İçinden çıkılamayan soru: Hangisi daha iyi, altın mı Bitcoin mi?

1970'lerdeki rallinin şaşırtan izdüşümü! - Bitcoin altın gibi yükselir mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hangisi daha iyi, altın mı Bitcoin mi? Öyle görünüyor ki hem BTC hem de altın aynı anda yükseliyor. Aralarında aniden bir korelasyon mu oluştu?


Hangisi daha iyi, altın mı Bitcoin mi?

Kısa süre önce Bitcoin’in hisse senetler ile korelasyonunu görmüştük. Şimdi ise öyle görünüyor ki gidişat değişmiş. Yakın bir zamanda altın ile birlikte Bitcoin de yükseliyor. O zaman insanlar şunu merak ediyor. Altın ve Bitcoin neden aniden korelasyon yapmaya başladı? Sonuçta en baştaki düşünceye dönülüyor. Altın ve Bitcoin benzer varlıklar. Daha önce Bitcoin’i “dijital altın” olarak görenler için bu iki varlık arasında oluşan benzerlikler sürpriz değil. Ancak diğerleri için ciddiye almaları gereken bir durum var ortada.

Bitcoin kısa süre önce güçlü bir yükseliş başlattı. İki ay boyunca 9,000 dolar bölgesinde takılıp kalan BTC, ani ve hızlı bir yükseliş ile şu an 11,000 dolar civarında. Ancak birkaç ay 10,000 dolar bölgesi lider kripto para için büyük engel olarak duruyordu. Fiyat da buradaki dirençten 9,000 dolara doğru geri dönüyordu. Ayrıntılar güncel Bitcoin teknik analizi yazımızda.

Buna rağmen öyle görünüyor ki Bitcoin sonunda yükselişe geçti. Tabii altın da aynı anda yükseliyor. Bu değerli metal de 2,000 dolar zirvesini kaydetmek üzere. Bazı analistler de altının yüzde 20 daha yükselebileceğini düşünüyor. Corona virüs salgını döneminde altın 1,300 dolar dip seviyesine kadar düşmüştü. Ancak sonra 1,800 dolara kadar yükseldi. Hatta daha da fazla yükselebilir.

Buna göre gelecek sene başlamadan önce altının ons başına 2,300 doları görebileceğini düşünenler de var.

Doğal olarak böyle bir ortamda şu soru sorulmaya başlanıyor: Hangisi daha iyi, altın mı Bitcoin mi? Bazıları mevcut ortamda altının iyi göründüğünü ama Bitcoin’in de göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyor. Mesela Oppenheimer’den teknik analist Ari Wald, BTC’nin 2017 zirvesinden sonra başlattığı düşüş trendini tersine çevirmeye başladığını belirtiyor. Bundan dolayı uzun vadeli HODL yapmak için daha iyi olabileceğini belirtiyor.

Tersini düşünenler de var. Gradient Investments Başkanı Michael Binger, altın mı Bitcoin mi soruna altından yana cevap verenlerden. Gerekçe olarak ise zayıf dolar, negatif faiz oranlarını gösteriyor.

Kaynak


0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İçinden çıkılamayan soru: Hangisi daha iyi, altın mı Bitcoin mi?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.