fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İşte son Bitcoin yükseliş hareketinin arkasındaki faktör!

İşte son Bitcoin yükseliş hareketinin arkasındaki faktör!

İşte son Bitcoin yükseliş hareketinin arkasındaki faktör!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı, mayıs ortasından bu yana ilk kez 47 bin dolara ulaşarak, son üç ayın en yüksek seviyelerini gördü. Peki son Bitcoin yükseliş hareketinin arkasında ne var?

Son Bitcoin yükseliş hareketinin devamı gelecek mi?

 Tradingview verilerine göre, birkaç saat önce Bitcoin fiyatı 47.200 dolara kadar yükseldi. Bu, varlığın 15 Mayıstan bu yana gördüğü en yüksek seviye.

Son Bitcoin yükseliş hareketi, Temmuz ayı sonlarında başlayan ve içinde işlem gördüğü kanalı kırmasını sağlayan ivmenin ardından geldi.

Son üç ayın zirvesini test ettikten sonra hafif bir şekilde geri çekilen kripto, yazımızı yayına hazırladığımız sırada 46.200$’da işlem görüyor. Ve şu an için, nisan ortasında kaydettiği tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.800$’dan %30 daha düşük bir seviyede hareket ediyor.

son bitcoin İşte son Bitcoin yükseliş hareketinin arkasındaki faktör!

Bu hafta yaşanan hareket, fiyatları 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine itti, ki bu da uzun vadeli bir yükseliş işareti olarak görülüyor. Şimdilik bir sonraki direnç seviyesi 50 bin doların hemen altında.

On-chain analiz platformu Glassnode, Pazartesi günü yayınladığı piyasa değerlendirme raporunda şöyle bir yorum yaptı:

“Boğa/ayı eğilimine dair doğru sonuçlar ortaya koyan bir teknik gösterge olarak, 200 günlük MA’nın kırılması veya bu seviyeden reddedilmesi karşısında piyasaların vereceği tepki önümüzdeki haftalarda trendin yönünü belirlemede etkili olabilir.”

Dolaşımdaki Bitcoin arzı azalıyor!

Glassnode, Bitcoin’de bir arzı sıkışıklığı potansiyeli olduğuna dikkat çekiyor. Uzun Vadeli Hodler olarak tabir edilen Bitcoin yatırımcıları (Long Term Holders-LTH) tarafından tutulan fonlarda olağanüstü bir artış olduğunu gözlemledi.

son bitcoin İşte son Bitcoin yükseliş hareketinin arkasındaki faktör!

Bu adreslerde tutulan toplam arz, 12.48 milyon BTC’ye yaklaştı. Bu oran, aynı zamanda bir önceki boğa koşusu başlamadan önce, Ekim 2020’de LTH’ler tarafından tutulan fon hacmine son derece yakın.

“Bu on-chain yanıt, büyük ölçüde 2021 yılının ilk çeyreğinde biriktirilen ve satılmayan kripto para hacminin bir göstergesidir. Bu da piyasa duyarlılığı için oldukça iyimser bir tablo ortaya koyuyor.”

Glassnode, LTH’leri Bitcoin’lerini 155 günden daha uzun tutan cüzdanlar olarak tanımlarken, Short Term Hodlers (STH) olarak bahsettiği kısa vadeli hodl edenleri de 155 günden daha kısa sürede BTC tutan cüzdanlar olarak tanımlıyor. 

son bitcoin İşte son Bitcoin yükseliş hareketinin arkasındaki faktör!

Ayrıca yayınlanan rapor, LTH’nin ayı piyasalarında BTC biriktirdiğini ve boğa piyasalarında bunların bir kısmını piyasaya sürdüğünü söyleyerek, bu yatırımcı grubunun Bitcoin hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunu iddia ediyor.

Nitekim LTH Bitcoin arzındaki artışların ayı piyasası akümülasyonun bir özelliği olduğunu ve boğa piyasalarının, ayı piyasalarında oluşan arz sıkışmasının sonucunda başladığını söylüyor.

Son olarak, Ünlü stok akış modelinin yaratıcısı olan popüler kripto para analist PlanB de Mayıs 2020 yarılanmasından 16 ay sonra gerçekeleşen bu boğa koşusunun “ikinci ayağına” girme olasılığına dikkat çekti.

https://twitter.com/100trillionUSD/status/1424711435482025986

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.