Loading...
btc
BTC
0.33%
Bitcoin
64.354,88 USDT
eth
ETH
-0.62%
Ethereum
3.496,52 USDT
bch
BCH
0.44%
Bitcoin Cash
384,64 USDT
xrp
XRP
-0.48%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.2%
Litecoin
74,02 USDT
bnb
BNB
-0.02%
Binance Coin
586,00 USDT
sol
SOL
0.3%
Solana
135,00 USDT
avax
AVAX
-9.04%
Avalanche
25,00 USDT
ada
ADA
-0.29%
Cardano
0,37 USDT
dot
DOT
0.61%
Poladot
5,65 USDT
doge
DOGE
-0.19%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
1.01%
Shiba Inu
0,00 USDT

Tether yatırımcılarında UST korkusu; USDT de çöker mi?

ayı piyasası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Stabil coin UST ve rezerv parası Terra (LUNA) fiyatında yaşanan çöküşten sonra Tether (USDT) yatırımcılarında da benzer bir çöküş korkusu başladı. USDT yatırıcıları, değer kaybı endişesi ile  48 saatte buradan 7 milyar dolar çekti.


Tether yatırımcılarında UST korkusu; USDT de çöker mi?

CNBC’de yer alan habere göre, Tether’in bastığı stabil coin USDT’nin arzı bir haftadan da kısa sürede 83 milyar dolardan 76 milyar dolara düştü. Yatırımcılarda para kaybetme korkusu var. Çünkü bir stabil coin olan UST de kısa süre önce değerini kaybetti. USDT yatırımcılarında da şimdi benzer bir korku söz konusu.

Tether CTO’su ise yatırımcılara güvence vererek, stabil coinin değeri kadar varlık tarafından desteklendiğini bildiriyor. Paolo Ardoino, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, istenilen miktarda Tether geri ödemesi için likiditeye sahip olduklarını ifade etti.

İlgili – Tether nedir? USDT ne işe yarar, güvenilir mi?

USDT’den 7 milyar dolarlık çıkış

Tether talep artışı tekrar başladı

Geçen hafta USDT kısa süreliğine 1 doların altına düştüğünde, bazı yatırımcılar aceleyle 7 milyar dolar çekti. Böyle bir ortada Tether ile ilgili yüzde 100 destekleniyor mu sorusu bir kez daha sorulmaya başlandı.

Terra’nın algoritmik stabil coini UST’nin değeri çökünce USDT’nin fiyatı 0.95 dolar düşmüştü. Tether üzerine yapılan araştırmada ise şu ortaya çıkmıştı. USDT sadece bankadaki ABD Doları ile desteklenmiyor. Aynı zamanda stabil coinde teminat olarak kısa vadeli ticari kağıtlar da kullanılıyor.

Şimdi UST’nin çöküşü ve Tether’den 7 milyar dolar çıkışından sonra USDT’nin bir kez daha tam olarak desteklenmediği endişeleri artıyor. Tether stabil coinin ne ile desteklendiğini açıkladığında şu tablo ortaya çıkmıştı: Sadede 4.2 milyar dolarlık nakit var. Gerisi tanımlanamayan Hazine bonoları (34.5 milyar dolar) ve ticari senetler (24.2 milyar dolar).

Paolo Ardoino: Tether yüzde 100 teminatlı

Tether ve Bitfinex borsası baş teknoloji yetkilisi Paolo Ardoino, CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju’nun tweetine cevap olarak, Tether’in 75 milyar dolarlık USDT’sinin tamamen destekli olduğunu söyledi.

Tether yetkilisi, yatırımcıların istedikleri kadar USDT çekebileceklerini ve bunu karşılayacak likiditeye sahip olduklarını ifade ediyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.