1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. 21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında ne olacak?

21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında ne olacak?

21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında ne olacak?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında madencileri Bitcoin network’unda tutmak için ne motive edecek? Nihayetinde Bitcoin blockchain’i madenciler sayesinde hayatta kalıyor.


21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında madencileri ağda ne tutacak?

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i geliştirdiğinde Bitcoin’in algoritmasını 21 milyon adet ile sınırlı olacak şekilde geliştirdi. Yazının kaleme alındığı saatte gün yüzüne çıkan toplam Bitcoin sayısı 18.69 milyon adet. Geriye 2.31 milyon adet Bitcoin kazılmayı bekliyor. Bu haberimizde 21 milyon Bitcoin’in tamamı kazıldığında ne olacak sorusunun cevabını araştırıyoruz.

Lütfen Bkz: ABD’nin Bitcoin regülasyonlar konusundaki tutumu netleşiyor! Peki içeriğinde ne var?

Mayıs 2020’de blok başına madencilere verilen ödül miktarı 12,5’ten 6,25’e düştü. Yani aylık dağıtılan ödül miktarı yaklaşık 55 bin adetten 27 bin seviyesine geriledi. Madencilere verilen ödül miktarı madencileri Bitcoin işlemlerini blockchain ağına kaydetmek için motive ediyor. Bitcoin’ler tamamen kazıldığında madencileri Bitcoin düğümlerini kontrol etmek için ne motive edecek?

Grayscale’in yöneticilerinden Michael Sonnenshein’in Rational Reminder’a verdiği demeçte yukarıdaki sorulara cevap mahiyetinde önemli açıklamalarda bulundu. Sonnenshein’in açıklamalarına göre kalan Bitcoin’lerin kazımı 100 yılın üzerinden vakit alacak. Aşağı yukarı 2140 yılında tüm Bitcoin’ler kazılmış olacak.

Bitcoin ödülleri iyice azaldığında ise madencileri Bitcoin düğümlerini kontrol etmek için motive edebilecek diğer gelir Bitcoin işletiminden alınacak ücretler olacaktır. Bitcoin işlem hacmi arttıkça madenciler daha fazla işletim ücreti kazanabilecekler.

Kısaca kalan Bitcoin’lerin kazımı 1 asırdan fazla sürecek. Bitcoin ödülleri iyice azaldığında işletim ücretleri, madencilerin faaliyetlerini finanse etmeye devam edecek.

J. M. Keynes’in o meşhur sözü ile haberimizi noktalayalım.

“Uzun dönemde hepimiz ölüyüz.”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.