Terra ve Anchor fiyatı için kritik gelişme

Bitcoin'in dalgalanmasına
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terra’nın en büyük DeFi protokolü, yıllık faiz oranlarını düşürdü. Sonuç olarak protokolün yerel tokeninin fiyatı da dikkat çeken bir düşüş yaşadı. Ayrıntılara bakalım.


Terra ve Anchor fiyatı için kritik gelişme

Terra üzerindeki en büyük DeFi olan Anchor Protocol, kısa süre önce yıllık getiri oranlarını düşürdü. Gerekçe olarak ise platformun sürdürülebilirliğini geliştirme çabası gösterildi. Kullanıcılar Mart ayında dinamik faiz oranları getirilmesi önerisini onaylamıştı. Bu son gelişme de bu onay üzerine yaşandı.

1 Mayıs’tan itibaren Anchor Protocol, yatırımlara yıllık yüzde 18 getiri sunmaya başladı. Yılın başındaki yüzde 20’den düşüş yaşandı. Yüzde 20 pivot süreç için getirilmiş ve Anchor’a yeni traderler getirme amacı taşıyordu. Sonuçta platformda kilitli toplam varlıkların değeri (TVL) bu yıl iki kat arttı. TVL değeri şimdi 16.6 milyar dolarda rekor bir seviyede.

İlgili – Anchor Protocol nedir ve geleceği nasıl? ANC coin haber ve gelişmeleri

Son faiz indiriminden Anchor’un TVL değeri hiç etkilenmedi. Buna rağmen platformun yönetim tokeni olan ANC, faiz indirimine tepki olarak yüzde 15 düştü. Bu tokenin fiyatı şimdi yaklaşık olarak son iki ayın dip seviyesi olan 1.82 dolardan işlem görüyor.

Anchor’un dinamik oranlara geçmesi ne demek?

Anchor Protocol nedir ve geleceği nasıl? ANC coin haber ve gelişmeleri

Protokolden Twitter üzerinden yapılan açıklamada, protokolün sürdürülebilirliğini korumak amacıyla Anchor’ın artık rezervlerinin mevcudiyetine bağlı olarak dinamik faiz oranlarını kabul ettiği belirtildi. Faiz oranları aylık yüzde 1.5 oranlarında düzenlemeye tabi olacak. Ayrıca yüzde 15 ile yüzde 20 limitleri arasında gidip gelebilecek.

Faiz oranları, protokolün getirilerini ödediği likidite havuzu olan Anchor’ın getiri rezervindeki kazanç ve kayıplara göre ayarlanacak. Bu yıl mevduatlardaki ani artışlar rezerv üzerinde büyük baskı oluşturmuş ve Terra’nın daha geniş rezerv havuzundan likidite talep edilmişti.


İlgili – Terra LUNA coin nedir ve geleceği nasıl?

Terra’daki DeFi uygulamalarına bu yıl bir para akışı oldu. Aynı zamanda bu blockchaindeki DeFi projelerinde kilitli varlıkların toplam değeri de 21.8 milyar dolarla rekor kırdı.

Buradaki para akışının büyük bir bölümü Anchor Protocol’a yapıldı ve Terra’daki DeFi’nin yüzde 78’ini bu protokol oluşturuyor. Hepsi de yüzde 20 getiri sunmasından dolayı. Bu protokol aynı zamanda Terra’nın UST stabil coinin de büyümesine yardım etti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Terra ve Anchor fiyatı için kritik gelişme
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.