020’de yarı yarıya düşürülecek. Madencilere verilen ödül miktarı madencileri Bitcoin işlemlerini blockchain ağına kaydetmek için motive ediyor. Bitcoin’ler tamamen kazıldığında madencileri Bitcoin düğümlerini kontrol etmek için ne motive edecek?

koinmedya_brave

Grayscale’in yöneticilerinden Michael Sonnenshein’in Rational Reminder’a verdiği demeçte yukarıdaki sorulara cevap mahiyetinde önemli açıklamalarda bulundu. Sonnenshein’in açıklamalarına göre kalan Bitcoin’lerin kazımı 100 yılın üzerinden vakit alacak. Aşağı yukarı 2140 yılında tüm Bitcoin’ler kazılmış olacak.

Lütfen Bkz: Bitcoin opsiyon analizi: Alıcılar satıcılardan fazla

Bitcoin ödülleri iyice azaldığında ise madencileri Bitcoin düğümlerini kontrol etmek için motive edebilecek diğer gelir Bitcoin işletiminden alınacak ücretler olacaktır. Bitcoin işlem hacmi arttıkça madenciler daha fazla işletim ücreti kazanabilecekler.

Kısaca kalan Bitcoin’lerin kazımı 1 asırdan fazla sürecek. Bitcoin ödülleri iyice azaldığında işletim ücretleri, madencilerin faaliyetlerini finanse etmeye devam edecek.

Kaynak