1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Thodex vurgununda ilginç detay!

Thodex vurgununda ilginç detay!

Thodex vurgununda ilginç detay!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto dünyasının en büyük dolandırıcılıklarından olan Thodex vurgununda yeni gelişme yaşandı. Detaylar haberimizde.

Thodex vurgununda ilginç detay!

Kripto dünyasının en büyük vurgunlarından olan Thodex dolandırıcılığında yeni gelişmeler yaşanıyor. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi tamamladı. Aralarında firari Faruk Fatih Özer’in de bulunduğu 6’sı tutuklu 21 şüpheli hakkında yazılan iddianame 5 günlük değerlendirmenin ardından Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İlgili: En güvenilir kripto para borsaları hangileri?

Şüheliler, “bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından hakim karşısına çıkacak.

Aralarında Faruk Fatih Özer’in de bulunduğu 21 şüpheli hakkında ayrı ayrı 12 bin 164’er yıldan 40 bin 562’er yıla kadar hapis cezası istenmişti. 268 sayfalık İddianamede 2027 müşteki bulunuyor. Kovuşturma aşamasında 61 şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmişti.

İlgili: Kripto para dolandırıcılığı nedir?

İddianamede yer alan detaylara göre Thodex, firari Faruk Fatih Özer tarafından 400 bin lira sermaye ile kuruldu. Ayrıca, kripto paranın ne olduğu, Bitcoin’in yasal statüsü, kripto borsalarında nasıl işlem yapıldığı ve borsalar arasındaki farklılıklar anlatıldı.

thodex

Yeniçağ’ın haberine göre bazı şüphelilerin Thodex haricinde başka kripto para borsalarında hesaplarının olduğu belirlendi ve mahkeme kararı ile bu hesaplar donduruldu. Zanlıların, Thodex isimli kripto para platformu üzerinden yaptıkları transferler sonucunda 22 milyon 745 bin lira ile altın alımı yaptıkları belirlendi. 27 Kasım 2020 ile 23 Mart 2021 tarihleri gram altının değerinin 435 lira olduğu hesaba katılırsa bu transferden yapılan altın alım işleminin 52 kilo 750 gram altına karşılık geldiği belirtildi.

Ayrıca iddianamede yer alan MASAK raporuna göre müştekiler, Thodex tarafından iş ve işlemler nedeniyle hileli davranışlarla aldatıldı. Rapor, Thodex’in müşterilerine gerçekte var olmayan sistemde kaydı olarak oluşturulan varlıkları sattığını belirtti.

Bilindiği gibi Thodex kurucusu firari şüpheli Faruk Fatih Özer, Arnavutluğa kaçtı ve hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. Özer, henüz yakalanamadı ve son olarak nerede olduğu bilinmiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: