1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Tayland Merkez Bankası’ndan CBDC ile ilgili önemli açıklamalar

Tayland Merkez Bankası’ndan CBDC ile ilgili önemli açıklamalar

Tayland Merkez Bankası’ndan CBDC ile ilgili  önemli açıklamalar
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Son yıllarda dijital para birimlerinin yükselişi, dünya çapında merkez bankalarının dikkatini çekmeye devam ediyor. Birçok merkez bankası gibi Tayland Merkez Bankası (Bank of Thailand-BOT) da bir süredir, vatandaşlarına Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) formunda güvenli ve güvenilir bir dijital varlık biçimi sunmanın yollarını araştırıyor.

Tayland Merkez Bankası Digital Para Birimini başlatmaya hazırlanıyor

Tayland Bankasının Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) üzerinde çalışması aslında yeni değil; bu konu üzerinde 2018 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren BOT, şu anda perakende CBDC modelinin kendi ülkeleri için uygun olup olmadığını araştırıyor.

İlgili: ABD’den tüm dünyayı etkileyecek kritik Bitcoin ve kripto para adımı

Uzun süren bu araştırmalar sonucunda şimdi pilot uygulama aşamasına gelindi ve 2022’nin sonuna kadar Tayland Merkez Bankası tarafından seçilecek olan 10.000 perakende kullanıcı arasında belirli alanlarda pilot test aşaması başlatmayı planlıyor.

BOT’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:,

“Halkın perakende CBDC digital varlığa olan talebi zaman içerisinde artacak ve bu CBDC gelecekte nakit ve e-paraya alternatif bir ödeme seçeneği haline gelebilecek.”

Tayland Merkez Bankası'ndan CBDC ile ilgili önemli açıklamalar
tayland’dan gelen haber ripple fiyatlarını

BOT, yaptığı açıklamada hedeflerini şu şekilde açıklıyor:

Halk tarafından erişilebilir, güvenli, güvenilir ve bir merkez bankası parası dijital formu haline gelebilmek. Çağın gereklerine uygun kapsayıcılığı ve finansal yeniliği yüksek bir dijital ödeme altyapısı olarak hizmet verebilmek.

Perakende CBDC ihracının daha geniş ekonomi ve finansal sistem üzerinde olası sonuçları olabilir. BOT, olası riskleri ve zorlukları anlattığı kapsamlı bir listede, CBDC ihracıyla ilgili üç temel endişeyi şöyle tanımlıyor:

  • Bankacılıkta aracısızlaştırma
  • Banka, parayı doğrudan etkileyebilecek kamu güveni risklerini yönetir ve sürdürür.
  • Finansal istikrar

Ancak Tayland Bankası (BOT) Ödeme Sistemleri Politikası ve Finansal Teknoloji Grubu Başkan Yardımcısı Siritida Panomwon Na Ayudhya, BTC (Bitcoin) ve ETH (Ethereum) gibi CBDC olmayan diğer dijital varlıkların, mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kullanılmasını desteklemiyor. 

kanada merkez bankası

BOT’tan yapılan bir başka açıklamada ise şu ifadelere yer veriliyor:

“CBDC basıp basmama kararı yalnızca merkez bankasına ait olmayacak. Hükümetin, ilgili düzenleyici kurumlar ve paydaşlarla istişare etmesi gerekecek.”

Rapora göre şu anda Tayland’ın CBDC’si, dünyada sekizinci ve Asya’da ise ikinci sırada yer alıyor. Tayland’ın Merkez Bankası Dijital Para Birimi başarılı olursa, bu Tayland finansal sisteminin geleceği adına çok önemli bir adım olacak.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.