1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Son Dakika: ABD’de Bitcoin ve kripto piyasaları sarsacak regülasyon haberi

Son Dakika: ABD’de Bitcoin ve kripto piyasaları sarsacak regülasyon haberi

Son Dakika: ABD’de Bitcoin ve kripto piyasaları sarsacak regülasyon haberi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Amerika Birleşik Devletleri’nde çıkarılması planlanan ulaşım ve enerji sistemleri yatırımı yasasına son dakika kripto vergisi eklendi. Detaylar haberimizde.

Son Dakika: ABD’de Bitcoin ve kripto piyasaları sarsacak regülasyon haberi

ABD Senatosu, ulaşım ve enerji sistemlerini hedefleyen 550 milyar dolarlık iki taraflı altyapı anlaşmasını onayladı. Yasaya son dakika yapılan eklemelere göre anlaşmanın finansmanının sağlanması için 28 milyar dolarlık ek kripto vergisi uygulanacak.

Altyapı anlaşması, kripto işlemlerinden vergi toplayarak anlaşmanın bir kısmını finanse etmeyi amaçlıyor.

Senatonun önerisi ile kripto komisyoncuları ve işletmeleri üzerinde 10.000 doların üzerindeki kripto işlemlerini aktif olarak bildirmelerini gerektiren daha katı düzenlemeler getirilmesi isteniyor.

Anlaşmanın finansmanı için bu vergilendirmenin yasaya eklenip eklenmemesi konusunda haftalardır kararsızlık hakimdi. Ancak 28 Temmuz’da yapılan bir son dakika eklemesi ile teklif yasa metnine eklendi.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Cumhuriyetçileri altyapı tartışmasında yöneten Ohio Senatörü Rob Portman, kripto vergilendirme ve raporlama konusunda endişe duyan Kongre için kripto düzenlemelerinin en önemli öncelikler arasında olduğunu ifade etti.

ABD’deki kripto topluluğu ise yasanın şuandaki durumundan memnun değil. Topluluk yasa metnine karşı çıktığını belirtti. Şu anda dünya üzerinde kripto para işlemlerine vergi uygulayan tek ülke Güney Kore. Güney Kore’de kripto işlemleri üzerinden %20 vergi alınıyor.

Geçen hafta birkaç ABD’li politikacı, düzenleyicilerden kripto düzenlemeleri konusunda hızlı hareket etmelerini talep etmişti. Hazine Bakanı Janet Yellen, Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu toplantısında kripto ticaretinde yakıt görevi gördüğü için stablecoin piyasasını düzenlemeye çağırmıştı.

Senatör Elizabeth Warren ise küçük yatırımcıları riske atabileceğinden kripto para düzenlemesinin hızlı bir şekilde yapılmasını talep etmişti. Warren, dijital para biriminin banka hesabı olmayanların bankaya gitmesine ve büyük bankaların başarısız olduğu yerlere ulaşmasına yardımcı olabileceğini, ancak düzenlemeler olmadan zengin ve güçlüler tarafından manipüle edilebileceğini belirtiyor.

Warren daha önce de SEC Başkanı Gary Gensler’e bir mektup yazarak kripto düzenlemeleri konusunda adım atması gerektiğini belirtmişti.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.