Loading...
btc
BTC
-0.47%
Bitcoin
63.785,88 USDT
eth
ETH
0.54%
Ethereum
3.405,79 USDT
bch
BCH
0.24%
Bitcoin Cash
376,10 USDT
xrp
XRP
-9.11%
Ripple
0,57 USDT
ltc
LTC
-0.24%
Litecoin
71,20 USDT
bnb
BNB
-0.11%
Binance Coin
568,25 USDT
sol
SOL
1.03%
Solana
157,11 USDT
avax
AVAX
-0.84%
Avalanche
27,01 USDT
ada
ADA
-1.83%
Cardano
0,43 USDT
dot
DOT
-2.05%
Poladot
6,13 USDT
doge
DOGE
-2.13%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
-6.99%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Güncel Haber
  3. Tayland Merkez Bankası’ndan CBDC ile ilgili önemli açıklamalar

Tayland Merkez Bankası’ndan CBDC ile ilgili önemli açıklamalar

Tayland Merkez Bankası'ndan CBDC ile ilgili önemli açıklamalar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Son yıllarda dijital para birimlerinin yükselişi, dünya çapında merkez bankalarının dikkatini çekmeye devam ediyor. Birçok merkez bankası gibi Tayland Merkez Bankası (Bank of Thailand-BOT) da bir süredir, vatandaşlarına Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) formunda güvenli ve güvenilir bir dijital varlık biçimi sunmanın yollarını araştırıyor.

Tayland Merkez Bankası Digital Para Birimini başlatmaya hazırlanıyor

Tayland Bankasının Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) üzerinde çalışması aslında yeni değil; bu konu üzerinde 2018 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren BOT, şu anda perakende CBDC modelinin kendi ülkeleri için uygun olup olmadığını araştırıyor.

İlgili: ABD’den tüm dünyayı etkileyecek kritik Bitcoin ve kripto para adımı

Uzun süren bu araştırmalar sonucunda şimdi pilot uygulama aşamasına gelindi ve 2022’nin sonuna kadar Tayland Merkez Bankası tarafından seçilecek olan 10.000 perakende kullanıcı arasında belirli alanlarda pilot test aşaması başlatmayı planlıyor.

BOT’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:,

“Halkın perakende CBDC digital varlığa olan talebi zaman içerisinde artacak ve bu CBDC gelecekte nakit ve e-paraya alternatif bir ödeme seçeneği haline gelebilecek.”

Tayland Merkez Bankası'ndan CBDC ile ilgili önemli açıklamalar
tayland’dan gelen haber ripple fiyatlarını

BOT, yaptığı açıklamada hedeflerini şu şekilde açıklıyor:

Halk tarafından erişilebilir, güvenli, güvenilir ve bir merkez bankası parası dijital formu haline gelebilmek. Çağın gereklerine uygun kapsayıcılığı ve finansal yeniliği yüksek bir dijital ödeme altyapısı olarak hizmet verebilmek.

Perakende CBDC ihracının daha geniş ekonomi ve finansal sistem üzerinde olası sonuçları olabilir. BOT, olası riskleri ve zorlukları anlattığı kapsamlı bir listede, CBDC ihracıyla ilgili üç temel endişeyi şöyle tanımlıyor:

  • Bankacılıkta aracısızlaştırma
  • Banka, parayı doğrudan etkileyebilecek kamu güveni risklerini yönetir ve sürdürür.
  • Finansal istikrar

Ancak Tayland Bankası (BOT) Ödeme Sistemleri Politikası ve Finansal Teknoloji Grubu Başkan Yardımcısı Siritida Panomwon Na Ayudhya, BTC (Bitcoin) ve ETH (Ethereum) gibi CBDC olmayan diğer dijital varlıkların, mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kullanılmasını desteklemiyor. 

kanada merkez bankası

BOT’tan yapılan bir başka açıklamada ise şu ifadelere yer veriliyor:

“CBDC basıp basmama kararı yalnızca merkez bankasına ait olmayacak. Hükümetin, ilgili düzenleyici kurumlar ve paydaşlarla istişare etmesi gerekecek.”

Rapora göre şu anda Tayland’ın CBDC’si, dünyada sekizinci ve Asya’da ise ikinci sırada yer alıyor. Tayland’ın Merkez Bankası Dijital Para Birimi başarılı olursa, bu Tayland finansal sisteminin geleceği adına çok önemli bir adım olacak.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.