fbpx
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto para yatırımı yaparken neye dikkat etmeliyim?

Kripto para yatırımı yaparken neye dikkat etmeliyim?

Kripto para yatırımı yaparken neye dikkat etmeliyim?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para yatırımı yaparken neye dikkat etmeliyim sorusu piyasaya giriş yapan herkesin aklına gelmiştir. Binlerce kripto para arasından doğrusunu nasıl seçeceğiz sorusunun cevabı Koinmedya.com’da. 


Kripto para yatırımı yaparken neye dikkat etmeliyim?

Kripto para piyasalarına nerdeyse her gün yeni bir kripto para girmektedir. Ancak bu kripto para projelerinin birçoğu başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.  Regülasyonlar ve piyasadaki dalgalanmalar bu projelerin kaderini doğrudan etkilemektedir. Peki yeni bir kripto para projesinin başarılı olup olmayacağını yada gelecek vaat ettiğini nasıl anlayacağız? Bunun için dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Bu hususları sizler için derledik.

1- Fiyat

Fiyat, bir kripto paranın en kritik noktasıdır. Yatırım yapmaya ilk önce düşük fiyatlı kripto paralardan başlamakta yarar var. Özellikle yatırıma ayırabilecek geliriniz az ise değeri 1 doların altında olan kripto paralar daha iyi bir seçenek olabilir. Değeri düşük olan ve iyi kazandıran kripto paralara örnek olarak RubleBit ve Cyder’ı örnek verebiliriz. Bu coin’ler 1 hafta içerisinde sırasıyla %552 ve %7412 kazandırdı.

2- Piyasa Kapitilizasyonu

Piyasa kapitilizasyonu yada toplam piyasa değeri dediğimiz değer şu şekilde hesaplanıyor. Kripto paranın piyasadaki güncel fiyatı ile piyasada işlem gören toplam kripto para sayısının çarpımı ile elde ediliyor. Örneğin piyasadaki toplam XRP miktarı yaklaşık 42.13 milyar adet ve XRP güncel fiyatı 0,377 dolar. XRP’nin piyasa kapitilizasyonu: 42.13 x 0.337= 15,88 milyar dolar. Piyasa kapitilizasyonunun en az 5 milyon dolar ve üzeri olanlar tercih edilmelidir.

Kripto paraların toplam piyasa değerini öğrenmek için CoinMarketCap’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

koinmedya_paradex

Lütfen Bkz: Altcoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

3- Kabul görme potansiyeli

Bir kripto paranın piyasada kabul görme potansiyelini tespit etmek gerekiyor. Bunun için kripto paranın reel piyasada bir ihtiyaca cevap veriyor mu, sorusunun cevabı araştırılmalıdır. Bu cevabın araştıracağımız en güzel kaynak projenin beyaz kâğıdı ve yol haritasıdır. Bu bilgilerin projenin web sitesinde olması gerekiyor. Bu bilgiler web sitesinde bulunmuyorsa veya olan bilgiler sizi tatmin etmiyorsa zaten bu projeden uzak durun.

Kripto paranın reel piyasada bir ihtiyaca cevap vermesine örnek olarak XRP ve Tron’u verebiliriz. Ripple’ın XRP’si uluslararası ödemeler endüstrisinde bir ödeme aracı olma hedefi var ve piyasadaki bu ihtiyaca cevap veriyor. Tron’un hedeflerinden birisi Dapps (blockchain tabanlı uygulamalar) için platform oluşturmak. Dapps piyasaları milyar dolarlık bir potansiyel barındırıyor. Her iki kripto para projesi de reel piyasada önemli ihtiyaçlara cevap vermektedir. Bu nedenle XRP piyasa kapitilizasyonu açısından sıralamada 4’üncü, Tron ise 16’inci

4- Kripto para projesinin kurucu ve yönetim takımı

Yeni kripto para projesini kim kuruyor? Arkasındaki teknik kadro nasıl? Bu sorunun cevabı sizleri tatmin etmelidir. Reddit ve Linkedin’den projenin kadrosundaki kişilerin profesyonel ilişkilerine bakabilirsiniz. Açık kaynaklardan CV’lerine ulaşabilirsiniz: Proje takımının mezun oldukları okullar ve geçmiş iş tecrübeleri, proje takımı hakkında doyurucu bilgi verebilir. Akademik danışmanlarının niteliği için çalıştıkları üniversitenin kalitesine bakabilirsiniz. scholar.google.com’dan akademik yayınlardan aldıkları atıfları görebilirsiniz.

5- Koin Arzı

Diğer dikkat edilmesi gereken husus da kripto para projesinin kaç adet kripto para ihraç etmeyi planladığıdır. Şu sorulara net cevap verilmelidir: İlk arz aşamasında kripto paralar ne oranda arz edilecek? Kalan kısım ise hangi aralıkta arz edilecek? Aksi durumda belirsiz dump’lar ve piyasa manipülasyonu kaçınılmaz olacaktır.

“koinmedya_binance”

6- Kripto para hangi borsada listeleniyor?

Yeni kripto paranın uluslararası ve saygın bir kripto para borsasında listelenmesi önemli bir eşiktir. Bu borsalar kendi ülkelerindeki regülasyonlara ve uluslararası standartlara uymak zorundadır. Saygın bir borsa, normal şartlar altında kendi markasını tehlikeye atacak kripto paraları listelemek istemez ve bu kripto paralara cüzdan hizmeti de sağlamak istemez.

7- Online topluluklar öğretici olabilir

Telekomünikasyon ve bilgi çağında doğru yada yanlış bilgi çok hızlı yayılıyor. Artık her konuda bir forum ve blog sitesine ulaşmak mümkün. Kripto paralar ile ilgili online platformlar çok faydalı bilgiler verebilir. Yatırım yapmayı planladığımız projeler hakkındaki yorumlara online platformlardan bakmakta yarar var. Ancak her bilginin ve iddianın doğru ve tarafsız olduğunu beklememek gerekiyor.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.