1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Tether yatırımcılarında UST korkusu; USDT de çöker mi?

Tether yatırımcılarında UST korkusu; USDT de çöker mi?

Tether yatırımcılarında UST korkusu; USDT de çöker mi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Stabil coin UST ve rezerv parası Terra (LUNA) fiyatında yaşanan çöküşten sonra Tether (USDT) yatırımcılarında da benzer bir çöküş korkusu başladı. USDT yatırıcıları, değer kaybı endişesi ile  48 saatte buradan 7 milyar dolar çekti.


Tether yatırımcılarında UST korkusu; USDT de çöker mi?

CNBC’de yer alan habere göre, Tether’in bastığı stabil coin USDT’nin arzı bir haftadan da kısa sürede 83 milyar dolardan 76 milyar dolara düştü. Yatırımcılarda para kaybetme korkusu var. Çünkü bir stabil coin olan UST de kısa süre önce değerini kaybetti. USDT yatırımcılarında da şimdi benzer bir korku söz konusu.

Tether CTO’su ise yatırımcılara güvence vererek, stabil coinin değeri kadar varlık tarafından desteklendiğini bildiriyor. Paolo Ardoino, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, istenilen miktarda Tether geri ödemesi için likiditeye sahip olduklarını ifade etti.

İlgili – Tether nedir? USDT ne işe yarar, güvenilir mi?

USDT’den 7 milyar dolarlık çıkış

Tether talep artışı tekrar başladı

Geçen hafta USDT kısa süreliğine 1 doların altına düştüğünde, bazı yatırımcılar aceleyle 7 milyar dolar çekti. Böyle bir ortada Tether ile ilgili yüzde 100 destekleniyor mu sorusu bir kez daha sorulmaya başlandı.

Terra’nın algoritmik stabil coini UST’nin değeri çökünce USDT’nin fiyatı 0.95 dolar düşmüştü. Tether üzerine yapılan araştırmada ise şu ortaya çıkmıştı. USDT sadece bankadaki ABD Doları ile desteklenmiyor. Aynı zamanda stabil coinde teminat olarak kısa vadeli ticari kağıtlar da kullanılıyor.

Şimdi UST’nin çöküşü ve Tether’den 7 milyar dolar çıkışından sonra USDT’nin bir kez daha tam olarak desteklenmediği endişeleri artıyor. Tether stabil coinin ne ile desteklendiğini açıkladığında şu tablo ortaya çıkmıştı: Sadede 4.2 milyar dolarlık nakit var. Gerisi tanımlanamayan Hazine bonoları (34.5 milyar dolar) ve ticari senetler (24.2 milyar dolar).

Paolo Ardoino: Tether yüzde 100 teminatlı

Tether ve Bitfinex borsası baş teknoloji yetkilisi Paolo Ardoino, CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju’nun tweetine cevap olarak, Tether’in 75 milyar dolarlık USDT’sinin tamamen destekli olduğunu söyledi.

Tether yetkilisi, yatırımcıların istedikleri kadar USDT çekebileceklerini ve bunu karşılayacak likiditeye sahip olduklarını ifade ediyor.

Kaynak

Etiketler: