Loading...
btc
BTC
1.43%
Bitcoin
58.718,03 USDT
eth
ETH
0.87%
Ethereum
3.160,94 USDT
bch
BCH
2.03%
Bitcoin Cash
376,17 USDT
xrp
XRP
14.88%
Ripple
0,55 USDT
ltc
LTC
0.69%
Litecoin
69,73 USDT
bnb
BNB
-0.75%
Binance Coin
529,78 USDT
sol
SOL
0.22%
Solana
139,76 USDT
avax
AVAX
0.06%
Avalanche
25,98 USDT
ada
ADA
5.66%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
2.75%
Poladot
6,27 USDT
doge
DOGE
3.92%
Doge Coin
0,11 USDT
shib
SHIB
4.77%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Tecrübesiz Bitcoin yatırımcılarının yaptığı 3 hata!

Tecrübesiz Bitcoin yatırımcılarının yaptığı 3 hata!

Tecrübesiz Bitcoin tacirlerin ve yatırımcıların yaptığı üç hata:
Tecrübesiz Bitcoin tacirlerin ve yatırımcıların yaptığı üç hata:
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Sektöre yeni giren tecrübesiz Bitcoin yatırımcıların yaptığı üç hatadan uzak durusanız kazanırsınız. Bunlar: Mevcut eğilime karşı işlem açmak, Konsolidasyon sürecinde al-sat yapmak ve Risklerini düşürmeyi ihmal etmek!


Tecrübesiz Bitcoin Yatırımcılarının Yaptığı Üç Temel Hata

Özellikle volatilesi yüksek kripto paralar söz konusu olduğunda bu kural geçerlidir ki BTC‘nin bile volotilesi oldukça yüksek. Daha doğrusu sektörün kendisi volatileli!

Örnekle açıklayalım. 11 Ekim’de BTC fiyatları 30 dakika içerisinde birden 400 dolar düştü.

Tabi bu düşüş başta ETH ve XRP gibi tanınmış altcoinler olmak üzere BTC ile paritelenmiş tüm altcoinlerde iki kat etki yaptı.

Bunların arından Tether skandalı patlak verdi ve 1 dolara sabitlenmiş olan Tether 0.869 dolara düştü. Bunun neticesinde USD ile değil de Tether ile paritelenmiş belirli borsalarda BTC fiyatında 300 dolar erime meydana geldi.

Günlük Grafik

 

Tecrübesiz Bitcoin yatırımcıları

Tüm kriptolar BTC ile paritelenmiştir. Kripto tacirleri ve yatırımcıları bu fiyat hareketlerinin ardında yatan sebeplerden haberdar olsa da yine de altcoinlere bu süreçte yatırım yapmaktan çekinmez. Ama BTC onların isteklerine göre davranmaz.

Bu süreçte bazı küçük ama risksiz kripto tacirleriyle karşılaşıyoruz. Bu kişiler küçük pozisyonlar açarak %2-3 kar ile günü kapatmaya karşı oldukça istekliler.

Ancak Kripto piyasaları başta dediğimiz gibi volatilesi oldukça yüksek. Konsalidasyon sürecinde düşük karlar peşinde koşmak sizi yanıltabilir ve piyasa aniden yükselebilir ve tüm karınızı götürebilir hatta sizi zarara dahi sokabilir.

Bu yüzden, konsolidasyon sürecinin tamamlanmasını bekleyip riskleri oldukça düşürmek en mantıklı seçenektir.

Haftalık Grafik

 

Tecrübesiz Bitcoin yatırımcıları Tecrübesiz Bitcoin yatırımcılarının yaptığı 3 hata!

Tecrübesiz Bitcoin yatırımcılarının yaptığı en büyük hata, fiyatların ani artışından sonra tekrar artacağını düşünerek uzun dönem pozisyonlarını korumakta ısrar etmeleridir. Bu çok yanlış, çünkü boğa piyasası ne de ayı piyasası sonsuza dek sürer.

Ani fiyat artışlarını denizin dalgalarıyla kenara vurduğu ganimete benzetebilirsiniz. Ganimete uzanıp almasanız dalgaların tekrar geri çekilmesiyle birlikte ganimet tekrar sularda kaybolur.

Üstteki haftalık grafikte Aralıktaki zirve noktasında deneyimli tacirler varlıklarını satıp daha uygun fiyattan almak fiyatların düşmesini beklemeye başlamışlardır. Sonra BTC fiyatları nasıl düşüş sürecine girdiğini görüyorsunuz.

Tecrübesiz Bitcoin yatırımcılarının aldanmasına sebep olan nokta, 2017’deki uzun dönem HODL yapanların yaptığı kardır. Kripto para sektöründe kazanç 100 ise HODL yapan sadece 10’unu kazanır, geri kalan 90’ını tacirler kazanır. Unutmayın değeri iyi iken satmazsanız ne kar edersiniz ne de zarar! Hatta daha sonra satmak zorunda kalıp zarar görmeniz bile olası.

Her ne kadar ileriye dönük BTC’nin değerleneceğini düşünsek de günümüzde hala fiat para birimi geçerlidir. Şahsen bu konuda ben dolar odaklı ticaret yapmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Dolarınızı arttırdığınızda fiyatlar düşünce daha fazla BTC alabilirsiniz.

Bu piyasada inatcçı tacir yada yatırımcı olmaya hiç gerek yok. Bence HODL’un anlamı, fiyatlar yükseldiğinde satmayıp fiyatların geri çekildiğinde üzülmek demektir.

Fırsatı kaçırdığınızda bazen piyasaların tekrar toparlanması aylar hatta yıllar sürebilir. Bu da sizi hem fiziksel hem de zihni yorgunluğa iter.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=Tv__dxjdFRc&feature=emb_logo

Bugün yeni tacirlerin bir çoğu 2017’nin sonunda gelen o müthiş boğa koşusundan istifade etmemiştir. Çünkü kripto para sektörünün duayenlerinin fiyat tahminleri sizleri beklentiye sokmuş böylelikle karı almanıza mani olmuş olabilir.

Koinmedya olarak biz kripto sektöründe faaliyet gösteren bir haber sitesiyiz. Sektör ile duayenlerin sözlerini fiyat tahminlerini paylaşmak işimizin gereği. Ancak uzmanların 2018 yıl sonu fiyat tahminlerinin nasıl boş çıktığını 2018’in sonuna yaklaşırken şahit oluyoruz.

Çok da uzmanların fiyat tahminlerine güvenmeyin. Ayrıca Twitterda ya da Youtube’ta kripto sektörü hakkında mangalda köz bırakmayanlara karşı şüpheli yaklaşın. Bir fiyat grafiğini açıklaması onun ne kadar bilgili değil sizin sektör ile ilgili bilgisizliğinizi gösterir. Takipçi veya abone sayısının fazlalığı bir kişiyi sektör ile duayen yapmaz. Ne kadar başarısını olduğunu sonuçta bilmiyorsunuz. Hele sizi pump guruplarına eklemelerine asla müsaade etmeyin, zararınıza oturur ağlarsınız.

Kripto para sektörü grift gibi görünse de oyunun kuraları yine aynı, oldukça basit: Öncelikle, risklerinizi düşürerek başlayabilirsiniz. Sermayenizi üç parçaya bölün. Dolar- BTC- diğer altcoinler. Kendi araştırmanızı kendiniz yapın, bu duruma ingilizce de DYOR deniliyor (do your own research).

Akıllı insan tüm yumurtaları tek sepete koymaz. Risklerinizi azalTmak için yatırımlarınızı farklı altcoinler ile çeşitlendirmelisiniz.

Konuyu tekrar özetlersek

  • Piyasanın dalgalanmalarına en az maruz kalmak ve de riski azaltmak için yatırımını çeşitlendir
  • Temiz bir strateji seçin, bu uzun dönem HODL saçmalığından uzak durun. Çünkü 2017 deki fırsat bir daha gelmeyecek! Dolarınızı arttırmanıza bakın.
  • Konsolidasyon süreçlerinde belirsizlik hakimdir. Bu süreçlerde eğilim değişesiye kadar beklemenizde yarar var.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.